ŽIVÉ CD A DVD LED ZEPPELIN

Vydáno 30.12.2006 | autor: redakce

Fanoušci LED ZEPPELIN se mohou těšit z vydání živých nahrávek této legendy. Oba tituly, dvojdiskové LED ZEPPELIN DVD a 3CD HOW THE WEST WAS WON vyšly 26. května.

ŽIVÉ CD A DVD LED ZEPPELIN ŽIVÉ CD A DVD LED ZEPPELIN

Atlantic Records s radostí oznámili, že velké předobjednávky na dlouhočekávané živé nahrávky Led Zeppelin zaručily, že 2DVD je nyní jen v USA už čtyřnásobně platinové a 3CD set "HOW THE WEST WAS WON" platinový.

"Obrovská odezva ze strany obchodníků a fanoušků ještě před samotným vydáním nahrávek je důkazem nadčasovosti hudby a obrovské, neklesající popularity této vskutku fenomenální skupiny," prohlásil šéf Atlantic Group Val Azzoli.

V úterý 27. května se členové Led Zeppelin zúčastnili speciální premiéry "DVD LED ZEPPELIN" v Loewově divadle v New Yorku. Diváci zde mohli shlédnout dvouhodinový záznam koncertu sestříhaného z pětihodinového DVD setu, digitálně obnoveného a zremixovaného do surround soundu samotným Jimmym Pagem.

Během britské premiéry vidělo "LED ZEPPELIN DVD" 15. května v Londýně na Leicester Square více než 1 000 lidí, a to za přítomnosti Jimmyho Page, Roberta Planta a Johna Paula.


Záznamy těchto ceněných a legendárních vystoupení, které pokrývaly celou hudební dráhu kapely patřily mezi fanoušky skupiny i sběrateli k velice hledaným artiklům. Jak DVD, tak CD, obsahují zcela odlišný materiál, čímž nedochází k tomu, že by se obě edice nějak překrývaly.

”LED ZEPPELIN DVD”, které trvá téměř pět a půl hodiny, bylo vybráno z nevelkého počtu vystoupení, která byla za výjimečného trvání kapely nafilmována. Kytarista Jimmy Page to vysvětluje:
“Nikdy jsme nebyli součástí popové scény. Tak jsme si kapelu nepředstavovali. Nám šlo o to, hrát na koncertech. V tomhle smyslu byli Zeppelin vlastně spíš undergroundovu kapelou. To, že jsme se nakonec stali tak úspěšní, bylo něco, s čím jsme nepočítali a co se nám vlastně téměř vymklo z rukou. Ve skutečnosti jsme komercí pohrdali, a to je také důvod, proč bylo doposud oficiálně zveřejněno tak málo filmového materiálu o kapele.”

DVD zachycuje vystoupení z londýnské Royal Albert Hall v lednu 1970, pouhý rok po vydání jejich debutového alba, triumfální sadu pěti večerů v londýnském Earl’s Court v květnu 1975 a rekordní vystoupení na festivalu v britském Knebworthu v srpnu 1979, rok před tragickou smrtí bubeníka Johna Bonhama, která vedla k rozchodu skupiny. Na DVD jsou také zařazeny ty písně z vystoupení v neworské Madison Square Garden v červenci 1973, které se neobjevily v koncertním filmu ”THE SONG REMAINS THE SAME”. Ten byl doposud jediným vydaným filmovým záznamem koncertu Led Zeppelin. K dalším vrcholům DVD patří mimořádně vzácná televizní vystoupení, mimojiné v dánské televizi v březnu 1969, propagační klipy, televizní rozhovory, materiál, natočený v zákulisí, a dokonce i kus “pirátského” záznamu, natočeného jedním fanouškem.

”LED ZEPPELIN DVD”, které je vzrušující jak vizuálně, tak zvukově, bylo velice pečlivě restaurováno, remixováno a remasterováno za použití systému Dolby Digital 5.1 Surround, DTS a PCM Two-Channel Stereo - to vše za osobního dohledu Jimmyho Page a režiséra Dicka Carrutherse.

CD ”HOW THE WEST WAS WON”, které bylo natočeno v Kalifornii, je skvělým zvukovým doplňkem DVD. Materiál na třech CD pochází ze dvou nejlegendárnějších a nejdráždivějších živých vystoupení Led Zeppelin v Los Angeles Forum a v Long Beach Arena, která se konala 25. a 27. června 1972. Nahrávky, které byly spojeny a seřazeny tak, aby napodobily jeden koncert od začátku do konce, zachycují skupinu na vrcholu jejích sil. K vrcholům trojalba patří pětadvacetiminutová verze skladby “Dazed And Confused” a třiadvacetiminutová směska, točící se kolem písně “Whole Lotta Love.” Kromě takových klasických čísel, jakými jsou “Stairway To Heaven” a “Rock And Roll,” na albu najdeme i písně z desky ”HOUSES OF THE HOLY”, která vyšla až o devět měsíců později.

* * * * *

Na rok 2003 připadá pětatřicáté výročí první osudové zkoušky, která v létě 1968 svedla dohromady talenty kytaristy Jimmyho Page, zpěváka Roberta Planta, basisty a hráče na klávesy Johna Paula Jonese a bubeníka Johna Bonhama. Led Zeppelin, kteří jsou obecně uznáváni jako jedna z nejvíce novátorských, nejenergičtějších a nejvlivnějších skupin v rockové historii prodali na celém světě kolem dvou set miliónů alb. Tento údaj je ještě působivější, uvědomíme-li si, že kapela existovala pouze relativně krátkých dvanáct let.

V desetiletí mezi lety 1969 a 1979 vydal britský kvartet osm studiových alb a jeden živý soundtrack (po rozpadu skupiny ještě vyšlo v roce 1982 album s dosud nevydanými studiovými nahrávkami).

Jejich studiové nahrávky byly skvělé, ale to, co předváděli Led Zeppelin na pódiu, bylo něco neskutečného. Při koncertě šla z kapely energie a charisma, které nemá v moderní hudbě sobě rovna. Led Zeppelin, kteří by se nikdy nesnížili k tomu, aby na koncertě pouze přehráli své nahrávky, používali pódium jako svébytnou tvůrčí platformu - předváděli na něm písně ještě než byly vydány na deskách, a pokaždé je rozšiřovali, improvizovali a posouvali do dosud zapovídaných oblastí. Jejich legendární živé sady, které často trvaly přes tři hodiny, se rovnaly šamanským zážitkům, které překračovaly hudební teritoria, zvukovými výlety, které představovaly jak pro kapelu, tak pro její fanoušky skutečnou katarzi.

zavřít