Každý bude DJ

Vydáno 17.09.2010 | autor: Jana Kománková

Být DJ už neznamená pořizovat si gramofony nebo speciální CD přehrávače a investovat do mixpultu. Právě teď (17. září) přichází na svět něco, co udělá virtuální DJ jednotku i z mobilu.

Každý bude DJ Každý bude DJ

DJ potřeby se dají strčit do kapsy. Kompletně. Pro iPhone, iPad a iPod Touch vzniklo něco, co  zvládne nejen mixovat skladby, ale ještě s nimi provádět neuvěřitelné věci.


 

Aplikace Red Bull BPM Player má zabudovaný virtuální mixážní pult i "čudlíky" známé z gramofonů, které umožňují skladby klasicky zrychlovat a zpomalovat (knoflíkům pro změnu rychlosti můžete přiřadit hodnoty od 4 až do 100 procent). Je tu i crossfader pro přejetí z jednoho kanálu do druhého - kromě prostého přechodu k druhé skladbě můžete tenhle proces ještě opatřit efekty.


 


Možnosti úprav skladby jsou v BPM Playeru impozantní. Na dotykovém displeji může uživatel pouhým tažením prstem modulovat zvuk několika způsoby. Je tady flanger, ekvalizéry, spodní i horní propust. Pro větší dojem můžete přitom zvuk prznit i pouhým pohybem přehrávače v prostoru(!). 

REPORT měl exkluzivní možnost si BPM Player osahat 16.9. na světové premiéře v Amsterdamu. V předvečer uvedení na trh program představovali jak jeho programátoři, tak DJs, kteří byli přizváni k vývoji zařízení a zároveň pro klub Trouw odehráli sety právě přes BPM Player.

Mimochodem, v klubech po celém světě se brzy rozjedou večery, které umožní komukoli z publika přijít a předvést DJ set ze svého mobilu.


Svoje sety odehráli Modeselektor, Joris Voorn, Nuno dos Santos, Darko
Esser
a Brutuzz. Plus řada zvídavých návštěvníků, kteří měli možnost se ostatním předvést v druhém sále. V další místnosti byly k dispozici iPady a iPhony k vyzkoušení - a nutno říci, že překonaly očekávání. Vyberete skladbu, trochu si s ní pohrajete, vyberte si jinou, poslechnete, mícháte, hrajete si s efekty... samozřejmě, že je to skvělé i jako zábavná hračka, už kvůli neodolatelnosti toho, že to vše můžete dělat jediným prstíkem. Zvuková kvalita a to, že můžete používat i kvalitní .wav a .aiff soubory, ale umožňuje i "seriózní" profi použití a zapojení do sound systemu v klubu.
Přehrávač reaguje velmi rychle a skutečně umožňuje modulovat zvuk v reálném čase. Až čas ukáže, jestli se rozšíří masově, nebo zůstane jen roztomilým technickým výstřelkem. S masivní propagací, které se mu ale nyní dostane, je docela dobře možné, že udělá menší zvukovou revoluci.

text Jana Kománková foto archiv
zavřít

Při poskytování služeb na těchto stránkách nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s používáním souborů cookie na těchto stránkách. Další informace naleznete zde. Rozumím