VIDEO: Tomáš Klus zpívá o Domu, který chátrá. Inspirovaly ho demonstrace

Vydáno 17.07.2019 | autor: redakce

Současné společenské dění inspirovalo písničkáře Tomáše Kluse k napsání nové skladby Chátrám, kterou vydal společně s výpravným videoklipem. Text písně vypráví o pomyslném Domě, jehož obyvatelé spolu stále častěji zapomínají mluvit a který chátrá.

VIDEO: Tomáš Klus zpívá o Domu, který chátrá. Inspirovaly ho demonstrace VIDEO: Tomáš Klus zpívá o Domu, který chátrá. Inspirovaly ho demonstrace

Klip, v němž se objeví některé významné momenty z novodobé české historie, vznikl tvůrčí spoluprací režiséra Marka Štiftera, kameramana Bohdana Zajčenka a zpěváka Tomáše Kluse s produkční podporou filmové a televizní společnosti Total Help Art. Natáčelo se v prostředí historické budovy karlínské Invalidovny a u hory Říp.

VIDEOROZHOVOR: Tomáš Klus - Na pódiu potřebuji podávat výkony, mít pocit, že jsem odevzdal všechno

"Píseň Chátrám vznikla pod dojmem z demonstrací, kterých jsem se účastnil a ze kterých mám dobrý pocit především z toho důvodu, jací lidé se na nich potkávají. Sousedské vztahy v tom našem Domě nejsou tak zlé, jak se může zdát na internetu a v internetových diskusích. Spousta lidí je ohleduplných a zajímá se o dění na domovních schůzích, které jsou teď svolávány masově. Když jsem z jedné takové dorazil do našeho domova, tak jsem si sednul ve zkušebně a píseň napsal.

Myslím si, že je opravdu potřeba, abychom se o náš Dům začali starat nejenom tím, že budeme opravovat opadané omítky, ale především bychom si měli ujasnit, jak má Dům vypadat a co má lidem, co okolo něj chodí, říct. A otevřít dialog ve všech jeho patrech. Zdá se mi, že jsme jako Češi trošku zapomněli na svoji úlohu, kterou jako Česká republika a jako srdce Evropy máme," popisuje Tomáš Klus svou inspiraci při psaní skladby.

Temná zákoutí a rozlehlé chodby kulturní památky Invalidovna, která se nachází v Praze-Karlíně, upoutaly v minulosti už řadu filmařů. Svou roli sehrály také v novém klipu Kluse. Staly se místem, které ztvárnilo symbolický Dům, o němž text skladby hovoří. Za každým rohem se tak v náznaku odehrává nějaký významný moment z novodobé české historie. "Chtěl jsem, aby se obraz Domu, o kterém se v textu mluví, objevil i v klipu, ale když s někým spolupracuji, snažím se, aby měl co nejvíc volnou ruku. Strašně se mi líbí, že spousta drobných detailů vznikla přímo během natáčení a že nejsou na první zhlédnutí hned patrné," říká Tomáš Klus.A režisér Marek Štifter, který se ještě před vznikem videoklipu podílel na nahrání nové skladby jako zvukový mistr, dodává: "Žijeme v nejkrásnější zemi na téhle planetě, proto je škoda, abychom se nechali otrávit politikou a médii. To jsme chtěli ukázat i prostřednictvím klipu - že jsme šťastný národ a že zastávka našich předků na Řípu stála za to."

Nápadů, jak obrazovou podobu singlu pojmout, prý bylo původně více, ale společnou úvahou režiséra Marka Štiftera, kameramana Bohdana Zajčenka a Tomáše Kluse vykrystalizovala ta, která se v klipu objevuje. "Určité realizační limity nás kreativně osvobodily od zbytečných úvah a variant. Věděli jsme, že v Invalidovně můžeme strávit jeden natáčecí den. Snažili jsme se ho tak využít naplno - náš příběh je tedy cesta Domem s pointou pod mytickým Řípem."Singl Chátrám je ke stažení na digitálním servisu Supraphonline a také dalších streamovacích serverech jako iTunes/Apple Music, Spotify, Google Play Music či Deezer. Zajímavostí nahrávky je, že byla nahrána v tempu 89 BPM - symbolicky k roku 1989 a letošnímu 30. výročí sametové revoluce.

tz, jm

Témata: Tomáš Klus, Chátrám

4,00

čtenáři

hlasuj
zavřít