VIDEO: David Bowie je jako černá díra. Klip k singlu Blackstar vás pohltí

Vydáno 23.11.2015 | autor: Filip Pešta

Ke svým 69. narozeninám si David Bowie 8. ledna příštího roku nadělí nové album s názvem Blackstar. Stejnojmenný singl je vizuální lahůdkou pro ty, co nad hudbou a jejím obsahem rádi přemýšlí trochu víc do hloubky.

VIDEO: David Bowie je jako černá díra. Klip k singlu Blackstar vás pohltí David Bowie v klipu Blacstar

David Bowie nikdy nebyl fanouškem písní o čtyřech durových akordech a s jasnou podobou skladby typu refrén, sloka, refrén. Jako hudební vědec, který experimentuje ve své nahrávací laboratoři se zvuky a netradičními melodiemi, ale stejně vždycky dokázal vytvořit hit. Stejné preciznosti se pokaždé dočkala i složka vizuální a v případě Blackstar tomu není jinak.

RECENZE: David Bowie může vyučovat moderní dějiny

David Bowie v desetiminutovém opusu jako nejdříve slepý vypravěč představuje příběh plný symboliky, za kterou si každý individuálně může vložit svá vysvětlení. Jsme tedy svědky obřího zatmění slunce a chaotických pohybů do rytmu ještě více temné bicí linky. Žena nesoucí lebku kosmonauta posázenou diamanty, aby se pak položila na bedra klečící ženy za zvuků verše "Only women kneel and smile." To všechno v prostředí hýřícím barvami jako z hororové pohádky. Kontrast nechybí a ze tmy se vynoří světlo. I když se na chvíli hudba změní na trochu klidnější, stejně vás Davidův projev zmrazí - připomíná zlého klauna.

Výlety pana Bowieho do hlubin prostě stojí za to a dost interpretů by si z takových hudebních klipů mohlovzít příklad. Vizuálně vás vystřelí na Mars, hudebně rozruší jako při hororu a ještě zabaví dumáním, jestli jste dané dílo správně pochopili. Růžové brýle a kýč na čele totiž rozhodně David Bowie nenosí.

 

Filip Pešta

4,50

čtenáři

hlasuj
zavřít