VIDEOROZHOVOR: Mňága a Žďorp: Písně z Třecích ploch zůstanou v playlistu navždy. Na kapelu, která hraje 32 let, je to bomba

Vydáno 03.02.2020 | autor: redakce

Už třiatřicáté narozeniny letos oslaví Mňága a Žďorp. Skupina z Valašského Meziříčí ani po více než třech dekádách na scéně neztrácí energii a chuť tvořit, mezi řadovými alby si stále udržuje pravidelný dvouletý odstup. Loňská deska Třecí plochy se dočkala kladného přijetí a kapele vynesla hned dvě nominace v anketě Žebřík. Na jejím vyhlášení 13. března v Plzni navíc Petr Fiala a spol. zahrají. Právě zpěváka jsme vyzpovídali v rozhovoru. 

VIDEOROZHOVOR: Mňága a Žďorp: Písně z Třecích ploch zůstanou v playlistu navždy. Na kapelu, která hraje 32 let, je to bomba VIDEOROZHOVOR: Mňága a Žďorp: Písně z Třecích ploch zůstanou v playlistu navždy. Na kapelu, která hraje 32 let, je to bomba

"Koncerty k albu jsou buď vyprodané, nebo hodně plné, a deska má dobrý ohlas mezi fanoušky i novináři. Když jsme ji dokončovali, už jsem znal písničky nazpaměť a osciloval jsem mezi tím, jestli to je bomba století, nebo průser roku. Slyšel jsem to milionkrát a už jsem nevěděl, jestli je to dobré, nebo špatné," říká Petr Fiala. 

Mňága a Žďorp pokřtila Třecí plochy v Lucerna Music Baru

Příjemně ho překvapila také skutečnost, že fanoušci na koncertech už nové písničky znají. "Hrajeme je ve stejném pořadí, v jakém jsou na albu, akorát je prokládáme staršími skladbami, aby měli lidi vždycky záchranný kruh. Myslím, že některé z novinek - aspoň dvě tři - zůstanou v playlistu navždy, což je na kapelu, která hraje třicet dva let a má čtrnáctou desku, bomba," těší ho. 

Petr Fiala (Mňága a Žďorp) interview: Jsme kapela, která žije tím, že dělá nové písničky, nežijeme jen z podstaty

Pro kapelu jde po titulech Dáreček, Made In China a Třínohý pes už o čtvrté album vydané pod vlastním vydavatelstvím Surikata Records. "S velkými labely to byla docela dobrá jízda, ale zjistili jsme, že když prodeje CD spadly na historické minimum, člověk to krásně zvládne sám. Snížily se rozpočty, a tudíž nemá cenu každý prd domlouvat se sekretářkou, když tou sekretářkou můžeš být ty sám a udělat to, kdy chceš," líčí zpěvák.

A co čeká kapelu v roce 2020, kdy oslaví Kristova léta? "Na apríla, kdy jsme v roce 1987 vznikli, vydáme tři desky z devadesátých let na vinylech - budou to Furt rovně, Ryzí zlato a Cheš mě? Chci Tě!" Samozřejmě bude Mňága také hojně koncertovat, žádnou "velkou" show po vzoru Fora Karlín z roku 2017 ale nechystá. "Takové akce sežerou strašně energie a času. Když jsme dělali Forum Karlín, byl jsem pořadatel a to byla fakt noční můra. Když to proběhlo, oddechl jsem si, že už to mám za sebou," směje se. 

Mňága a Žďorp bude jedním z koncertních hostů na vyhlášení Hudebních cen Žebřík, které se uskuteční 13. března v plzeňském DEPO2015. Dále vystoupí Monkey Business, Marpo & TroubleGang, Michal Prokop & Framus Five, John Wolfhooker a další.

video: Karel Holubička, foto: Lukáš Knoll, Petr Hanč, archiv kapely, rozhovor: Jarda Hudec

Témata: Mňága a Žďorp, Petr Fiala, Žebřík

zavřít