Warpaint

Vydáno 17.02.1997 | autor: Marta Šindlauerová

Warpaint Warpaint

 

Warpaint je psychedelická rocková skupina z Los Angeles. Je to čistě ženská kapela a aktuální sestava je následující: Theresa Wayman (zpěv, kytara), Emily Kokal (zpěv, kytara), Jenny Lee Lindberg (zpěv, baskytara), Stella Mozgawa (bicí). Skupina se vyznačuje především svými hypnotickými vokály, tajemnými kytarovými hrátkami a jemně post-punkovými rytmy, které dohromady tvoří velice hutnou, atmosférickou směsici punku, art rocku a klasického rocku.

Ačkoli kapela funguje již od roku 2004, nějakou dobu trvalo, než se zvukově našla a než si jí všiml dostatečný počet lidí. Mnohé se změnilo, když Emily Kokal začala chodit s ex-kytaristou Red Hot Chili Peppers Johnem Frusciantem, který jim zmixoval a zmasteringoval první EP nazvané Exquisite Corpse. Nahrávka byla natolik zajímavá, že zaujala i veleznámé Angličany the xx, kteří pak kalifornskému kvartetu nabídli, aby vystupovali jako jejich předskokanky. 

V roce 2010 vyšlo jejich debutové album The Fool, díky kterému se Warpaint objevily v nominaci prestižního žebříčku BBC Sound Of... a uskupení také dostalo možnost vystupovat na předních festivalech jako Glastonbury, Coachella, Reading Festival, Bonnaroo a mnoha dalších. Pro The Fool je příznačný velký posun v instrumentálních i skladatelských dovednostech, Pozitivní ohlas ze strany kritiků i fanoušků ponoukla Warpaint k experimentování s vlastním stylem, a tak se na jejich další, eponymní desce Warpaint z roku 2014 objevuje už o něco více minimalistický zvuk s prvky ambience. 

Toto album se pro skupinu stalu skutečně velkým kariérním milníkem. Dosti tomu napomohl i fakt, že se Love Is To Die, první singl z této desky, objevil v reklamě Calvina Kleina a to už pak vedlo i ke zvýšeným prodejům Warpaint. V rámci turné k této desce navštívili Warpaint v roce 2015 Prahu jako jedni z headlinerů programu festivalu Electronic Beats.

Podzim roku 2016 přinesl do diskografie Warpaint další položku. Album Heads Up je zatím ten nejpestřejší materiál, který kapela vydala a posluchač může rozpoznat silnou inspiraci takovými umělci, jako třeba Björk, OutKast, Kendrick Lammar (ostatně hip hopu a rapu se Warpaint nevyhýbaly nikdy) či dokonce Janet Jackson. Mezi největší hity této kompliace patří nepochybně velice chytlavé songy So Good či New Song.

Všechny členky skupiny se kromě Warpaint věnují i vedlejším projektům. Jenny Lee Lindberg vydala debutovou desku Right On!, Theresa Wayman založila superkapelu BOSS, ve které spolu s ní působí Sarah Jones z Hot Chip a Guro Gikling z All We Are, Stella Mozgawa se zabývá tvorou spolu s americkým hudebníkem Kurtem Vilem a Emily Kokal můžete zahlédnout v blízkosti folkového zpěváka Paula Bergmanna.

Fotoreport z jejich éterického vystoupení v Praze v roce 2015 jsme dělali tady.

Diskografie
The Fool (2010)
Warpaint (2014)
Heads Up (2016)

Další články interpreta

zavřít