Zemřel Alan White, bubeník Yes

Vydáno 30.05.2022 | autor: redakce

Legendární artrocková skupina Yes přišla o bubeníka. Alan White zemřel 26. května ve věku 72 let po krátké nemoci v americkém Seattlu. Informaci přinesli zástupci kapely.

Zemřel Alan White, bubeník Yes Zemřel Alan White, bubeník Yes

„S velkým zármutkem Yes oznamují, že Alan White, jejich milovaný bubeník a dlouholetý kamarád, zemřel po krátké nemoci ve svých 72 letech,“ stojí na sociálních sítích kapely s odkazem na oficiální facebookovou stránku Whitea.

„Alan byl rockovou hvězdou s fanoušky po celém světě, několika lidem spoluhráčem, gentlemanem a kamarádem pro všechny, které znal,“ je uvedeno v prohlášení.

Smrt si říká rock'n'roll: Příběhy zesnulých hvězd

White se narodil v Peltonu v Anglii v roce 1949. V šesti letech začal hrát na klavír, ve dvanácti na bubny, o rok později už veřejně vystupoval. Byl členem několika kapel včetně The Downbeats, Happy Magazine, Bell and Arac nebo Alan Price Big. V roce 1969 mu zavolal John Lennon s tím, jestli by se nepřipojil k jeho Plastic Ono Band. O den později už se ale White učil jeho songy a mířil Toronta, kde s formací nahrál album Live Peace in Toronto, jehož se prodaly miliony kusů.

V roce 1972 se připojil k Yes, kde nahradil Billa Bruforda. Tři dny po setkání už s kapelou vyrazil na americké turné Close to the Edge, na naučení repertoáru měl přitom pouhých 72 hodin. Formaci to však jednoduše klapalo, a tak White v Yes zůstal.

Věnoval se však také sólové kariéře. Své debutové album Ramshackled vydal v roce 1976. Hraje na něm však „pouze“ na bubny, další práci za něj obstarali jiní hudebníci.

red, foto: FB Alan White
Témata: Alan White, Yes, smrt

zavřít