Buzzcocks slaví padesát let na scéně, brněnskou Flédu provedli zásadními momenty své kariéry

Vydáno před 12 hodinami

Britská legenda Buzzcocks dorazila na Flédu v rámci turné k padesátému výročí existence kapely - a dokázala, že i přes své stáří stále dokáže udržet svoji autenticitu a energii. 

Reklama na sociálních sítích hudebního klubu Fléda mohla na první pohled působit téměř neuvěřitelně - jako by v programu figuroval spíše coverband než skutečná kapela. Buzzcocks jsou v totiž první radě natolik legendární a světově proslulí, že bylo téměř nemožné si představit, že by vystoupili právě v Brně. Druhořadně, je to sestava, která zažívala svůj boom právě na konci sedmdesátých let, což by se pro některé lidi na první pohled mohlo zdát jako celá věčnost. O to silnější pak bylo zjištění, že nejde o poctu ani revival, ale o originalní kapelu slavící padesát let existence. 

Jako předskokani vystoupili moravští punk-rockeři Beach Bum s frontmankou v čele a následně také téměř padesát let stará sestava F.P.B. Celý večer probíhal svižně, mezery mezi koncerty se netáhly a fanoušci nemuseli dlouho čekat.

Pete Shelley - Punkový průkopník, který naštvanost mírnil sexem a humorem

Nástup Buzzcocks na pódium na ikonickou znělku z filmu Vesmírná Odyssea: 2001 vyvolal u publika už ze začátku velké nadšení. Přítomní kapelu přivítali obrovským skandováním. Fanoušci se rychle dostali do varu a pod stage se rozjel kotel, který by klidně mohl konkurovat londýnským klubům sedmdesátých let. Dokonce při nejznámější písni Ever Fallen in Love (With Someone You Shouldn’t’ve) ti nejodvážnější začli lézt na pódium, a následně z něj skákat do davu lidí. Během večera se hned několikrát ukázalo napojení mezi skalními fanoušky a zpěvákem Stevem Digglem, který si s nimi v průběhu večera třásl rukou, kdyz se po něm natahovaly ruce lidí v první řadě. 

Buzzcocks se zrodili v Manchesteru během první vlny britského punku v roce 1976 a přivezli do Brna setlist nabitý jak klasikami, tak i jejich nejnovější tvorbou. Zazněly zde zásadní hity jako již zmíněná klasika z filmu Shrek nebo neméně známé What Do I Get? a Why Can’t I Touch It?. Atmosféra byla elektrizující - směs generačního setkání pamětníků původní éry punku a mladších fanoušků, kteří objevili kouzlo Buzzcocks až zpětně. A právě tahle mezigenerační síla dokazuje, jak nadčasová jejich hudba je a věk členů kapely zde vůbec nehraje roli. Ba naopak, členové předvedli víc energie, než kdyby na pódiu místo nich stáli možná nějací mladíci. 

Současnou sestavu vede původní kytarista a zpěvák Steve Diggle, který po smrti původního frontmana Petea Shelleyho drží kapelu pevně pohromadě. Jeho charisma a radost z hraní byly na pódiu nepřehlédnutelné. Mezi skladbami nechyběly krátké proslovy, poděkování fanouškům i zmínka o tom, jak výjimečné je slavit půl století existence právě na turné napříč Evropou. Za jediný problém by se dala označit kombinace akcentu a výslovnosti zpěváka a nezvučení prostoru, kdy občas nebylo rozumět, co fanouškům sděluje.

Fléda se ukázala jako ideální prostor pro takový koncert - dostatečně intimní, aby bylo cítit propojení mezi kapelou a publikem, a zároveň dost velká na to, aby pojala bouřlivou energii večera. Prostor nebyl přeplněný a dokonce se udělal i dostatečně velký prostor na takzvaný moshpit.

Padesát let je v hudebním průmyslu téměř nepředstavitelné číslo. Buzzcocks však nepůsobí jako kapela, která by jen těžila ze své minulosti. Naopak, jejich koncert v Brně byl důkazem, že punk není jen historická kapitola, ale stále živý postoj.

Foto: Klára Prchalová
Témata: Buzzcocks, Steve Diggle, Fléda, punk, rock

Buzzcocks slaví padesát let na scéně, brněnskou Flédu provedli zásadními momenty své kariéry Buzzcocks slaví padesát let na scéně, brněnskou Flédu provedli zásadními momenty své kariéry

Zobrazit fotogalerii (45)

NEJČTENĚJŠÍ

SOUTĚŽE

SOUTĚŽ: Wohnout Bohemských 30 tour SOUTĚŽ: Bring Me The Horizon v kinech
tpxw0b0tyycdypwri5w299ylnurkwc