SMOKIN´ BOB: 25 LET OD SMRTI

Vydáno 30.12.2006 | autor: redakce

Ve čtvrtek 11. května tomu je již čvrtstoletí, co zemřel BOB MARLEY (1945-1981), ikona jamajského reggae, zpěvák, kytarista, skladatel, zapřísáhlý rastafarián a marihuanový aktivista.
Jednáctý květnový den roku 1981 zemřel král karibských huličů BOB MARLEY. Proslul jako neúnavný propagátor jamajského reggae, které dokázal za svůj tvůrčí život nakopnout vně hranice rodné země k celosvětové popularitě.

Jen krátce: narodil se jako Robert Nesta Marley 6. února 1945 v malé vesničce, co bys kamenem dohodil z jamajského města Saint Ann. V roce 1962 natočil své první nahrávky (singly Judge Not a One Cup Of Coffee), o dva roky později založil THE WAILERS (debutem bylo album Catch A Fire v roce 1973). Znamenitý prodej desky rozkurážil kapelu k nahrání druhé desky Burnin´, z níž zatřpytil jeden z největších hitů Marleyho kariéry vůbec - I Shot The Sheriff.

Po rozpadu rodného souboru pokračoval Bob sólově, v polovině 70. let se zaskvěl albem Natty Dread s hitsinglem No Woman, No Cry, kterým zaznamenal první mezinárodní úspěch.

Koncem 70. let mu byla diagnostikována rakovina, zhoubné nádory postupně zasáhly umělcův mozek, plíce, játra a žaludek. Zemřel 11. května 1981 v nemocnici v americkém Miami a jeho poslední slova adresována synovi Ziggymu byla: "Pamatuj si, za prachy si zdraví nekoupíš..."

Bojovník za legalizaci tzv. měkkých drog po sobě zanechal nejen kupu alb a nezapomenutelných rastafariánských hitů, ale i hromadu dětí - plný tucet potomků, z nichž nejaktivnější je na poli hudby již zmíněný Ziggy Marley.
zavřít

Při poskytování služeb na těchto stránkách nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s používáním souborů cookie na těchto stránkách. Další informace naleznete zde. Rozumím