JAZZOVÁ LEGENDA WAYNE SHORTER PŘIJEDE DO PRAHY

Vydáno 30.12.2006 | autor: redakce

Legendární americký jazzový saxofonista a skladatel WAYNE SHORTER se po deseti letech vrací opět do Prahy. Jediný koncert proběhne 6. března v Kongresovém centru a slavný jazzman vystoupí za doprovodu Wayne Shorter Quartet.

JAZZOVÁ LEGENDA WAYNE SHORTER PŘIJEDE DO PRAHY JAZZOVÁ LEGENDA WAYNE SHORTER PŘIJEDE DO PRAHY

Wayne Shorter si za pět dekád své kariéry vybudoval neochvějnou pozici jednoho z nejvýznamnějších jazzových hudebníků a skladatelů. Jako komponista, ale i jako výjimečný tenorový a sopránový saxofonista ovlivnil celé generace posluchačů a tvůrců. Za své zatím poslední album Alegría (2003) získal ve svých úctyhodných sedmdesáti letech v pořadí již osmou cenu Grammy. Americký deník New York Times Shortera popsal jako „největšího žijícího jazzového skladatele“. Britský Guardian jej zase označil za „boha saxofonu“. Shorterova tvorba překračuje hranice jednoho žánru a v posledních letech se přiklání hlavně k akustickému jazzu, kdy se divoké jazzové tóny prolínají s harmonickými baladami.

Do Prahy přijede Shorter jako součást svého hvězdně obsazeného kvarteta - Brian Blade (bicí), John Patitucci (kontrabas) a Danilo Perez (piano). Na svém evropském turné navštíví dále koncertní haly a sály např. v Dublinu, Toulouse, Amsterdamu, Bruselu, Stockholmu či Oslo. Na jaře jej čeká ještě turné po USA a Austrálii. Poprvé vystupoval Shorter v Praze před deseti lety v rámci festivalu Agharta Prague Jazz Festivalu.

Wayne Shorter se narodil roku 1933 v New Jersey. Původně studoval hru na klarinet, před nástupem na New York University, kterou ukončil roku 1956, přešel na tenor saxofon.
Rok před narukováním do armády absolvoval turné v Maynard Ferguson's Big Band. Po návratu z vojenské služby v letech 1959 - 1963 vystupoval s Art Blakey's Jazz Messenger. Následující rok 1964 se připojil ke kvintetu Milese Davise, ve kterém se dále setkal s Herbie Hancockem, Ronem Carterem a Tony Williamsem. U Davise setrval Shorter až do roku 1970 a za tu dobu se stal jedním z nejplodnějších jazzových skladatelů. V roce 1970 založil společně s Alanem Vitoušem a Joe Zawinulem kapelu Weather Report, s níž vystupoval do roku 1985.

V osmdesátých a devadesátých letech natočil řadu sólových alb, podílel se na vzniku nespočtu soundtracků a spolupracoval i s hudebníky a kapelami pop music - Steely Dan, Joni Mitchellovou či Carlosem Santanou. Za své album „High Life“ (1995), společné album s Herbie Hancockem „1+1“ (1997) a album „In Walked Wayne“ (1999) obdržel ceny Grammy. V roce 2002 vydal u Verve posluchačsky velmi úspěšné živé album „Footprints Live!“, které získalo nominaci na cenu Grammy.

Na albu „Footprints Live!“ Shortera doprovází generačně mladší, ale na jazzové scéně již dostatečně známí hudebníci. Ti samí, kteří jej doprovodí i na pražském koncertě: Brian Blade (bicí), John Patitucci (kontrabas) a Danilo Perez (piano). Stejná sestava stála u zrodu akustického alba „Alegría“, za které Shorter & Co. obdržel cenu Grammy.

NEJČTENĚJŠÍ

SOUTĚŽE

SOUTĚŽ: Monkey Business v lomu Velká Amerika SOUTĚŽ: J.A.R. na hradě Kašperk SOUTĚŽ: Filmový festival Karlovy Vary 2024
zavřít