Rod Stewart se chystá na Prahu: charakteristický chraplák v pěti hitech

Vydáno 07.11.2016 | autor: Daniel Maršalík

Žijící legenda a nenapodobitelný Rod Stewart si v pondělí 7. listopadu odbude svou koncertní premiéru v České republice. Aktuální turné From Gazoline Alley To Another Conunty Hits 2016 slibuje zpěvákovy největší hity od roku 1970 až do současnosti.

Rod Stewart se chystá na Prahu: charakteristický chraplák v pěti hitech Rod Stewart má na kontě řadu hitů

MAGGIE MAY

Začátky hudební kariéry Roda Stewarta jsou spojeny s několika skupinami. Nejúspěšnější z nich byla asi kapela Faces. Sólově se začal prosazovat až v druhé polovině šedesátých let, obrovský úspěch zaznamenal v roce 1971 s albem Every Picture Tells a Story. Z něj pochází i jeho největší hit Maggie May. Angličan v písni popsal své vlastní zkušenosti se ženou, se kterou měl první sex. Skladba vyjadřuje protichůdné emoce šestnáctiletého kluka, který je ve vztahu se starší ženou.

Nová alba v listopadu vydávají Metallica nebo Bruno Mars, koncerty v Praze odehrají Placebo či Elton John

DA YA THINK I'M SEXY?

Rod Stewart dodnes nahrál třicet studiových alb a dotkl se mnoha žánrů. V roce 1978 se v hitu Da Ya Think I'm Sexy? nebál ani disca, za což byl kritizován. Čas ale ukázal, že udělal správné rozhodnutí. Píseň dobyla vrcholy hitparád na obou stranách Atlantiku a popisuje situaci v tanečním klubu, kde po sobě pokukují kluk s holkou. Oba jsou nervózní, ale skončí to dobře.

vložte odkaz, text nemažte

BABY JANE

Asi největším hitem dnes jednasedmdesátiletého Roda Stewarta z let osmdesátých je singl Baby Jane z desky Body Wishes (1983). Ta se ve své době vůbec nesetkala s pozitivním hodnocením hudebních recenzentů. Přesto se jí prodalo přes devět milionů kopií a některé skladby fungují dodnes. Pokud se Angličan rozhodne hrát na koncertech něco z tohoto alba, bývá to právě zmíněná píseň Baby Jane.

ALL FOR LOVE

Rod Stewart nahrál mnoho coververzí. Zejména jeho diskografie v jednadvacátém století zahrnuje celá alba postavená na předělávkách převzatých písní. Nahrál je však vkusně a i díky tomu se s nimi dočkal komerčního úspěchu. Kromě coverů nazpíval mnoho duetů. Ve studiu se sešel například s Jeftem Beckem, Ronaldem Isleym, Tinou Turner nebo Stingem a Bryanem Adamsem. S posledníma dvěma jmenovanými natočil úspěšnou skladbu All For Love pro film Tři mušketýři.

IN A BROKEN DREAM / EVERYDAY

Charakteristický chraplák Roda Stewarta znají i dnešní teenageři, a to zejména díky rapperovi ASAP Rockymu, který do písně Everyday použil sampl hitu In a Broken Dream australské skupiny Python Lee Jackson se Stewartovým vokálem. Hit z minulého roku produkoval hvězdný Mark Ronson a do začátku refrénů angažoval právě Roda Stewarta a do druhé půlky Američana Miguela.

Témata: Rod Stewart, rock, Mark Ronson, koncerty

Mohlo by Vás zajímat

NEJČTENĚJŠÍ

SOUTĚŽE

SOUTĚŽ: J.A.R. na hradě Kašperk SOUTĚŽ: Filmový festival Karlovy Vary 2024
zavřít