SMRT SI ŘÍKÁ ROCK'N'ROLL: Randy Rhoads (17.)

Vydáno 15.01.2012 | autor: redakce

Randy Rhoads byl v hudební branži cosi jako bílá vrána. Muziku bral smrtelně vážně a prostopášný život jeho kolegů mu nikdy nepřirostl k srdci. I přesto byl jedním z nejbližších přátel svého pravého opaku Ozzyho Osbournea. Jeho smrt nezpůsobil alkohol, ani drogy nebo zhýralý styl života, ale letecká nehoda.

SMRT SI ŘÍKÁ ROCK'N'ROLL: Randy Rhoads (17.) SMRT SI ŘÍKÁ ROCK'N'ROLL: Randy Rhoads (17.)

19. březen 1982: Leesburg, Florida. Soubor Ozzyho Osbournea je na cestě do Orlanda. Zhruba v devět ráno zastavuje jejich tourbus k malé přestávce hned vedle malého soukromého letiště. Řidič autobusu Andy Aycock, držitel soukromé pilotní licence – po nepřetržité desetihodinové jízdě za volantem – využívá příležitosti k odpočinkovému letu. Zlákat se nechá (kromě slečny Rachel Youngblood, tiskové mluvčí kapely) i v té době dvacetipětiletý kytarista Ozzyho kapely Randy Rhoads. Aycock dvakrát furiantsky navede jednomotorový Apache těsně nad parkující autobus, v němž se nachází zbytek kapely. Třetí nerozvážný pokus je osudný. Letadlo zachytí křídlem o střechu autobusu, následně narazí do stromu a poté i do jednoho domku a vzplane. Všichni tři jsou na místě mrtví.

LIVE: Ozzy Osbourne byl v Letňanech plný energie, zazpíval i hity Black Sabbath. Johnny Depp pokuřoval doutníky

UPON THE CRAZY TRAIN!

Již celých třicet let postrádá rockmetalová scéna jednoho ze svých nejtalentovanějších kytarových instrumentalistů všech dob. Navíc člověka, o němž v těchto otázkách druhdy velmi rezervovaný Ozzy prohlásil, že byl v hudební branži jeho nejlepším přítelem. Zbytečná smrt (a tato byla snad tou nejpitomější) je však ve své podstatě stále „jen“ smrtí a proto se můžeme jen dohadovat, kam by se nezměrný talent a ambice tohoto hráče postupem let pohnuly. Zvláště když měl plánů a chutí do zajímavých projektů na rozdávání.Randy Rhoads se narodil 6. prosince 1956 v kalifornské Santa Monice. V šesti letech mezi objevil proprietami svého děda-dobrodruha nástroj zvaný kytara, v šestnácti už stál u zrodu svého času populární a respektované kapely Quiet Riot, která zašla na úbytě hlavně díky nesnášenlivé a kverulantské povaze frontmana Kevina DuBrowa. Přesto však vychovala pozdější renomované muzikanty, kromě Randyho určitě i baskytaristu Rudyho Sarza (oba se záhy sešli právě v bandu páně Osbournově).

Rhoads se podílel autorsky i instrumentálně na obou prvních albech kapely (Quiet Riot, 1977 a Quiet Riot II, 1978) a i živě zazářil natolik, že management sólově se rozjíždějícího Osbournea neváhal a mladíka zlanařil ihned do metalové extraligy. Spolu s baskytaristou Bobem Daisleym, klávesistou Lindsayem Bridgewaterem a bubeníkem Leem Kerslakem vytvořil silný tým, který pomohl Šílencovi překlenout jeho postsabbathovskou kocovinu.

„Pamatuju si, jak jsme nahrávali Blizzard Of Ozzy a za Randym přišla do studia jeho máma. Nesmírně ho milovala a on jí to oplácel plnými hrstmi. Sedla si vedle mě a říká: Prosím vás, nevíte, jestli tady je někde ten Ozzy Osbourne? Já jsem maminka Randyho Rhoadse, on o něm pořád mluví, tak bych ho chtěla poznat, jestli se nechytl nějaké špatné party,“
vzpomíná Osbourne.Ozzy si Randyho ihned zamiloval. „Pracoval jsem se spoustou muzikantů, ale Randy byl určitě nejtalentovanější. A ta jeho povaha! Už nikdy potom jsem se nesetkal s člověkem, který by toho v jeho věku tolik uměl a přitom se neustále zdokonaloval a zůstával skromný. Proto si taky myslím, že i když jsem na svých deskách snad nikdy nepodlezl určitou laťku kvality, těmi nejlepšími pro mě zůstanou ty první dvě s Randym,“ vyznává se a vůbec to nemyslí pietně či zdvořile.

TALENT OD BOHA

„Dělat s Ozzym, to znamená být neustále na očích, v ohnisku zájmu, pod obrovským psychickým a i fyzickým tlakem. A to mi maximálně vyhovuje,“ prohlásil Randy začátkem nešťastného roku 1982, kdy se etabloval. Po dvouapůlletém působení v Osbournově ansámblu mezi nejvěhlasnějšími kytaristy té doby. Jak na zmíněném albu Blizzard Of Ozzy (1980), tak na následném Diary Of A Madman (1981) prokázal své schopnosti měrou vrchovatou. Bravurní instrumentaci podpořil i kompozičním partnerstvím při vzniku nezapomenutelných skladeb, jakými byly a jsou třeba Suicide Solution, Crazy Train, Goodbye To Romance či Mr. Crowley, o jejichž životaschopnosti nejlépe vypovídá fakt, že dodnes nechybějí v playlistu jakéhokoliv Ozzyho vystoupení.

To nejcennější na Randym, z hlediska profesionálního fungování tak exponovaného spolku, bylo to, že nebyl jen brilantním studiovým hráčem a myslitelem, ale své dispozice dovedl naprosto předvést i live, což není vždy pravidlem. I proto zvolil Ozzy k uctění památky svého přítele to nejoptimálnější. V roce 1987, po domluvě s Randyho stále ještě nevěřícně zdrcenou matkou, vydal album Tribute To Randy Rhoads, brilantní záznam z několika koncertů ze začátku 80. let, doplněný o pár studiových instrumentálních idejí.Byť za svůj krutě krátký život nenatočil žádnou instruktážní videokazetu a v šuplíku mu navždy zůstal zamýšlený projekt se symfonickým tělesem a další nápady, pro nemálo i současných hráčů zůstal inspirativní dodnes. Obsazením kytarového postu nasadil pro svou pozdější kariéru Osbourne laťku proklatě vysokou, proto se v jeho bandu následně objevily takové kapacity jako třeba E. Lee či Zakk Wylde. Druhý jmenovaný koncem 80. let prohlásil: „Jsem od přírody spíš nebojácný až drzý člověk a když jsem nastupoval k Ozzymu, tak to se mnou nic moc nedělalo. Jen do chvíle, kdy jsem si znovu přehrál některé Randyho party. Pak jsem si říkal – a sakra, pozor, na tohle asi nemáš...“

SYNÁČEK MŮJ MILOVANÝ

„S kytarou dokonce i spával,“ vzpomíná Randyho máma. „Bylo až neuvěřitelné, jak k tomu nástroji přilnul, byl to jeho celý život. Nezajímal se o děvčata, ani kamarádů příliš neměl. Pořád jen hrál a cvičil, všechno si nahrával a zapisoval. Vymýšlel si takové zvláštní postupy. Třeba jsem poznala, že to je nějaká známá melodie, ale on ji hrál nějak jinak. A strašně se smál, když mě takhle zkoušel.“ Nebyl namočen v žádném ze skandálů, byť se v Ozzyho blízkosti pohyboval právě v době, kdy tento tropil jeden exces za druhým. V době, kdy zbytek kapely táhl po koncertu po barech a hýřil do rána, uchyloval se do hotelu, byl spíš samotářský. Až neuvěřitelně ideální případ rockera-tichošlápka.

Jeho vášní však byla také rychlá auta, za svůj první (a nemalý) honorář z působení u Ozzyho si hned rozzářeně pořídil žihadlo starouška Ferrariho a několikrát ho zdravě otloukl. Jinak ovšem tvořil svou povahou i vystupováním k Ozzymu ostrý (a potřebný) protipól, byť to přinášelo nemalé problémy.Po nahrání alba Diary Of A Madman se rozhovořil pro jedem americký časopis: „Asi největší deziluzí pro mě byla tvorba písniček. Představoval jsem si, že se o muzice přemýšlí a diskutuje, že na každé zkoušce uděláme dvě tři nové věci. Ale Ozzy tak vůbec nepracuje. Je velmi instinktivní, roztěkaný, často nepřístupný. A když už kývne na to, že jo, že se budou dělat nové věci, je pod obraz. Představoval jsem si systematičtější práci a ne takovou nahodilost.“

I tato překvapivě odhalující a příkrá slova svědčí o tom, že pro něj svět muziky nikdy neznamenal sex, drugs & rock´n´roll, ale tvůrčí práci a postup vpřed v sebezdokonalování. A nic na tom nezměnil ani fakt, že už za rok 1981 jej renomované osazenstvo i čtenářstvo respektovaného magazínu Guitar Player zvolilo Talentem roku. Smrtka je poťouchlá. Nenaběhne-li jí na kosu rocker sám, svým narkomanskými či alkoholovými avantýrami, sáhne po něm sama. „Snad příliš netrpěl, synáček můj milovaný,“ sténala jeho máma roky a tvář se jí co chvíli zalila slzami. Je to bolestná melodie.

text a foto: archiv

Témata: Randy Rhoads, Ozzy Osbourne

zavřít