LIVE: V pražské O2 areně duněl komiksový glam rock Kiss. Naposledy?

Vydáno 14.07.2022 | autor: Roman Jireš

Když v pražské O2 areně dozněly poslední tóny reprodukované písně God Gave Rock 'n' Roll to You II, která následovala po závěrečné parádně rozjeté Rock and Roll All Nite, na část z patnáctitisícové návštěvy padl trochu smutek. Opravdu to bylo naposledy, co jsme živě viděli Kiss? Čtveřice převlečená za démona, hvězdného chlapce, mimozemšťana a kočku to alespoň tvrdí v rozhovorech a potvrzuje názvem turné End of the Road (Konec cesty). Pro fanoušky, kteří s touhle kapelou prožili desítky let, je to těžko představitelná věc a utěšují se nadějí, že když Kiss v letech 2000 až 2002 absolvovali The Farewell Tour, také ho označili za své poslední.

LIVE: V pražské O2 areně duněl komiksový glam rock Kiss. Naposledy? LIVE: V pražské O2 areně duněl komiksový glam rock Kiss. Naposledy?

Kiss
Praha, O2 arena
13. 7. 2022

Pokud je End of the Road skutečně labutí glamrockovou písní pomalovaných členů Rokenrolové síně slávy, je to rozlučka se vší parádou. Jako ostatně téměř vše, co měnící se party kolem baskytaristy a zpěváka Simmonse a kytaristy a zpěváka Paula Stanleyho svým věrným příznivcům od roku 1973 nabídla.

Kiss se loučili s českými fanoušky svými největšími hity

V narvané O2 areně před začátkem koncertu převládalo vzrušené očekávání, přestože bylo jasné, co po obligátním intru se sloganem You Wanted the Best, You Got the Best! přijde. Detroit Rock City je osvědčená pecka a Kiss nepatří mezi muzikanty, kteří by kvůli přehnaným ambicím měnili něco, co funguje. Takže nechybělo tradiční plivání ohně při I Love It Loud a falešná krev z úst basáka Simmonse v průběhu opravdu démonicky pojaté skladby God of Thunder, ani cesta zpěváka Stanleyho nad hlavami diváků při písni Love Gun.

Na pódiu, po jehož stranách budily pozornost obrovské sochy členů Kiss, se od začátku odehrávaly pyrotechnické a světelné orgie s množstvím výbuchů. V případě téhle kapely přece nejde jen o hudební, ale v neposlední řadě vizuální zážitek. A lidé vědí, že se jedná spíše o hltání komiksu, než čtení hodnotné literatury.

Fanoušci si s kapelou zazpívali hity jako Shout It Out Loud, Deuce nebo Say Yeah, 80. léta a krátkodobé období odloučení kapela připomněla písní Lick It Up. Na koncertu bohužel nechyběly sólové výstupy, z nichž to bubenické Erika Singera bylo kupodivu snesitelnější než produkce kytaristy Tommyho Thrayera. Kiss jsou prostě mnohem autentičtější jako hudební komedianti než jako umělci.

Ale kapele se vždy podařilo vrátit publikum do rozjuchané nálady, byť Stenleyho průvodní slovo mohlo být o polovinu kratší a zpěv a něco lepší. Zvukař se příliš nevyznamenal zejména při megahitu I Was Made for Lovin' You, který Stanley odzpíval mimo hlavní stage, ale Kiss patří mezi ty šťastné kapely, kterým fanoušci při živých vystoupeních ledacos odpustí.

Kiss vydali dvě desítky studiových alb, zatím poslední Monster před deseti lety. Při takovém množství materiálu vždy bude posluchačům na koncertech něco chybět - mně osobně v případě tohoto večera třeba chytlavé Crazy Night nebo country zabarvené Hard Lucky Woman. Ale přídavku tvořený trojicí Beth, Do You Love Me a Rock and Roll All Nite může člen Kiss Army těžko něco vytknout.

Text: Roman Jireš, foto: Lukáš Zima
Témata: Kiss, The Last Internationale, Gene Simmons, Paul Stanley, glam rock, Praha, O2 arena

4,00

čtenáři

hlasuj
zavřít