TORI AMOS - Tales Of A Librarian

Vydáno 22.02.2007 | autor: redakce

Atlantic / Warner Music 20 trax / 78:52 Co „vyčteme“ z povídek této knihovnice? Že Tori Amos je pozitivně iracionální zjevení překomercionalizované pop music.

TORI AMOS - Tales Of A Librarian TORI AMOS - Tales Of A LibrarianJejí první bestovní kompilace patří k těm výjimečným svého druhu, které neotráví mechanickým výběrem všech stotisíckrát oposlouchaných singlů. To ostatně ani nehrozí, aby Tori Amos byla oposlouchaná, její složitá hudba je z té kategorie, které se komerční producenti děsí jako čert kříže. Navíc do povědomí posluchačů pronikala postupně, nevtrhla tam s pubertálním halekáním jako její hvězdnější kolegyně na jedno použití. Zavrtávala se pozvolna, v dobrém slova smyslu se vtírala do póru a měla na to celých deset let.

Je tedy jistě mnoho těch, kteří ji začali vnímat až někdy v poločase a výběr z raných alb je pro ně objevný. Autorka však zásadní způsobem vyšla vstříc i lepším znalcům. Ne pouze zařazením dvou novinek a také dvou vzácností - vzácných více pro její rodný trh než pro nás, protože jde o B-strany evropských singlů - ale pojala celé album tak kreativně, že skladby natočila znovu. Nepouští se zajisté do žádných revolučních převratů, nicméně i tak znějí některé písně nově, jako by moudřeji, poučeněji. Což je ostatně pro ni trvalý charakteristický rys: nic v její hudbě není zadarmo, nutí posluchače spolupracovat, přemýšlet nad básnickými metaforami a nořit se do mnohdy komplikovaných struktur s vlivem vážné hudby, čemuž nahrává její milované piáno, vedle hlasu hlavní tahoun jejího tvoření.

Bylo by na světě zajímavěji, kdyby takových umělkyň bylo víc.

Roman Lipčík

0,00

čtenáři

hlasuj

NEJČTENĚJŠÍ

SOUTĚŽE

SOUTĚŽ: soutěž Rock Meets Classic SOUTĚŽ: Med School s Etherwoodem SOUTĚŽ: Nick Cave v kinech SOUTĚŽ: The Offenders v Rock Café SOUTĚŽ: Bicep v Roxy
Banner
zavřít