Red Hot Chili Peppers se v srpnu po šesti letech vrátí do Prahy

Vydáno 06.12.2011 | autor: redakce

Američtí Red Hot Chili Peppers vydali letos novinku I´m With You. Zároveň na příští rok naplánovali celosvětové turné trvající až do roku 2013, které nemine ani Českou republiku. Do Prahy zavítají 27. srpna 2012, koncert se uskuteční v Synottip Areně.

Red Hot Chili Peppers se v srpnu po šesti letech vrátí do Prahy Red Hot Chili Peppers se v srpnu po šesti letech vrátí do Prahy

 
04_warner-brothers-red-hot-chili-peppers-01-06-2011_229Red Hot Chili Peppers se do České republiky vrací po dlouhých šesti letech, tentokrát však poprvé vystoupí pod širým nebem. Českým fanouškům představí svoji poslední desku I´m With You.

Přečtěte si recenzi Dana Maršalíka na desku I´m With you.

Příběh Red Hot Chili Peppers se začal psát v osmdesátých letech, kdy spolužáci a přátelé ze střední školy, Anthony Kiedis, Michael Balzary a Hillel Slovak, položili první základy kapely. Trio ovlivněné punkovou a funkovou scénou v L.A. záhy doplnil další kamarád - bubeník Jack Irons. Pasáž o koncertování pod názvem Tony Flow & the Miraculously Majestic Masters of Mayhem po lokálních klubech můžeme klidně přeskočit. Za zmínku stojí jen fakt, že už tenkrát kapela absolvovala většinu koncertů nahá, respektive oděná pouze do ponožek, které zakrývaly jejich choulostivé partie. V roce 1983 se Balzary rozhodl říkat si pouze Flea a kapela svůj název ustanovila na Red Hot Chili Peppers.

rhcp_sirka_small

Kapela nezůstala dlouho bez povšimnutí a podepsala smlouvu s EMI, krátce na to odešel od kapely Slovak a Irons, kteří se chtěli věnovat svému projektu What is This? Při nahrávání první desky, pojmenované jednoduše Red Hot Chili Peppers, za ně zaskočili Jack Herman (kytara) a Cliff Martinez (bicí). V roce 1985 se po ukončení projektu What Is This? vrací do kapely Slovak a Martinez a čtveřice společně natáčí desku Freaky Styley, jejíž produkce se ujal král funku George Clinton. První vstup do hitparád však přichází až s albem z roku 1987 The Uplift Mofo Party Plan. Bohužel se vrůstající popularitou vzrůstala i Slovakova závislost na heroinu, která skončila jeho smrtí 25. června 1988. Po této tragické události opouští kapelu podruhé a definitivně Irons. Následně přichází do sestavy John Frusciante a Chad Smith a záhy spatřuje světlo světa nahrávka Mothers Milk, ze které zaútočila na MTV coververze skladby Higher Ground z dílny Stevieho Wondera. Red Hot vzdali na desce hold zesnulému Slovakovi skladbou Knock Me Down.

red-hot-chili-peppers-2011Hvězda, kterou Red Hot Chili Peppers používali a používají jako svůj znak, začala strmě stoupat. Kapela věděla, že další nahrávka bude jejich nejdůležitější v jejich dosavadní kariéře, a proto povolali člověka z nejpovolanějších, producenta Ricka Rubina, a natočili s ním jednu ze zásadních nahrávek v historii hudby, desku Blood Sugar Sex Magic (tentokrát pro Warner Brothers). Hitům jako Give It Away nebo Under The Bridge neodolala žádná z hitparád. Bohužel ne všechno v kapele bylo v pořádku - stejně jako jeho předchůdce, i Frusciante byl závislý na tvrdých drogách a opustil kapelu, která právě byla na turné začátkem roku 1992. Náhradou se stal Arik Marshall, se kterým zbylé trio odehrálo koncerty v rámci putovního festivalu Lollapalooza II jako jedna z hlavních hvězd. Jakmile se však kapela odebrala do studia k nahrávání své šesté desky, zjistila, že Arik není tím pravým, a do kapely tak přišel další kytarista, Jesse Tobias. Ten však nestihl nahrát ani notu, protože mezitím na nabídku kývl Dave Navarro, člen jiné veselé partičky – Jane’s Addiction. Album však vychází až o čtyři roky později pod názvem One Hot Minute. Přestože skladby na albu byly vydařené, a dokonce bodovaly v hitparádě, celá nahrávka nebyla tak kladně hodnocena jako její předchůdci. Ani Dave Navarro se v Red Hot Chili Peppers necítil tak, jak si původně představoval, a v roce 1998 sestavu opouští. Nesmíme zapomenout, že kapela se v této sestavě zastavila i v České republice v rámci turné k One Hot Minute a nadšení fanoušků v narvané T-Mobile aréně tehdy nebralo konce.Původní kytarista John Frusciante se po odchodu věnoval svým sólovým nahrávkám, které vyšly pod názvy Niandra Ladies and Usually Just a T-Shirt (1995) a Smile from the Streets You Hold, a především léčbě ze své drogové závislosti. Poté, co se John zbavil svých démonů, přijal coby nový a čerstvý muzikant nabídku znovu se připojit k Peppers. Obnovená původní sestava vydala v roce 1999 počin s názvem Californication, který přinesl kapele monstrózní úspěch a zařadil ji mezi jednu z nejdůležitějších alternativních formací. Další úspěšné album přišlo o tři roky později pod názvem By The Way. Sestava zůstala zaplaťpánbůh stejná a deska, přestože byla některými kritiky označena za silně komerční, obsahuje velkou zásobu hitů, ale hlavně dokazuje, že každá deska RHCP je odlišná od těch ostatních. Následovalo velkolepé a velice úspěšné turné. Po roce se kapela rozhodla rekapitulovat - vydala cd a dvd svých největších hitů - a výběr dokazuje, kolik silných skladeb a velkých hitů mají pánové Kiedis, Flea, Smith a Frusciante v zásobě.

Nesmíme zapomenout ani na živý záznam z turné, který vyšel v roce 2004, na kterém lze vidět skvělou show v rámci jednoho z koncertů předešlého turné.

red-hot-chili-peppers-im-with-you-era-2011Rok 2005 byl ve znamení čekání na nový počin. Ten vyšel až o rok později a dostal název Stadium Arcadium (2006). Vydání předcházel singl Dani California, titul se stal nejprodávanějším za rok 2006 (sedm milionů kusů) a kapela album představila živě ve vyprodané Sazka aréně. Po velmi náročném turné si kapela naordinovala zasloužilý odpočinek – Sám Kiedis potvrdil, že kapela je unavená a v pracovním procesu se nacházela takřka bez přestávky od vydání titulu Californication. Sám se v přestávce věnoval péči o svého syna a tvorbě autobiografického seriálu. Flea začal brát kurzy hudební teorie na University of Southern California a spolupracoval na celé řadě dalších projektů a nahrávek. Frusciante pokračoval ve své sólové kariéře a vydal své desáté sólové album. Chad Smith se pro změnu věnoval nahrávce superskupiny Chickenfood a svému sólovému albu. Po ukončení přestávky v roce 2009 se kapela sešla ve studiu, aby započala práce na svém desátém albu. Pouze však jako trio, a v zápětí potvrdila informaci, že novým kytaristou se stal Josh Klinghoffer. Frusciante svůj odchod potvrdil a posléze uvedl, že kapelu opustil v klidu a že bývalí spoluhráči mu vždy byli velkou oporou. Řekl také, že cítil, že jeho hudební zájmy šly jiným směrem a že musí své úsilí plně soustředit na svoji sólovou kariéru.

V červnu 2011 Red Hot Chili Peppers potvrdili první koncertní turné po čtyřech letech, které potrvá až do roku 2013. Výsledek společné studiové práce s novým kytaristou se na světě objevil 26. srpna 2011 pod názvem I’m With You, produkce se ujal Rick Rubin a jeho vydání předznamenal singl The Adventures of Rain Dance Maggie. Začátkem října vyšel druhý singl Monarchy of Roses.zdroj: TZ, map, foto: archiv

kopie - 04_warner-brothers-red-hot-chili-peppers-01-06-2011_229 
zavřít