Z prince přes vyvrhela až ke světové hvězdě. Zlatý hlas Afriky Salif Keita dorazil do Lucerna Music Baru

Vydáno 2023-09-09 00:00:00

Legenda africké hudby, malijský zpěvák Salif Keita se svou kapelou, vystoupil v zaplněném pražském Lucerna Music Baru. Životní příběh muzikanta patří k těm románovým či filmovým, které se snad ani nemohly ve skutečnosti stát. Narodil se v roce 1949 jako potomek malijské královské rodiny. Zároveň však přišel na svět jako albín, což je v kultuře Mandinka považováno za velmi zlé znamení, a tak ho rodina zavrhla. Aby se uživil, začal zpívat a hrát v roce 1967 v Bamaku. Štěstí se na něj usmálo, když byl přijat do stylotvorné, státem sponzorované kapely Super Rail Band de Bamako. Brzy se stal tahounem ansámblu, ale po třech letech, v roce 1973, přerostl jeho rámec. Tehdy nastoupil jako sólista do skupiny Les Ambassadeurs a zpěvákův věhlas poprvé přerostl hranice Mali. Dlouho žil v Evropě, v roce 2000 se však do své rodné země vrátil.
O mezinárodní věhlas v počínající zlaté éře World music se zpěvák přičinil afro-popovou deskou Soro (1987). A samozřejmě také vystoupením na památném charitativním koncertu pro Nelsona Mandelu v roce 1988 na stadionu ve Wembley, po boku hvězd jako Sting, Peter Gabriel, Dire Straits či Stevie Wonder, jehož přenos v 67 zemích světa sledovalo na 600 milionů diváků. Následně vydal několik dobře hodnocených desek, zatím poslední Un Autre Blanc v roce 2018.

Foto: David Webr
Témata: Salif Keita, Gold Voice of Africa, Mali

Z prince přes vyvrhela až ke světové hvězdě. Zlatý hlas Afriky Salif Keita dorazil do Lucerna Music Baru Z prince přes vyvrhela až ke světové hvězdě. Zlatý hlas Afriky Salif Keita dorazil do Lucerna Music Baru

Zobrazit fotogalerii (40)

zavřít