TOP 15 | Svrhnout, či nesvrhnout? Obludné i povedené sochy Kurta Cobaina, Michaela Jacksona, Chrise Cornella a dalších

Vydáno 2020-08-26 17:30:09

V posledních měsících probíhá vzrušená diskuze o revizi soch, především těch z dob koloniálních. Například v americkém Tennessee běží petice, jejíž signatáři požadují, aby sochy z doby federace nahradily podobizny legendární country zpěvačky Dolly Parton.

„Musíme změnit status lidí, kteří udržovali ohyzdný systém rasismu, z hrdinů na padouchy. A padouši si sochy nezaslouží,“ komentovala petici Taylor Swift, která v Nashvillu v Tennessee žije od svých čtrnácti let.

Dolly Parton dala této zemi a státu Tennessee víc, než v co mohli tito konfederační důstojníci kdy doufat,“ prohlásil politik Jeremy Faison v odkazu na sochu generála Nathana Bedforda Forresta, který v letech 1867 až 1869 vedl Ku-klux-klan.

Nechme teď ale politiku stranou a položme si zásadní otázku: Nezasloužily by si některé sochy strhnout jednoduše proto, že jsou ošklivé? Nevkusných a kýčovitých soch hudebníku je totiž až překvapivě mnoho.

Kdyby Kurt Cobain viděl svou plačící sochu, dost možná by si hlavu prostřelil brokovnicí ještě jednou. Fialový Chris Cornell v životní velikosti a podivné rockové póze taky úplně neodpovídá odkazu jednoho z nejsilnějších hlasů rockové hudby. A co další světoví muzikanti? Inkvizice hudebních soch začíná.

Text: Andrea Štipčáková

 

TOP 15 | Svrhnout, či nesvrhnout? Obludné i povedené sochy Kurta Cobaina, Michaela Jacksona, Chrise Cornella a dalších TOP 15 | Svrhnout, či nesvrhnout? Obludné i povedené sochy Kurta Cobaina, Michaela Jacksona, Chrise Cornella a dalších

Zobrazit fotogalerii (15)

zavřít