ROCK BLOG | David Gaydečka: Festivaly jsou tu a Praha září

Vydáno 03.09.2020 | autor: redakce

Pořadatel festivalu Metronome Prague a dalších se pro iREPORT rozepsal o akci Praha září, která vyvrcholí jedinečným koncertem kapely Lucie. David Gaydečka se rozhodl spojit síly předních českých promotérů, s nimiž uspořádal akci, která proběhne od 8. do 28. září. "Navzdory proklamacím, že v létě žádné festivaly nebudou, proběhly stovky a nejspíš až tisíce koncertů, menších či středně velkých hudebních festivalů. Dosud není známé žádné velké ohnisko šíření viru, které by jakkoliv souviselo s některou z těchto akcí," píše Gaydečka ve svém blogu.

ROCK BLOG | David Gaydečka: Festivaly jsou tu a Praha září kapela Lucie, foto: Ondřej Pýcha

Svůj blog bych opět začal tím, jak mě strašně mrzí, že některé akce neproběhly, případně proběhly v redukované formě, a jakým finančním problémům musí celá hudební branže čelit. Člověka to přivádí až ke vzteku, když si každý den znovu uvědomí, jak moc všichni pomáhali v boji proti hrozbě pandemie, která do České republiky de facto nepřišla, a jak zatím tato pomoc a v důsledku pak i finanční škody, které to přineslo, nebyly ze strany státu kompenzovány.

BLOG | David Gaydečka: Představitelé země a někteří vládní odborníci šíří o festivalech nepravdivé informace

Musíme sice dál vyvíjet nátlak na stát, je ale jisté, že všechny naše problémy nevyřeší. Rozhodli jsme se nečekat, až přijde rok 2021, a proto spouštíme akci Praha září. Síly zde spojily různé festivalové produkce a to nejen hudebního zaměření. Jsme nadšeni ze všech hudebních aktivit, které se toto léto odehrály navzdory proklamacím, že festivaly letos nebudou.

Diváci měli možnost zažít i nečekané koncerty. Některé kapely vyrazily na neplánovaná turné, pořadatelé organizovali různé koncertní série i na místech, kde se to takto frekventovaně dosud nedělo. To je skvělé, přesto neproběhla spousta zásadních akcí, nebo je nešlo uspořádat v plánovaném rozsahu. Proto nyní přichází přes dvacet různých organizátorů a  v prostoru pražského Výstaviště realizují své programy.

Od 8. do 28. září budou mít hudební fanoušci možnost zažít různé akce odlišného rozsahu v rámci akce Praha září . Namísto původně plánovaného pátého ročníku Metronome Prague jsme přichystali PůlMetronome Prague, jehož program stoj na tuzemských kapelách. Přestěhovali jsme se do stejného areálu United Islands of Prague. Ten nabídne divákům dvě kina, jedno v režii Mezinárodního filmového festivalu Praha - Febiofestu 2020, druhé ve spolupráci s Aerofilms. Své koncerty zrealizuje Pražské Jaro, které letos namísto živých vystoupení nabídlo svým příznivcům online koncerty, a s jedním vystoupením si do areálu odskočí také Dvořákova Praha.

Připojili se také akce Designblok, Signal festival i pořadatelé Mladí Ladí Jazz. Jak jsem uvedl, nejde jen o muziku, proto připojuji pozvánky na Cirk La Putyka, vystoupení Fringe Festivalu, představení Tance Praha a třeba také na čtení, které organizuje Magnesia Litera. Vše bude, věříme, vrcholit slavnostním zakončením s Monkey Business a závěrečným, letos jediným pražském koncertem skupiny Lucie.

O čem jsem naprosto přesvědčen? Je potřeba dát všem naději, že to nejhorší máme za sebou, že bude možné se pomalu vrátit k normálnímu životu. Covid, roušky a různé obavy tu pravděpodobně zůstanou, ale to neznamená, že bychom měli další měsíce čekat, až nám někdo nařídí přestat se bát a začít normálně žít. Myslím, že by moc pomohlo, kdyby představitelé země ve spolupráci s médii jasně deklarovali, že udělají vše pro to, aby hudební sezóna 2021 proběhla standardně, bez restrikcí, bez jediného otazníku, jestli se něco bude, či nebude rušit.

Hudební obec bojovala za živou hudbu. Ministr kultury konstruktivní řešení nenabídl

Situaci by výrazně změnilo, kdyby zaznělo, že očekáváme normální průběh, a že maximální opatření budou od teď a dál již jen taková, že pořadatele prostě požádáme o nadstandardní hygienická opatření. Taková, která si mohou dovolit. A že je požádáme o pomoc s případným trasováním tak, abychom nebyli nuceni znovu redukovat kapacitu, něco rušit a znovu strašit veřejnost. Prosím nás všechny, abychom v tomto vyvíjeli maximální tlak na nejen vládu, ale i na média. Není totiž pravda, že shromažďování na hudebních akcích je nebezpečnější než shromažďování v dopravních prostředcích, obchodních centrech nebo třeba v bazénech.

Na závěr jeden důležitý argument. Letní akce prokázaly důležitou věc. Nakonec v Česku proběhly stovky koncertů a menších či středně velkých festivalů hudebních i jiných. Dost pravděpodobně to v součtu nebyly stovky, ale tisíce akcí. Sice se skutečně nejednalo o ty největší, které musely být o rok přeloženy, ale není dosud známé žádné velké ohnisko šíření viru, které by nějak souviselo s některou z těchto akcí. Věříme, že i Praha září se k této zkušenosti připojí. Na konci léta bych chtěl již moc slyšet, že se vracíme k normálnímu fungování. Držme si všichni i nadále navzájem palce.

Text: David Gaydečka
Témata: Lucie, Metronome festival, PůlMetronome Prague, Praha září, Mladí Ladí Jazz, United Islands of Prague, David Gaydečka

Mohlo by Vás zajímat

zavřít