Trutnov Open Air Festival odstartuje bohoslužba a bluesman John Mayall

Vydáno 08.08.2013 | autor: Petr Lenk

Už za týden začíná Trutnov Open Air Festival. Začne tradiční bohoslužbou. Hvězdou prvního hracího dne bude král bílého blues, britský kytarista John Mayall. Půjde o jeho první tuzemské vystoupení pod širým nebem. 

Trutnov Open Air Festival odstartuje bohoslužba a bluesman John Mayall Trutnov Open Air Festival odstartuje bohoslužba a bluesman John Mayall

img 5488lrTrutnov Open Air Festival

Pestrobarevnou mozaiku úvodního dne doplňují Čankišou, Visací zámek, Vlasta Redl s Fleretem, Blanka Šrůmová z Tiché dohody či legendární Jazz Q Martina Kratochvíla. Open Air Festival Trutnov - Czech Woodstock se uskuteční od 15. do 18. srpna a jeho 26. rok je věnován obětem násilného poválečného odsunu.

Zavedenou tradicí a jedním z charakteristických rysů patriarchy a fotra všech festivalů trutnovského Woodstocku je, že dopředu nezveřejňuje časový program ani rozdělené pořadí vystupujících kapel do jednotlivých dnů. Jeho návštěvníci se o programu dozvídají až na místě z Festivalového samizdatu. "Ctíme momenty překvapení a radost ze setkání. Čtvrteční program a první festivalový den je výjimkou. Je prodchnut energií. Lidé se potkávají a seznamují. Vítají se a těší ze společného shledání. Dívky jsou voňavé a ve vzduchu je cítit energie očekávání dnů příštích," říkají pořadatelé nejstarší hudební přehlídky svého druhu v zemi. Brány magické planety se otevřou v 16 hodin a o dvě hodiny později začne dění na hlavní scéně bohoslužbou za oběti divokého poválečného odsunu,  kterým je letos festival věnován, a za nadcházející čtyři dny míru a festivalového přátelství. Už je téměř tradicí, že první festivalový den zahajuje brněnská world music kapela Čankišou, která podle mnohých návštěvníků v roce 2009 na trutnovském hlavním pódiu doslova „ukradla show" hvězdám večera, britským Primal Scream.

Následovat budou další festivalové jistoty: punkový Visací zámek a po něm Vlasta Redl nejen se svojí kapelou, ale také folkrockovým Fleretem. Ten v začátcích Vlastovy kariéry zpopularizoval několik Redlových písní včetně té asi nejznámější, zlidovělé Sbohem, galánečko.


Půl hodiny před půlnocí už dojde na hlavní hvězdu večera, britského „kmotra" bílého blues Johna Mayalla. Hlavní pořadatel a duchovní otec trutnovského festivalu Martin Věchet prozrazuje: „Otevřeně z našich teepee přiznáváme, že se naplňuje náš letitý sen. John bude mít tu čest celý festival otevřít, což je velmi symbolické, vždyť nepřímo stál u jeho zrodu. Když přijel v roce 1985 do tehdejšího Československa na své první a poslední vystoupení pod širým nebem v rámci Bratislavské lyry, bylo to něco nevídaného a neslýchaného. Byl to přesně mířený a vystřelený šíp do našich srdcí, který nás infikoval touhou a rozhodnutím uskutečnit bez ohledu na okolnosti velký hudební festival. Tak se i za dva roky stalo..."

mayallJohn Mayall

 

Po Johnu Mayallovi dění na hlavním pódiu zakončí „minifestival" Osamocení muži s kytarou. „Tři muži si sednou vedle sebe na židle, nohu přes nohu, a jeden po druhém zahrají dvě až tři své písně. Bude to zádumčivý Vašek Havelka z Please The Trees, Stoker One Man Band zarachotí svými třemi nástroji najednou a Záviš zazpívá některé ze svých zlidovělých písní. Během celého "minifestivalu" budou všichni sedět na židlích a poslouchat produkci svého 'osamělého' kumpána. Poté se všichni zvednou, ukloní a odejdou," přibližuje tečku za čtvrtečním děním na Hlavní scéně Martin Věchet.


Další scéna, která bude ve čtvrtek hrát, je Undergroundový stan I. M. Jirouse. V něm zahájí večer v osm hodin Blanka Šrůmová se svým projektem Garden Party, následovat bude Jazz Q Martina Kratochvíla, který nedávno vydal zdařilé comebackové album Znovu. Večer zakončí opět Vlasta Redl se svojí kapelou a Fleretem, kteří se sem přesunou z hlavního pódia během vystoupení Johna Mayalla. „Fleret a kapela Vlasty Redla se propojí v jeden Jam Session a budou hrát a my s nimi zpívat při ohnivé vodě z Moravy až do ranních hodin....," těší se zakladatel festivalu Martin Věchet alias Geronimo.


dvka v stiTrutnov Open Air Festival

 

ČTVRTEČNÍ PROGRAM
Hlavní scéna / Main stage 15. 8. 2013

16:00 OTEVŘENÍ AREÁLU
18:00 Bohoslužba – za oběti odsunu a 4 dny míru a festivalového přátelství
19:00 Čankišou
20:30 Visací zámek
22:00 Vlasta Redl s kapelou + Fleret
23:30 JOHN MAYALL (uk/usa)
01:30 „Minifestival" - Osamocení muži s kytarou: Václav Havelka, Bahňous, Stoker One Man Band, Záviš....

Undergroundový stan I. M. Magora Jirouse

20:00 Blanka Šrůmová & Garden Party
21:30 Jazz Q Martina Kratochvíla
23:30 PAUZA - John Mayall na hlavní scéně
01:00 Vlasta Redl s kapelou
01:30 Fleret
02:30 Jam Sassion & prolínání do východu slunka: Vlasta Redl s kapelou a Fleret

 

TZ

zavřít