LIVE: Jaký byl první koncert Santany v České republice?

Vydáno 31.07.2013 | autor: redakce

Carlos Santana v roce 2004 konečně dorazil do Česka a završil tak sérii letních nájezdů rockových legend na Vysočany. Prostory T-Mobile parku byly již lépe upravené, vadil už jen úzký vchod do areálu. Bylo vedro, prázdniny v plném proudu a tak se "park" zaplňoval velmi zvolna.

LIVE: Jaký byl první koncert Santany v České republice? LIVE: Jaký byl první koncert Santany v České republice?

carlos santana-003SANTANA
T-Mobile Park, Praha
23. 7. 2004

Předkrm byl podáván v půl osmé a stál za to - The Salvador Santana Band. Syn hlavní hvězdy večera hraje na klávesy a taky trochu rapuje. Kapelu podpořil velký Carlos a sólíčkem se rozehrál. Doprovázel ho také jeho zpěvák Andy Vargas. Fanoušci byli nadšeni. Hlavním rapperem formace míchající hip hop rap, rock a world music byl buclatý běloch, oděný samozřejmě do dresu a ověšený zlatými řetízky. Skladby působily trochu jako remixy starého Santany, přesto bylo zřejmé, že Salvador není jen potomkem slavného otce. Tatík během celého vystoupení okukoval kapelu z různých částí pódia a ťukal si do rytmu na perkuse. "Šaman" se se svou ustálenou sestavou zjevil na pódiu kolem půl deváté. Scéna nebyla pojata nijak velkolepě a naštěstí byla snížena, takže z prvních pěti řad byli všichni vidět od hlavy až k patě. Vše začalo letitými skladbami Woodstock Intro a Soul Sacrifice. Playlist byl postaven na kombinaci starých i nových hitů. Z comebackových desek byly vybrány hlavně skladby s latino nádechem, ne nějaké stoprocentní "popiny". Písně byly často přearanžovány a měly správný koncertní tah. Potěšila sóla, předehry a časté spojování v medley - zkrátka prvky, které na albech často nenacházíme. Závěr patřil Santanově klasice.

Nechyběla ani filozofická promluva do diváckých uší o světovém míru, vzdělávání a elektřině zdarma pro všechny. Mohli jsme slyšet, že "pocházíme z jiné strany Ameriky, ne z té Bushovy." Právě americkému prezidentovi věnoval píseň, kde zpívá "You've got to change your evil ways, baby!" Carlosova kytara měla charakteristický zvuk, s efekty moc neexperimentoval. Při sólech si často liboval v citacích. Tuhle vmáčkl kus beatlesácké The Fool On The Hill, jinam zase Sunshine Of Your Love od Cream a zazněl i hendrixovský Third Stone From The Sun.

carlos santana-067Santana 2004 setlist

Publikum ohromili i další muzikanti, jichž bylo celkem devět. Nejznámější je asi Denis Chambers, údajně nejšikovnější a nejžádanější bubeník světa. Že je s ním i docela legrace, dokázal při svém sólu. Dvojšlapkou neustále zrychloval údery do kopáku a přitom jen zvolna bušil do virblu. Během naprosto vražedného tempa odložil paličky, stihl se občerstvit, utírat ručníkem a prostě dělal jako by nic. Nohy mu však nadále poskakovaly a divoký rytmus neustával.

Uchvátil také Chester Thompson, který se při svém několikaminutovém sólu na hammondky do nástroje téměř zakousl. Rytmiku posilovali dva perkusisté, Karl Perazzo a Raul Rekow. Baskytaru a kontrabas obstarával Benny Rietveld, známý ze spolupráce s Milesem Davisem. Zbytek tvořil druhý kytarista, dechová sekce (trumpeta, pozoun) a již zmíněný Andy Vargas, který byl se svým zpěvem nejslabším členem. A na chvíli zasedl za klávesy i mladý Santana...

text: Jan Mazura, foto: Tomáš Martínek

0,00

čtenáři

hlasuj
zavřít