ROMAN HOLÝ O NOVÉ DESCE MONKEY BUSINESS

Vydáno 30.12.2006 | autor: redakce

Za pár dní vyjde čtvrté album MONKEY BUSINESS Kiss Me On My Ego. Díky vložené Egokartě můžete vyhrát privátní koncerty kapely, vstupenky ad. Recenzi CD a reportáž z narozenin MB najdete v REPORTU 6/05 (vychází 1.6.).

ROMAN HOLÝ O NOVÉ DESCE MONKEY BUSINESS ROMAN HOLÝ O NOVÉ DESCE MONKEY BUSINESS

MONKEY BUSINESS
KISS ME ON MY EGO

Pět let, čtvrtá deska. Funky, soul a hardrock. I když to tak možná nevypadá, Monkey Business jsou pořád stejní. Jenom přitvrdili...

Polib mi mé ego

„Od začátku máme volnost. Proto vlastně hudbu děláme, máme naprostou svobodu a nikdo ani nic nás nenutí ani netlačí to dělat jinak,“ vysvětluje Roman Holý základy fungování Monkey Business.



Dítě tvrdí muziku

Jakým vývojem si tahle parta prošla než dospěla ke čtvrtému albu? Jsou jednou z prvních českých kapel, které naučily většinu českých rádií, co je to doopravdy taneční muzika – hudba, na kterou se dá tančit. Jsou jedni z prvních, kteří je přinutili hrát domácí anglicky zpívané písničky. Jsou jediní, kteří se nebojí být světoví a nahrávají se špičkovými muzikanty z celého světa.
„Když se budeme bavit o nové desce, tak největší změna je, že jsme v kapele čtyři rodiče,“ uzemňuje Roman jednou prostou větou všechny superlativy. „Člověk by si řekl, že ho rodičovství zklidní a bude psát sofistikovanější věci a ono je to úplně naopak. Když byla moje přítelkyně těhotná a já z toho byl celej rozhozenej, napsal jsem ty nejtvrdší písničky...“
A v tom pocitu rozhodně nebyl sám. Podobně to měla celá kapela. „Jsme skoro všichni v podstatě bigbíťáci. Vyšli jsme z hard rocku a moc nás tahle muzika baví. Tvrdší budou asi i koncerty, protože s kytarou má svět naději,ale nelekejte se, žádní AC/DC z nás nebudou“, nastiňuje Roman, co se dá od nové desky čekat. „Zrovna teď máme chuť do toho řezat, tak do toho řežeme. Za dva roky budeme možná dělat country, když na to bude nálada..“

Víkendoví válečníci

Důkaz najdete ještě dřív, než uslyšíte první notu z nového materiálu. Mezi hosty na desce se totiž objevuje nečekané jméno: Glenn Hughes – svého času baskytarista a hlavně zpěvák kapely, jejíž jméno musíte vyslovovat nahlas. Deep Purple.
„Byl za náma v létě u mě na chalupě. Nejdřív nazpíval jenom jednu písničku. Když jsme mu jí po půl roce pustili smíchanou, byl tak nadšenej, že jsme hned natočili i druhou věc. Ta první byla taková jemná: jmenuje se Silence. No a ta druhá, to je nátěr jménem Weekend Warrior,“ popisuje spolupráci i její výsledek Roman.
To, že je Weekend Warrior a většina rychlých skladeb na desce tvrdých ale neznamená, že by Monkey Business zapomněli na to dávat do hudby soul, tedy duši. Kromě Hughese na nové desce hostuje ještě „osvědčený“ kytarista Hiram Bullock a právě na jeho přímluvu další velký muzikant: saxofonista David Sanborn. Muž, který nahrával s většinou velkých jmen včetně Davida Bowieho, Erika Claptona nebo Stevieho Wondera.
Věčnou otázku, proč to všechno MB vlastně dělají a co z té námahy se sháněním hostů mají, zodpovídá Roman bezelstně. „Myslím, že je to ta dětská radost z toho, že si můžeme zahrát s lidma, který jsme měli od puberty za vzory. To je prostě pocit, kterej se nedá popsat. První deska, kterou jsem dostal asi ve třinácti letech od mámy, byla Ochutnávka od Deep Purple, kde zpíval právě Glenn Hughes. Mě to úplně sejmulo! Ta deska mi úplně změnila život. Nikdy mě nenapadlo, že zrovna s tímhle chlapíkem budu na přátelský úrovni. V létě přijede i s manželkou a budem točit klip.“



Vilný pohled myslivcův

Známe motivy, známe hosty, ale co dál? Proč se třeba deska jmenuje Kiss Me On My Ego, tedy Polib mi mé ego? „Chtěli jsme v názvu mít obecnější téma, který nás zajímá. A to je právě ego. Ego je ten bazilišek, kterej nás ničí a zároveň posouvá dál. Není to oslava ani zatracení. Je to jenom suchý konstatování. Kiss Me On My Ego znamená pochval mě. A nebo taky vyhul mi péro. Protože všichni víme, co u chlapa je to ego...“
Už na obalech přechozích desek se Monkey Business dotýkali závažnějších témat. Cover aktuální desky vypadá na první pohled podobně nevinně jako Švejk na tom minulém. Jenomže ve skutečnosti je za obrázkem zlého egoistického myslivce s jelením tělem, který přes paseku sleduje krásnou dívku v minisukni jak v předklonu sbírá jahody, něco navíc. „S názvem to jde dohromady stejně jako egyptský pyramidy, stejně jako americká vlajka, stejně jako některý rockový skupiny, stejně jako lovci, který si zaplatěj stopadesát dolarů a jdou si zastřelit jelena. Stejně jako tisíce věcí a tisíce lidí. To je ta temnější stránka ega,“ vykládá Roman. „Navíc myslivci nám pijou krev už tak dlouho, že jsme museli. “



Věci pro radost

„Ono se to nezdá, ale my tuhle desku děláme kontinuálně po kouskách už rok a půl. Selektujeme nápady a figury, jsme hodně spolu,“ vysvětluje Roman Holý.
O desce Kiss Me On My Ego se dá mluvit dlouho. Dá se mluvit o prostředí, ve kterém vznikalo. Roman: „Oslovili jsme našeho kamaráda a příznivce Michaela Kocába, kterej má v Tróji domek se studiem. Ten barák má v sobě zvláštní magii. Dřív tam prej byly nějaký jeptišky... no prostě strašně dobře se nám tam dělá. Je tam krásnej výhled a v těch zdech je něco zajímavýho... Prostředí je strašně důležitý…“
Dá se mluvit o perfekcionismu. Roman: „Nechceme nikoho šokovat tím, že budeme mít zahraničního hosta. To bysme museli zalovit v současnejch mainstreamovejch vodách. Pak by to bylo okázalejší. Ale naši hosté maj většinou příjmení, který neznaj často ani hudební novináři.“
Dá se mluvit o čisté radosti. Roman: „Důležitá věc - bude vinyl! Na to se moc těšíme. Tohle médium považujeme za dost povedený. V dnešní době je samozřejmě trochu archaický a dost nepraktický. V době, kdy můžeš mít v jednom iPodu tisíc alb, je to oproti čtyřiceti minutám na desce trošičku rozdíl. Ale na druhou stranu obal a celej ten krásnej obřad vyndavání a přehrávání desky... Uděláme jenom číslovanou edici pro fajnšmekry. Maximálně 500 kusů... Navíc aby to bylo ještě zajímavější, bude tam jedna dvě věci jiný než na normálním cédéčku.“
Ale možná že za všechny řeči vydá zvuk písklátka, které si Roman půjčil od své dcerky Evelínky a použil ho v jednom z prvních tracků na desce jako nástroj...

Co bylo



Why be in when you could be out (2000)
Debutová deska kapely, v jejímž pozadí stojí neúnavný šiřitel infekce zvané funk, kapelník J.A.R. a Sexy Dancers Roman Holý spolu s dalšími zkušenými muzikanty a mladým talentovaným zpěvákem Matthewem Ruppertem. Na albu se podílela dvě světová esa patřící k absolutní špičce žánru: geniální pozounista a aranžér dechových sekcí Fred Wesley (mj. James Brown, George Clinton, Bootsy Collins, Tina Turner) a producent plus dvorní kytarista Michaela Jacksona a Madonny David Williams (mj. Temptations, Robert Palmer, Herbie Hancock, George Benson, Phil Collins, Marvin Gaye, Diana Ross, Steely Dan). Kmotrem se stal Fred Wesley.
Klipy: Hi & stereo, Piece of my life, Party Shit
Záseky: Dvě ceny Akademie populární hudby Anděl v kategoriích Objev roku a kapela roku. Zlatá deska.



Save The Robots (2001)
Monkey Business sklízejí úspěchy. Poprvé vyprodali pražskou Lucernu a na sklonku roku vydali druhé album. Na něm se mimojiné poprvé představuje nová členka kapely – zpěvačka Tonya Graves. Jako tradičně si na nahrávání pozvali celou řadou zahraničních i domácích hostů, např. Freda Wesleyho, kytaristu Hirama Bullocka či legendárního dirigenta Mario Klemense, šedesátičlenný symfonický orchestr ad. Save The Robots navíc vyšlo v limitované edici 3 000 ks k níž bylo přiloženo CD Why Be OUT When You Could Be IN plné remixů z debutové desky.
Klipy: Monkey Town, Save The Robots, John Holmes Was My Platonic Lover, Atheism Is Not A Crime Záseky: Zlatá deska



Resistance Is Futile (2003)
Album se Švejkem na obalu. I tentokrát se MB’s obklopili řadou zajímavých spoluhráčů. Ve skladbě Now I’m Here zní neopakovatelný hlas Ivy Bittové. Do tří písní nahrál kytarové party opět Hiram Bullock, ve skladbě Harder Than Your Father zpívá David Volenec z Colorfactory. V několika tracích se objevuje Jiří Stivín a další hosté. Kapela představuje hutnější zvuk. Ne ve smyslu kvílení kytar, spíše v celkovém soundu, nasazení a názorovém semknutí. S deskou koncertují i v Londýně. Na její počest rozjeli monumentální We Feel Better Than Jan Hus turné.
Klipy: Intercooler, Am I An Airhead?, We Feel Better Than Jan Hus, Resistance Is Futile, Now I‘m Here, Heaven
Záseky: Cena Akademie populární hudby Anděl v kategorii Popové album roku. Zlatá deska.


 
Lazy Youth Old Beggars (2004) Dévédéčko pro opravdové fanoušky. Naprosto ojedinělý a všeshrnující skupinový portrét. Na ploše čtyř (!) DVD najdete (jen namátkou): koncert, televizní dokumenty, patnáct klipů, portréty jednotlivých členů kapely a spolupracovníků, přes sto třicet fotografií, rozhovory, remixy, nevydaná dema... Navíc originální grafika a zpracování menu. Fanoušky čeká nejedno překvapení, které odhalí až při detailním zkoumání disku...
Záseky: Cena Akademie populární hudby Anděl v kategorii DVD roku


Sony BMG, foto Roman Černý, Tomáš Martinek

www.monkeybusiness.cz

zavřít