Manic Street Preachers jen v Trutnově

Vydáno 19.08.2010 | autor: PR

Dnes startuje Open Air Festival Trutnov 1987 – 2010. Hlavní hvězdou jsou britští Manic Street Preachers, jejichž koncert je jediným ze západní a střední Evropy. Dále uslyšíte Arch Enemy, Dubioza kolektiv, The Glitter Band či Asian Dub Foundation

Manic Street Preachers jen v Trutnově Manic Street Preachers jen v Trutnově

Do Trutnova přijíždí Manic Street Preachers. Martin Věchet, zakladatel a hlavní organizátor festivalu, k tomu říká: „Kapela nikde předtím ani potom nehraje, jedná se o jejich jediný koncert v průběhu července, srpna a září. Přerušují dovolenou a přijíždějí do Trutnova. Co je k tomu vedlo, nám zůstává utajeno, ale snad se to dozvíme. Faktem je, že se to projevilo v předprodeji vstupenek do zahraničí, kde je kapela, jak už to bývá, mnohem známější a populárnější než u nás.“


Letošní festival je věnován poslům pravdy a dobré vůle. Bojovníkům statečných srdcí, kteří vyhlásili válku nejen holocaustu a komunismu, ale i sobeckosti, ustrašenosti a pokrytectví. Zachránci Židů siru Nicholasi Wintonovi, ochránci utiskovaných bez ohledu na národnost Přemyslu Pitterovi, polskému knězi ubitému komunistickou policií Jerzy Popieluszkovi a Liouovi Sia-paovi, čínskému politickému vězni. Trochu paradoxní se pak může zdát, že jako hlavní hvězdu pozvali pořadatelé do Trutnova britské Manic Street Preachers, kteří v roce 2001 jako jedna z mála známých zahraničních kapel zahráli na Fidelově Kubě, za což si vysloužili od svých fanoušků i hudebních kritiků mnoho odsouzení.

„Budeme rádi, až se kapela setká s Martinem „Magorem“ Jirousem a Františkem „Čuňasem“ Stárkem, žijícími legendami undergroundu a několikaletými politickými vězni - za kulturu, vydávání nezávislého časopisu, organizování nezávislých koncertů a psaní básniček. Možná, že se s někým takovým setkají poprvé v životě a vše zrekapitulují. Třeba se nakonec dozvíme, že to s Kubou nebylo tak vážné, jak se traduje. Pokud ano, potom Pán Bůh a visící Jagannáth nad pódiem nechť je ochraňuje,“ říká Martin Věchet, zakladatel festivalu.


Manic Street Preachers v programu letošního trutnovského festivalu doplňují metaloví Arch Enemy s něžnou frontmankou s neuvěřitelným hlasem Angelou Gossow, ethno rocker Rachid Taha či političtí Dubioza kolektiv. Do Trutnova se také podívá v ČR velmi oblíbená kapel Asian Dub Foundation. Na zdejší podium se dále vrací Ondřej Havelka se svými Melody Makers, evokující náladu noblesnosti a elegance předválečných sálů minulého století. Netradičním překvapením by se mohla stát kapela populární v šedesátých letech, The Glitter Band, výrazní představitelé tehdejšího „třpytivého“ rocku.

Program Trutnova je již tradičně tajemstvím, organizátoři vždy zveřejňují jen obsah čtvrtečního zahájení. Jak k tomu říká Martin Věchet: „Ctíme moment setkání a očekávání s překvapením, s nímž vstupujete na zdejší červenou posvátnou půdu. Ti, kteří poznali a dotkli se, nechť po večerech u spřátelených ohňů vypráví těm, kteří ještě nezažili.“

Brány transcendentální planety s názvem Open Air Music Festival „TRUTNOV 1987-2010“ se otevřou ve čtvrtek 19.8. v 17.00 hodin a v podvečer, v 19:00, jej na hlavním pódiu zahájí Silent Stream of Godless Elegy s cimbálovkou. Tato melodická metalová kapela ve spojení s cimbálem na úvod symbolizuje směr, kterým se opět festival bude vyvíjet. Prezentuje jeho různorodost a krajiny rozličností až extrémů. Jako druhá kapela při neoficiálním začátku ve čtvrtek zahraje letos znovuobnovená skupina Vltava s divadelníkem Robertem Nebřenským, která pamatuje počátky trutnovského festivalu. Po nich již festival ovládne známá ethno – elektronická kapela Asian Dub Foundation, kterou v Česku není třeba dlouze představovat. Čtvrteční večer potom na hlavní scéně uzavře uskupení podobného ražení – Al Yaman s jemenskou zpěvačkou Ashwaq Abdulla Kulaib v čele. Večer také zpestří kouzelník Jozef Talostan.

Při doznívajících zvucích Asian Dub Foundation se poprvé rozehraje také undergroundový stan, ve kterém bude zahajovací večírek pokračovat až do pátečního východu slunce za zvuků Neočekávaného dýchánku, DJ Geronima a šamana DJ Scratchyho.

Zdroj: Trutnov Open Air Music Festival
zavřít