Žofie Dařbujánová (Mydy Rabycad): Na Žebříku se chystáme lidi roztančit hned na úvod!

Vydáno 10.03.2016 | autor: Josef Martínek

Šestihodinový maraton hudebních cen Žebřík zahájí v pátek 11. března po 19. hodině v plzeňském areálu DEPO2015 kapela Mydy Rabycad. V jejím čele stojí Žofie Dařbujánová, která si kromě electroswingu také občas odskočí k RockOpeře. Více nám prozradila v rozhovoru.

Žofie Dařbujánová (Mydy Rabycad): Na Žebříku se chystáme lidi roztančit hned na úvod! Žofie se zúčastnila úterní tiskové konference Žebříku. Foto: Jana Braunová

V pátek budete s Mydy Rabycad svým koncertem zahajovat vyhlašování Žebříku. Co si pro návštěvníky chystáte?
Máme připravený průřez našich dvou desek, takže budeme hrát starší songy i ty nejnovější z alba Glamtronic. Budeme se snažit využít čerstvosti diváků a naprat to do nich hned od začátku. Chceme je roztančit!

VIDEO: Pepa Bolan na Žebříku cenu pro Mandrage nečeká, Mydy Rabycad chtějí diváky roztančit

Jste nominovaní na Objev roku. Myslíte, že by to mohlo dopadnout a odnesete si nějakou z cen?
Bylo by to krásné, ale raději nic neočekávám. Byla by to naše úplně první cena, ale konkurence je nabitá. Hlasovali fanoušci, tak uvidíme, jakou máme základnu. Vážím si toho, že jde o cenu, kde hlasují lidi, co se o hudbu zajímají. Na Žebříku jsme nikdy nebyli, vždycky jsem jen sledovala, jak kolegové muzikanti jezdí do Plzně na mejdan.

Těšíte se na někoho z vystupujcích kapel?
Jsem zvědavá na všechny, protože když hrajeme na nějakém festivalu, většinou se na ně nestíháme podívat. Teď vystupujeme hned na úvod, takže se můžeme podívat i na další koncerty. Hodně zvědavá jsem na samostatné vystoupení Kateřiny Marie Tiché.

Mydy Rabycad interview: Když se lidi rozjedou, je to stejné všude na světě

Když jsme s vámi mluvili naposledy, chystali jste se s Mydy Rabycad znovu na koncerty do zahraničí. Jak dopadly?
V lednu jsme byli na festivalu Eurosonic v Holandsku, byla to neuvěřitelná zkušenost. Strávili jsme tam tři dny se světovými muzikanty a viděli spoustu neuvěřitelných koncertů. Z letošního roku to byl pro mě zatím největší zážitek. Pak jsme hráli v Dánsku, v Česku jsme zatím stihli jen pár plesů. Nejvíc se ale těšíme do Jižní Koreje, kam vyrážíme v květnu.

Z českých letních festivalů už můžete něco potvrdit?
Nějaké budou. Nedávno byl čerstvě ohlášen premiérový ročník festivalu Metronome v Praze anebo pak Colours Of Ostrava. Tam shodou okolností vystupujeme ve stejný den jako náš klávesák Nèro Scartch sólově.


Mydy Rabycad si loni zahráli na proslulém festivalu Sziget v Maďarsku

Nèro vydal nedávno sólovou desku, uvažujete o tom, že byste si taky odskočila k nějakému sólovému projektu?
Uvažuji, respektive neuvažuji, ale vím, že to jednou udělám. Jsem si stoprocentně jistá tím, že chci, aby se mnou na desce spolupracoval i Nèro. Je to neuvěřitelný skladatel a nadaný hudebník. Jenže teď vydal vlastní desku a pomalu už připravujeme i další album Mydy Rabycad, takže to zatím musí počkat. Ale představu, jak by to mělo znít, mám.

Jaká je?
Asi určitě se bude odvíjet od mých pěveckých vzorů, tomu se nedá vyhnout. Chci, aby to bylo hodně zpěvné a aby to působilo velkolepě, až orchestrálně. Moje představa je, že by to mělo působit hodně žensky.

Těmi vzory myslíte Lady Gaga či Florence And The Machine, které jste nedávno zmiňovala?
Ano, například. Ale nerada bych, aby to působilo jako nějaká kopie. Jsou pro mě vzory nejen hudebně, ale i tím, jak se chovají, jak vystupují, celkovou osobností a obzvlášť pak tím, jak dokážou pracovat se svými hlasy. Florence jsem měla ráda hlavně ze začátku její kariéry, kdy mi její tvorba přišla veselejší. Poslední desku mám taky ráda, ale první dvě se mi líbily víc. Lady Gaga je pro mě tak trochu modla. Ať sáhne na cokoliv, vždycky se jí to neuvěřitelně podaří. Jak to dělá? Chci to umět taky!

Čím myslíte, že to je, v čem tkví ta její síla?
Myslím, že to má nastavené tak, že jí je jedno, co si lidi myslí, a jde si za svým. Všechno, co dělá, je hodně zapamatovatelné, a to je podle mě i důvod, proč tu jako muzikanti vůbec jsme. Děláme hudbu proto, aby se lidí nějakým způsobem dotkla a pak na ní nezapomněli.

A viděla jste je, ať už Florence nebo Lady Gaga, naživo?
Neviděla, přestože jsme hráli na Szigetu, kde Florence taky vystupovala. Bohužel hrála o den dřív, tak jsem ji propásla. Na jednu stranu mě to moc mrzí, ale na druhou stranu mi kamarádi říkali, že byli trochu zklamaní, prý to nebyla ta Florence, kterou očekávali. Takže je to možná dobře, aspoň jsem nepřišla o iluze (smích). Lady Gaga jsem také neviděla, když hrála v Praze, a úplně mi to drásá srdce (smích).


Mydy Rabycad si s námi povídali hned zkraje roku

Proč jste na ni nešla?
Když tu byla poprvé, ještě jsem ji moc neposlouchala, brala jsem ji jako další popovou hvězdu z mnoha. Jenže pak jsem zabrouzdala na její YouTube kanál a objevila úplně neuvěřitelné věci, zjistila jsem, jak je talentovaná. Když přijela podruhé, nemohla jsem, ale byla na ní aspoň ségra, se kterou ji společně obdivujeme. Byla tam tedy za nás obě. Snad bude další příležitost, moc ráda bych viděla živě Lady Gaga s Tony Benettem, to musí být úžasné spojení.

Říkala jste, že už pracujete na nové desce Mydy Rabycad. Jak to s ní vypadá?
Kluci pořád skládají, ať jsme kdekoliv, v dodávce, po hotelech, jednou i v lese, zatímco druhá půlka naší posádky houbařila. Teď je řada na mě, abych dopsala všechny texty, které už mám rozpracované. Zatím nedokážu říct, jaká deska bude, ale jak už jsem zmínila, chceme, abychom byli pro lidi hodně zapamatovatelní.

V posledním roce šla vaše popularita značně nahoru. Neozval se vám nějaký velký label, který by vám chtěl desku vydat?
Zatím ne. První dvě desky jsme si vydali sami, Indies nám dělal distribuci, a asi nám to takto vyhovuje. Bylo by určitě v mnohém jednodušší, kdybychom pod nějakým labelem byli, nedá se to vyloučit, ale nedopustili bychom, aby nám někdo "kecal" do toho, jak má deska znít. To bychom z ní pak ani neměli radost. Každopádně se uvidí až v momentě, kdy bude deska hotová.

Kromě kapely hrajete také v pražské RockOpeře, jak k tomu došlo?
Studovala jsem mezinárodní konzervatoř pod vedením Pavly Forest, která RockOpeře šéfuje. Pavla dává šanci všem svým studentům, což je skvělé, protože tím hned získáme nějakou praxi.

LIVE: Akrobacie, oheň a sexy jeptišky - Romeo a Julie se oblékli do rockového kabátu

Baví vás to? Přece jen se to dost liší od hudby, kterou děláte s Mydy Rabycad...
Mám RockOperu moc ráda. V podstatě jsem tam vyrůstala, takže je to srdcovka. Nemám na to už tolik času, kolik bych si přála, je náročné svůj program skloubit se zkoušením. Ale máme tam skvělý kolektiv, kapela šlape a vždycky odcházím s báječným pocitem. Vystupuji v představeních Antigona, 7 proti Thébám a Romeo a Julie.


Žofie při představení Romeo a Julie v RockOpeře. Foto: Nicola Bernard

Jak se vám tam zpívají české texty? Spousta lidí vás zná díky Mydy Rabycad jenom v angličtině.
Je to každopádně jiné. U Mydy si to asi neumím představit, k naší hudbě se to moc nehodí a nevěřím si na to, abych složila český text, který by měl hlavu a patu. Texty v RockOpeře jsou ale krásné, takže je zpívám ráda.

Abyste tedy i s kapelou zpívala česky, musel by vám někdo text napsat?
Těžko říct, už jsem si zvykla, jaké to je zpívat vlastní texty, jsou pro mě důležité. Až když jsem je začala skládat, uvědomila jsem si, jaký mají pro autora význam. Zpětně mě až zamrzelo, že jsem kolikrát zpívala něčí text a neuměla jsem se do něj dostatečně vcítit. Řekla bych, že to dělá spousta začínajících zpěváků. Pro člověka, který ta slova napsal, mají nějaký význam, a my je svým způsobem "przníme", když ho v nich nevidíme. Je důležité si to uvědomit, jinak písnička není úplná.

text: Josef Martínek, foto a video: Jana Braunová, Michaela Hermína, Tomáš Valda, Nicola Bernard

Mohlo by Vás zajímat

zavřít