Wohnout interview: K výročí jsme oprášili skladby, které jsme nehráli třeba i patnáct let

Vydáno 14.04.2016 | autor: Jaroslav Noska

Na karlovarské zastávce turné Sladkých 20 skupiny Wohnout jsme zastihli zpěváka Matěje Homolu. Lídr kapely, která slaví už 20 let na scéně, se rozpovídal nejen o krizi, kterou si prošli. Zrovna v Karlových Varech na ně kdysi přišlo tak žalostně málo fanoušků, že přemýšleli o konci kariéry. Všechny patálie však překonali a dnes se těší velkému zájmu posluchačů, o čemž svědčí i beznadějně vyprodaný koncert na stejném místě. Oslava jubilea však nespočívá jen v samotném turné. Co dalšího pro fanoušky připravili, se dočtete níže.

Wohnout interview: K výročí jsme oprášili skladby, které jsme nehráli třeba i patnáct let Wohnout se v rámci turné Sladkých 20 zastavili v Karlových Varech. Foto: Jaroslav Noska

Je něco, co ti zůstalo za těch 20 let éry vaší kapely v paměti? Ať v dobrém, či špatném slova smylu?
Jsou tam záblesky a je jich spousta ,20 let je dlouhá doba a na každém koncertě se něco stane a těch koncertů bylo hrozně moc. Bohužel si je nepamatuji všechny, teď když jsme ty okamžiky rekapitulovali do knihy, tak to naskakovalo postupně, každý z nás zapomněl spoustu věcí, ale jsou tam zlomové okamžiky, pamatuji si první koncert a když jsme se sešli poprvé ve zkušebně.

Sladkých dvacet Wohnoutu vyprodalo Karlovy Vary

A ve špatném slova smyslu?
Nejsou to okamžiky, ale spíše období, která nebyla zrovna příznivá, kdy jsme se trápili sami se sebou. Takových bylo pár a teď je naštěstí nemáme už pár let, za což jsem rádi. Nicméně to může kdykoliv přijít. I když asi před pěti lety jsme se v Karlových Varech dotkli dna, co se týče návštěvnosti, přišlo propastně nejmíň lidí, asi sedmdesát, a to jsme si říkali, jestli má ještě smysl dělat to dál.

vložte odkaz, text nemažte

S oslavou dvaceti let souvisí krom turné ještě něco, že? 
Ano, vydali jsme knihu. Přemýšleli jsme, co máme udělat. Prvním nápadem bylo CD, nějaké rarity, nakonec jsme to povýšili na knihu, na které jsme pracovali dva roky a povedlo se nám ji vydat, i když už jsme tomu ani nevěřili. Shrnuje celou naši historii. Popisuje i to, co se stalo před těmi dvaceti lety, než kapela vznikla a jak vznikla a celou tu cestu. Udělali jsme si dárek pro sebe a hlavně pro lidi, kteří nás poslouchají.

Jak to vypadá s novou deskou?
Nová deska je v plánu na příští rok, protože tento rok budeme poměrně dost vytížení, začalo to knihou, kterou jsme vydali nedávno, šňůra, koncerty, je to čerstvý, teď se zajíždíme, do toho hrajeme věci, které jsme dlouho nehráli, zvykáme si na to.Tento rok bude takový slavící. Příští rok zase pracovní. Počítáme s tím, že bychom na jaře vlezli do studia a někdy kolem léta vydali devátou desku. Ale to je plán. A také bychom chtěli jet na akustickou šňůru příští rok.To vše ujasníme v létě nebo na podzim. Teď stále řešíme toto turné.

Vaše turné už je v plném proudu. Na co se vaši fanoušci mohou těšit, co uslyší v rámci tohoto turné?
Uslyší náš nejdelší playlist, který jsme kdy měli. Je poctivě sestaven ze všech osmi desek, které jsme vydali, protože většinou jsou naše koncerty stavěny právě na aktuální desky, tedy poslední a předposlední a ze starších desek už tam je jen pár věcí. Ale tentokrát jsme oprášili skladby, které už jsme nehráli třeba i 15 let a je jich plný playlist.

VIDEO: Wohnout slaví dvacet let. Matěj Homola prozradil, co vás čeká na turné

A co hosté v rámci turné?
Hosty v našem programu nemáme, protože to je s nimi těžké. Mohli jsme si to dovolit na akustickém turné, kdy byl s námi Vojta Lavička, kdy jsme si půjčili kamaráda, který ale nehraje stabilně v nějaké kapele. Měl tedy čas s námi odjet a odehrát 20 koncertů, ale půjčit si kamaráda z jiné kapely na 20 koncertů je hrozně těžké. Jsme rádi, když se povede nějaký host na význačnějším koncertě, kluci z Divokého Billa, Vypsané Fixy atd. Ale objeví se s námi kapela Poletíme, takže i to může být pro fanoušky zajímavé.

Jaký je tedy výhledově plán na tento rok, až skončíte turné? Budete hrát na festivalech?
Festivaly, to je takový standard, každý rok se hodně podobá. Jaro a podzim jsou kapely v klubech a jedou své turné a léto se věnujeme outdoor akcím, jsou to festivaly, majálesy. Začíná to v dubnu čarodějnicemi a končí v září, říjnu městskými slavnostmi. Festivalů je hodně, není to na 100% prezentace kapely, hraje se krátký čas. Z třiceti písničkového playlistu uděláme tak třetinu, polovinu. Letošní rok jedeme hlavně jarní a podzimní turné a příští rok nás pravděpodobně čeká akustická šňůra a další deska.

Text a foto: Jaroslav Noska (www.noska-art.cz)

zavřít