Drtivý Brutal Assault se blíží. Sedm tipů, proč vyrazit i letos

Vydáno 18.07.2016 | autor: redakce

Metalová událost roku, již 21. pokračování festivalu Brutal Assault, odstartuje v pevnosti Josefov u Jaroměře ve středu 10. srpna. Přinášíme vám tedy sedmero podnětů, proč čtyřdenní klání více než stovky kapel ze tří kontinentů rozhodně nevynechat.

Drtivý Brutal Assault se blíží. Sedm tipů, proč vyrazit i letos Festival Brutal Assault v Josefově je doslova metalové peklo

MINISTRY (USA)
Kdy: Čtvrtek 11. 8.
Je libo kombinaci metalu s elektronickou hudbou? Na scéně není moc kapel, které by danou směs dokázaly namíchat lépe než tato americká parta okolo podivínského vokalisty Ala Jourgensena. Kultovní industriálně-metalová diskotéka se silným politickým poselstvím se na festivalu představí českému publiku poprvé od úmrtí kytaristy Mikea Scaccii, dlouholetého hudebního mozku formace. Celá sestava doznala značný změn a bude zajímavé sledovat, jak se nové tváře po Jourgensenově boku popasují nejen se známými hity, ale také s bouřlivou show, která se od Ministry vždy očekává.

LIVE: Metalová bitva v josefovské pevnosti: To nejlepší z Brutal Assault


ANIMALS AS LEADERS (UK)
Kdy: Čtvrtek 11. 8.
Styl jménem djent nabízí nepřeberné množství kapel podobných si jako vejce vejci. Invence představuje silně nedostatkové zboží. Jedním z mála uskupení, které na tomto poli představují pověstnou růži mezi trním, je nepochybně Animals As Leaders. Partička vedená americkým kytarovým mágem Tosinem Abasim je klenotem tyčícím se jako mrakodrap v poušti svého žánru. Rytmicky neskutečně složité skladby plné nadpozemských kytarových technických fines nepostrádají v podání tohoto tria smysl pro kompozici, plynulost a nosné myšlenky. Nářez osmistrunných kytar bude ve čtvrtek povinností pro každého, kdo si chce na festivalu užít muziku nejen k tanci, ale především k poslechu.

vložte odkaz, text nemažteGOJIRA (FRA)
Kdy: Čtvrtek 11. 8.
Francouzští progresivní groove/death metalisté patří dlouhé roky k tomu nejlepšímu, co extrémní scéna nabízí. Gojira na Brutal Assaultu zahrála několikrát a její vystoupení vždy patřilo k vrcholům festivalu. Očekávejte experimenty z nejlepších deathmetalových tradic čerpající riffy doplněné promyšlenou gradující rytmikou. To vše bývá v živém podání této čtveřice prezentováno s obdivuhodnou precizností. Aktuální letošní deska Magma sice prozatím sklízí rozporuplné reakce, pódiová prezentace a atmosféra josefovské pevnosti však tomuto materiálu pravděpodobně dodají zcela jiný rozměr.

TOP 10 brutálních střípků festivalu Brutal Assault

DARK FUNERAL (SWE)
Kdy: Pátek 12. 8.
V rámci black metalu existuje jen pár skutečně nesmrtelných veličin. Jednou z nich jsou nepochybně pekelníci Dark Funeral. Švédové svůj pohřební vůz tlačí již přes dvě desetiletí a za tu dobu prakticky neuhnuli ani o píď ze své černočerné cesty. Zatímco se jejich soukmenovci oddávají nejrůznějším experimentům, Dark Funeral se stále drží svého kopyta. Tím jsou neskutečně rychlé, neutuchající bicí sypačky, podpořené silným citem pro majestátní zlé melodie, které skučí jako chladná meluzína nad hřbitovem. Kapela navíc v tuzemských kotlinách příliš nekoncertuje. Do Josefova se chystá s novinkou Where Shadows Forever Reign, která po dlouhých sedmi letech navazuje na to nejlepší dědictví černé magie.BEHEMOTH (POL)
Kdy: Sobota 13. 8.
Jestli nějaká sebranka umí perfektně skloubit temné divadélko s kvalitní a nekompromisní hudební produkcí, pak jsou to polští čerti Behemoth. Čekejte nejen hořící obrácené kříže, sado/maso oblečky a corpsepainty, ale především brutální black/death metalovou smršť. Kapela stále propaguje své dva roky staré album The Satanist, které svou pompézností znamenalo jistý předěl v její diskografii, přitom ale nikterak nezabředlo do posluchačské podbízivosti. O tom, že Nergalova parta nadále prezentuje metal nejhrubšího zrna, se máte možnost přesvědčit letos v Josefově.ČESKÉ NADĚJE A LEGENDY
Brutal Assault letos nabízí i širokou plejádu toho nejlepšího, co nabízí česká kovová scéna napříč žánry, Ve čtvrtek se tak můžeme těšit kupříkladu na legendu goregrindových tekkno tanečků, aneb Ahumado Granujo, která po dlouhých letech vystoupí s původním vokalistou Vepřelcem. Ve stejný den se pak na hlavní stage představí deathmetalová mašina Heaving Earth. Tato pražská formace po dlouhých letech ukazuje, že i v tuzemsku se dá hrát smrtící kov na nejvyšší úrovni. Za zmínku stojí i experimentální alternativní metal v podání z popela povstanuvších Demimonde, kteří po letech klinické smrti chystají k vydání novou desku. Bude rozhodně zajímavé sledovat, jak si (nejen) uvedené formace povedou v té nejtvrdší světové konkurenci.PEVNOST JOSEFOV
Málokterý festival se může pochlubit místem konání, které by mu propůjčovalo tak jedinečnou atmosféru. Brutal Assault, to je prostě pevnost Josefov. Monstrózní barokní fortifikace nabízí na poměry letních festivalů nevídaný komfort a vytváří prostředí, jež láká již roky tisíce metalistů z celého světa. Jako již tradičně se v útrobách pevnosti můžete v případě veder ochladit, případně skrýt před bouřkou, vychutnat si pěnivý (či jiný) mok a dění na pódiích sledovat na obrazovce. Prohlídky historických katakomb jsou pro nadšence opět možnou volbou k odreagování, stejně jako populární horor kino.

text: Matěj Bílý, foto: archiv festivalu

Témata: Brutal Assault, Ministry, Animals As Leaders, Gojira, Behemoth, Dark Funeral, Josefov, festivaly

Mohlo by Vás zajímat

zavřít