Karel Kryl, Marta Kubišová, Tomáš Klus a další: TOP 7 českých protestsongů a politických písní

Vydáno 17.11.2016 | autor: redakce

K 27. výročí Sametové revoluci si připomínáme výběr nejvýznamnějších českých protestongů a politických písní, který jsme sestavili již v roce 2013. Náš žebříček ukazuje, jak jsou tzv. protestsongy a potřeba umělců vyjádřit se ke společenskému dění stále aktuálním tématem.

Karel Kryl, Marta Kubišová, Tomáš Klus a další: TOP 7 českých protestsongů a politických písní Karel Kryl byl králem českého protestsongu

 

7. Nikagda nězabuděm - Tak vás tu máme

Nikagda nězabuděm -  21. října 2013 pod tímto heslem odehráli PSH, Chinaski, Pražský výběr a Lucie koncert na Staroměstském náměstí. Za účasti mnoha dalších hostů (jako třeba Lenky Dusilové, Radima Hladíka nebo Vojty Dyka) burcovali diváky a celou veřejnost, aby nezapomínala na komunistické zločiny a dorazila k tehdejším volbám. Píseň Tak vás tu máme je vypůjčená od Karla Kryla a videoklip je plný výmluvných historických záběrů...

U2, Bob Marley, Queen a další: TOP 10 písní o svobodě k výročí Sametové revoluce6. Tomáš Klus - Malčik

Všichni známe Klusovy profláklé písně Iniciativní a Pánubohu do oken nazpaměť, proto připomínáme i jiný song, který se tentokrát věnuje politické minulosti. Pochází z desky Hlavní uzávěr splínu a zřetelně odkazuje na Klusův inspirační zdroj, na Karla Kryla, ke kterému je sám často přirovnáván. Píseň je důkazem toho, že i současní písničkáři se navrací k tématům z dob, které sami ani nezažili. Jak je ale vidět, srpen 1968 a jeho následky poslední dobou rezonují v naší společnosti výrazně.

vložte odkaz, text nemažte

5. Bohdan Mikolášek - Ticho

Na Bohdana Mikoláška se možná v současnosti zapomíná a nyní je vhodná příležitost na něj poukázat. Možná znáte diskutovanou minisérii polské režisérky Agnieszky Holland Hořící keř o Janu Palachovi, resp. spíš o událostech, které následovaly po jeho sebeupálení. Právě Janu Palachovi se v Tichu věnuje Mikolášek, své nejbolestivější poselství ale adresuje těm, kteří zůstali naživu. Mikolášek spoluzakládal českou folkovou scénu a v období normalizace mu bylo zakázáno veřejně vystupovat a následně emigroval do Švýcarska.

4. Lucie - Oheň

Tato píseň patří do tohoto výběru jen okrajově, za to ale právě z ní pochází věta, která se stala dnes již téměř heslem: "Už se nechcem' nikdy vracet tam, kde nám bylo mizerně." Lucie je kapela, která vznikla už v roce 1985, ale na scénu se ve velkém dostala až po Sametové revoluci. A právě k tomuto přelomu a politickému převratu ve své písni odkazují. Lucie a hlavně její frontman David Koller (píseň Sami s Barborou Polákovou) se ostatně opravdu průběžně politicky angažovali i během následujících let - ostatně až právě do dnes.

3. Marta Kubišová - Modlitba pro Martu

Skladba původně spjatá s invazí vojsk Varšavské smlouvy byla brzy zakázaná a zaznívala hlavně dlouhá léta poté jako hymna listopadu 1989. Symbolicky tak otevřela a uzavřela jednu epochu. Osud Marty Kubišové nebyl jednoduchý, někdejší hvězdu tria Golden Kids čekal v 70. letech strmý pád doprovázený např. zfalšovanými pornografickými snímky. Zatímco její kolegové Václav Neckář a Helena Vondráčková byli, jak známo, nadále aktivní. Zajímavě osud Kubišové v jednom oddílu knihy Gottland líčí Mariusz Sczygieł.

2. Vladimír Merta - Vzdálené výstřely

Písničkář Vladimír Merta se protestsongům věnoval pouze okrajově. I tak se mu podařilo vytvořit druhou nejnaléhavější píseň v našem žebříčku. Merta kladl důraz na texty a patří mezi hudebníky, jejichž tvorba nemá daleko od poezie. Zřetelně se to projevuje i zde: "Jestli se bojíme mluvit potichu, zkusme tedy mlčet nahlas." Společně třeba ještě s Jaroslavem Hutkou nebo Vlastimilem Třešňákem svou tvorbou "bojoval" proti komunismu. Kromě hudby je spjatý s filmem, architekturou či fotografií.

1. Karel Kryl - Veličenstvo kat

Karel Kryl je velikánem a králem českého protestsongu a jeho první místo je nesporné. Krylovy texty vynikají neuvěřitelnou dávkou metafor, odkazů a nesporným talentem pro jazyk. To vše je korunované pokorným až prostým (a o to naléhavějším) zpěvem a přednesem. Jeho písně mají stejně jako Mertovy i jakýsi existenciální podtext a rozměr, díky nimž oslovuje jeho tvorba dodnes. Politika a významné dějinné události mají v textech Krylových písní zásadní vliv a dopad na člověka a jeho (osobní) život. Síla jeho tvorby spočívá právě v nadčasovosti některých zachycených emocí, jako je strach, smutek nebo naopak neutuchající touha po životě, kterou nezlomí ani totalita.

text: Lucie Malá

Témata: Sametová revoluce, protestsongy, politické písně, Karel Kryl, Marta Kubišová, Tomáš Klus, Lucie, David Koller, Vladimír Merta

zavřít