Vladimír Tesařík z Yo Yo Bandu: průkopník reggae, kterému kolo ukázalo cestu a pak mu vzalo život

Vydáno 11.06.2016 | autor: Hana Bukáčková

Ve čtvrtek 9. června uplynulo už 13 let od chvíle, co nás opustil průkopník černé muziky v Česku a zakladatel skupiny Yo Yo Band Vladimír Tesařík. Osudné se mu stalo kolo - a to hned dvakrát. Poprvé mu otevřelo oči a ukázalo jeho poslání, podruhé však přineslo smrt. V té době bylo Tesaříkovi 55 let. 

Vladimír Tesařík z Yo Yo Bandu: průkopník reggae, kterému kolo ukázalo cestu a pak mu vzalo život Vladimír Tesařík byl s Yo Yo Bandem průkopníkem české reggae scény

Smrt si říká rock'n'roll (248.) - Vladimír Tesařík 

Vladimír se narodil 20. září 1947 ve Svitavách v rodině známého generála, po kterém dostal jméno. V mládí se věnoval atletice. Málokdo ví, že v šestnácti letech se umístil na první příčce ve skoku do výšky v rámci České republiky. Byl také nominován na letní Olympijské hry v Mexiku, na které nakonec neodjel. Živil se i tím, že stavil kulisy v divadle.

SMRT SI ŘÍKÁ ROCK'N'ROLL: Aleš Drvota (146.)

U ZRODU ČESKÉ REGGAE SCÉNY

Na přelomu let 1974 a 1975 založil se svým starším bratrem Richardem Tesaříkem skupinu Yo Yo Band, ve které hráli svoji oblíbenou černou muziku (mix soulových, popových a reggae prvků), jež je naprosto očarovala. Byli průkopníky tohoto hudebního žánru v Československu. V kapele měl na starosti zpěv a klávesy. Yo Yo Band se těšil popularitě především v devadesátých letech, kdy byl na vrcholu oblíbenosti.

Proslavili se hlavně hity Karviná, Rybitví, Kladno, Jó já jsem srab, Jedeme do Afriky. Za desku Karviná z roku 1993 získali dokonce tři české ceny Gramy, a to za skladbu (Rybitví), desku i skupinu roku. S bratrem zůstali jako jediní z původní sestavy. Vystupovali v různých zábavných televizních pořadech, účinkovali také v muzikálech Hamlet a Galileo.

vložte odkaz, text nemažte

ODMALIČKA PODIVÍN

Vladimír v sobě postupem času objevil schopnost léčitelství a aktivně se oboru věnoval. "Odmalička jsem v sobě pociťoval, že jsem divný a odlišný. Myslel jsem si, že jsem asi po strejdovi schizofrenik. O vnitřním hlasu, který mě stále usměrňoval, mě totiž nikdo neinformoval a ani nikdo nevysvětlil, o co jde. Nevěděl jsem, čím to je, že ho slyším. Provázely mě stále otázky, kdo vlastně jsem. Měl jsem v sobě velmi dlouho pěkný chaos. A potom to šlo najednou samo. Jednoho dne jsem měl ošklivou cyklistickou kolizi na silnici. Ráno jsem se probudil a věděl přesně, co mám dělat. Ten hlas mi tenkrát řekl jasně: 'Budeš léčit lidi'." Léčil a pomáhal lidem 14 let, než se mu kolo stalo osudné podruhé...

Muzikant se zranil posledního května roku 2003 při pádu na kole v pražské Stromovce. Neměl přilbu. Zlomil si klíční kost, pohmoždil si hlavu a upadl do umělého spánku, ze kterého se už neprobral: své sehrála i otrava krve. Během léčení ho museli dvakrát resuscitovat, potřetí se to bohužel nepovedlo. Podle bratra podlehl sepsi a selhání organismu. Šlo o následky pádu z kola, především poranění hlavy (otok mozku). Zemřel 9. června 2003 ve střešovické Vojenské nemocnici. Zůstala po něm manželka Ivana a jeho dva dospělí synové - dvojčata.

YO YO BAND JEDE DÁL

Po smrti Vladimíra kapela nehledala náhradu na jeho post. První koncert po tragédii odehráli tři týdny po jeho smrti. Skupina hraje a vystupuje aktivně do současnosti. Nadále ji vede druhý z bratrů Richard Tesařík

text: Hana Bukáčková, foto: Česká televize

zavřít