VIDEOROZHOVOR: Smrt Davida Bowieho byla umělecký akt. Je to děsivé a zároveň geniálně dokonalé, říkají Tata Bojs

Vydáno 13.01.2016 | autor: iREPORT

Nečekaný odchod Davida Bowieho do hudebního nebe zasáhl kromě jeho nejbližších i řadu fanoušků a hudebníků. "Mám pořád pocit, jako kdyby mi odešel někdo z rodiny nebo blízký kamarád," svěřil se nám v rozhovoru Milan Cais z Tata Bojs. Spolu s Mardošou nám prozradili i to, jak vzpomínají na Bowieho poslední pražský koncert, kde v červnu 2004 předskakovali. 

VIDEOROZHOVOR: Smrt Davida Bowieho byla umělecký akt. Je to děsivé a zároveň geniálně dokonalé, říkají Tata Bojs Smrt Davida Bowieho byl umělecký akt. Je to děsivé a zároveň geniálně dokonalé, říkají Tata Bojs

David Bowie svůj pražský koncert 23. června 2004 nedohrál. Své bolesti ramenního nervu se sice snažil přemoci a statečně se po prvním odchodu z pódia ještě na chvíli vrátil, nakonec ale musel předčasně ohlásit konec vystoupení. "Je to pro nás hořkosladká vzpomínka. Náš koncert dopadl dobře, ale byli jsme špatní z toho, že Bowie musel skončit předčasně a asi na ten večer nevzpomínal moc v dobrém," přiznává Mardoša.

RETRO: Svou poslední pražskou show v roce 2004 David Bowie nedohrál

Britskému zpěvákovi, který zemřel 10. ledna krátce po svých 69. narozeninách, už poté zdravotní trable příliš mnoho koncertů odehrát nedovolily. "Vzhledem k těm okolnostem nebyla pochopitelně šance se tehdy s Davidem osobně sejít. Když ale odcházel už podruhé z pódia, zrovna jsme šli do backstage a viděli jsme ho pár metrů před námi. Měl obličej zkřivený bolestí, držel se za krk," popisuje Milan Cais svou poslední "živou" vzpomínku na umělce, který byl pro Tata Bojs velkým vzorem.

Experimenty, pop, rock i elektronika: TOP 6 nejzásadnějších alb chameleona Davida Bowieho

O Bowieho zdravotním stavu v poslední době veřejnost nevěděla, proto jeho úmrtí pouhé dva dny po vydání nového alba Blackstar většinu lidí zaskočilo. "Někdy si prý nemocní lidé nastaví, že se dožijí nějakého jubilea, a pak mohou s klidem odejít. Je skvělé, že se mu to podařilo dotáhnout do jeho narozenin a vydání desky. Je to až děsivé, ale zároveň geniálně dokonalé," zamýšlí se Milan Cais, zatímco Mardoša jeho skon považuje téměř za umělecký akt. "Když teď posloucháme novou desku, člověku teprve všechno dochází a nachází nové významy," dodávají.

LIVE: Tata Bojs ve Foru Karlín, to byla pastva pro uši i oči

S Davidem Bowiem pro Tata Bojs odešla nenahraditelná osobnost popkultury. "V umění byl jeden Michelangelo a jeden Leonardo Da Vinci. V poprocku byl jenom jeden David Bowie," shrnují.

Tata Bojs budou 11. března hosty hudebních cen Žebřík v Plzni. Při té příležitosti vám brzy přineseme rozhovor o jejich novém albu, loňském turné i stavu současné hudební scény. 

 

Jarda Hudec, Josef Martínek, foto: Tomáš Vlach

5,00

čtenáři

hlasuj
zavřít