LIVE: Německá preciznost v přímém přenosu. Rammstein ovládli Prahu dvakrát za sebou

Vydáno 13.05.2024 | autor: Barbora Turková

Stalo se už takovou příjemnou tradicí, že němečtí Rammstein zahajují své evropské turné v našem hlavním městě. V loňském roce sice Česko vynechali, letos mu ale naservírovali hned dva koncerty. A asi nikoho nepřekvapí, že bylo několik měsíců dopředu vyprodáno.

LIVE: Německá preciznost v přímém přenosu. Rammstein ovládli Prahu dvakrát za sebou LIVE: Německá preciznost v přímém přenosu. Rammstein ovládli Prahu dvakrát za sebou

Rammstein
Praha, Letňany
12. 5. 2024

V Praze o víkendu policisté nevěděli, kam dřív skočit. Nejenže odstartovalo hokejové mistrovství světa a hrálo se derby pražských "S", ale také Rammstein v českém hlavním městě zahájili své turné, na které v Letňanech týden předtím pravidelně zkoušeli. Oba jejich koncerty byly vyprodané několik měsíců dopředu, ačkoliv svou show němečtí matadoři od roku 2019 téměř nezměnili. Preciznost a pečlivost jsou slova, která ji vystihují.

Rammstein znovu dostáli své pověsti. V Praze rozpoutali ohnivé peklo

V rámci tohoto turné zavítali Rammstein do Česka potřetí. V roce 2019 vystoupili v Edenu, před dvěma lety zahráli po koronavirové pauze hned dvakrát v Letňanech, a letos se na Prahu 18 vrátili. Přestože trochu pozměnili program, nechali v něm všechno, co jejich fanoušci milují. Pyro efekty, ohně, černé konfety... prostě všechno. Zatímco ostatní by měli ze stage nazvané Chrám ohně hrůzu, Rammstein jí zcela dominují.

Zvuk měla sestava naprosto precizní a i další náležitosti koncertu má doladěny do posledního detailu. Vše na sebe navazuje a šlape to jako hodinky. Sice to může působit trochu strojeně a nacvičeně, ale takoví Rammstein prostě jsou. A představa, že když už jste show jednou viděli, budete podruhé trpět nudou, je mylná.

Koncerty sestavy bývají tak trochu divadlem. Při Mein Tail griloval Till Lindemann klávesistu Flakea Lorenza, u Engel se všichni členové přesunuli na malé pódium uprostřed areálu, kde skladbu zahráli jen s klavírním doprovodem, a následně se vrátili zpět na stage na nafukovacích člunech. Od minula si ale Rammstein přivezli i pár novinek. Po jedenácti letech zahráli skladbu Asche zu Asche a po pěti Ramm 4 a Keine Lust. Do setlistu se vrátila i kontroverzní Pussy, během které Lindemann jede na obrovském stroji připomínajícím penis a první řady kropí bílou pěnou. Samozřejmě nesměli chybět ani Radio, Mein Teil, Dus hast, Ich will nebo Deutschland, která začíná remixovou verzí od kytaristy Richarda Kruspeho. Škoda jen, že kromě Zeit a závěrečné Adieu nezařadili Rammstein více písní z poslední desky.

Ačkoliv jsem velkou fanynkou kapely, musím přiznat, že mi na koncertě v Letňanech něco chybělo. Sama vlastně netuším, co to bylo. Možná jen elektrizující atmosféra, kterou jsem loni v Polsku zažila ve Firezone? Těžko říct. Každopádně koncert jistě všem doporučuji. To, co dokáží Rammstein předvádět ve svých zhruba šedesáti letech, je neskutečné.

Text: Barbora Turková, foto: Lukáš Knoll
Témata: Rammstein, Till Lindemann, Paul Landers, Richard Kruspe, Oliver Riedel, Christoph Schneider, Christian Lorenz, Letňany

0,00

čtenáři

hlasuj

Mohlo by Vás zajímat

zavřít