Koncert Mari Boine již v sobotu

Vydáno 08.03.2007 | autor: redakce

Nechte se naléhavým hlasem Mari Boine přenést na sever Norska za kmenem Samiů. V sobotu 10.3. vystoupí světově uznávaná zpěvačka v rámci cyklu EuroConnections v Paláci Akropolis.

Koncert Mari Boine již v sobotu Koncert Mari Boine již v sobotu

Země je naše matka a když jí vezmeme život, zemřeme s ní “.
Mari Boine toho pro samijskou kulturu udělala za léta v hudební branži už dost. Neúnavně se snaží v rozhovorech i svých písních oponovat všem Evropanům, kteří tento národ nesprávně označují za Laponce, a stala se nejznámější a nejrespektovanější představitelkou tradičního zpěvu – joiku. V něm se obrací zpátky k přírodě například napodobováním (joikováním) zvířat a dalšími expresivními projevy.V kombinaci s využitím nejrůznějších nástrojů, které jsou posbírány doslova z celého světa, působí hudba exoticky, mysticky a díky elektrické kapele zároveň současně. Často uslyšíte didgeridou, basu, klávesy a kytaru, africké a samijské bubny, indiánské flétny, peruánské charango nebo arabské housle.Mari Boine se narodila a vyrostla ve vesničce na severu Norska. Ve škole ji učili, že tradice a kultura Samiů je bezcenná. To se jí dotklo a rozhodla se tohle tvrzení vyvrátit. Hraje od 16let a brzy si našla celou řadu příznivců, kteří pochopili principy tradiční hudby a zalíbilo se jim nasazení, s jakým zpěvačka kombinuje jazz, rock a joikování.

Tvorbu Mari Boine si můžete poslechnout na jejím myspace profilu přímo zde.

Mari Boine, 10. března, Palác Akropolis, Praha

www.palacakropolis.cz
zavřít

Při poskytování služeb na těchto stránkách nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s používáním souborů cookie na těchto stránkách. Další informace naleznete zde. Rozumím