TOP 7 maskovaných kapel: Kiss, Slipknot, Marilyn Manson a další bubáci

Vydáno 16.05.2017 | autor: Dominik Pavliš

Umět zahrát nejlepší sólo na kytaru a vyzpívat nejvyšší tóny jsou jistě ctnosti, po kterých prahne řada muzikantů. Jsou ale i kapely, kterým "jenom" dělat dobrou hudbu nestačí. Připomeňme si sedmičku největších rockových maškar. Hned tři z nich uvidíme letos v České republice, přičemž Kiss obsadí Brno už 20. května. 

TOP 7 maskovaných kapel: Kiss, Slipknot, Marilyn Manson a další bubáci Kiss zahřmí v Brně už 20. května


Kiss

Není divu, že první místo tohoto pomyslného žebříčku zabrali Kiss. Skupina byla založena v New Yorku roku 1973 a členové se rozhodli, že svoji image postaví právě na maskovacím make-upu. Baskytarista Gene Simmons si vybral podobu jakéhosi upíra, který má svou baskytaru ve tvaru sekery, kytarista Paul Stanley ztvárňuje "hvězdného kluka" s hvězdou přes oko, Ace Frehley byl znám jako "vesmírný muž" a líčení bubeníka Petera Crisse připomínalo kočku.

LIVE: Kiss dali O2 Areně lekci, jak se dělá hard rock

Jejich show je postavena na spoustě pyrotechnických efektů, plivání ohně či lítání nad publikem. Nutno podotknout, že se inspirovali u kolegů z New York Dolls a Alice Coopera. Do České republiky se zřejmě vracejí rádi - tento rok je fanoušci mohou vidět již 20. května na brněnském výstavišti BVV.


Gorillaz

Jakousi iluzi maskované kapely dovedl téměř k dokonalosti frontman Blur - Damon Albarn. To je právě ten člověk, který v roce 1998 založil senzaci - virtuální kapelu Gorillaz, která se skládala ze čtyř komiksových postav. Ty speciálně pro tento projekt vytvořil kreslíř Jamie Hewlett, kterého mimo jiné můžeme znát jako autora kultovního komiksu s názvem Tank Girl. Videoklipy ke skladbám Clint Eastwood či Feel Good Inc jsou dobře známy snad všem hudebním fanouškům. Ke studiovým albům ovšem jeli Gorillaz vždy turné, kde musela být podoba skupiny nějak uspořádána.

Gorillaz představí nové album Humanz v Praze! V O2 areně vystoupí v listopadu

U prvních dvou desek Albarn složil kapelu, která pak naživo hrála za obřím plátnem, na němž byly promítány různé vizuály vytvořené kolegou Hewlettem. U třetí desky vydané roku 2010, Plastic Beach, Albarn odkryl sebe i zbytek kapely. Zajímavostí je, že se v sestavě nacházel například Mick Jones či Paul Simonon z The Clash. Sám Albarn se vyjádřil takto: "Když jsem bydlel s Jamiem, hodně jsme sledovali MTV, a když koukáte na MTV moc dlouho, dostanete se do pekla. Zjistíte, že tam není vůbec žádnej obsah. Tak jsme si řekli, že založíme kapelu, která bude vlastně komiksovej vtip, a to bude naše vyjádření." Geniální.Slipknot

Není pochyb o tom, že na nu-metalové mainstreamové scéně mají nejbizarnější maskování Slipknot. Členové nosí promyšlené masky, které korespondují s aktuálně vydanou deskou a vizuálem kapely. Frontman Corey Taylor se k tomu kdysi vyjádřil - v rozhovoru prozradil, že se jedná o pokus odpoutat pozornost od jednotlivců a soustředit publikum na hudbu a texty.

vložte odkaz, text nemažtePůvodní plán prý byl takový, že by skupina byla oblečena pouze v kombinézách. Nakonec se ale rozhodli, že každý člen může mít svou specifickou masku a zároveň budou pojmenováni pouze čísly. Tato image se u Slipknot ustálila a s přibývajícími léty nabírá na propracovanosti. V době, kdy vypustili singl Vermilion, nosili posmrtné masky vyrobené z odlitků jejich vlastních tváří.

 

Daft Punk

Když nepočítáme hudbu, která je samozřejmě v daném žánru na vysoké úrovni, jsou tito Francouzi známi především svým zjevem. Už od dob, kdy duo Daft Punk vzniklo, si nepřálo být fotografováno. Hudebníci začali nosit různé masky, a to jak na koncertech, tak i například při televizních rozhovorech.

Nakonec si zvolili robotické přilby a na nich se i jejich image ustálila. V rolích DJů byli i v párty scéně ve filmu Tron: Legacy. Daft Punk nošení svých přileb vysvětlují takto: "Nikdy jsme nechtěli být roboty. Byla to nehoda. Jednou jsme pracovali ve studiu na nové nahrávce a přesně v v 9:09 9.září 1999 studio vybouchlo. Když jsme se probrali, zjistili jsme, že se z nás stali roboti." Říká se také, že ve skutečnosti se skrývají kvůli své stydlivosti.

 


Buckethead

Jeden z nejvýraznějších kytaristů, co se zjevu týče, byl podle jeho oficiálního příběhu vychován kuřaty, se kterými žil v kurníku na farmě řízené zlými majiteli. Jednoho dne mu kuřata poškrábala obličej, což mu prý nijak nevadilo. Znamenalo to pouze to, že každý den musí nosit masku jako na Halloweenu. Kyblík, který nosí na hlavě, se mu připletl do života tak, že ho farmáři hodili do kurníku a od té doby ho používá jako klobouk. Logické vysvětlení.

Buckethead na kytaru začal hrát proto, aby si přidal hudební doprovod k hororovým a sci-fi filmům, které sledoval v drive-in kině skrz díru v plotě farmy. Kino bylo ale příliš daleko, aby slyšel i zvuk filmů. Nyní Buckethead cestuje po světě a svými skladbami informuje veřejnost o strašných věcech, které jeho opeření kamarádi musejí podstupovat kvůli fast-foodovým řetězcům. Jestli je tento příběh tajemného kytaristy pravdivý, zůstává doteď nejasné. 

 


Marilyn Manson

Marilyn Manson je jméno kapely i pseudonym zpěváka Briana Hugha Warnera. Ten v roce 1989 v Hollywoodu společně s kytaristou Scottem Puteskym zformoval skupinu. Ještě předtím, než se název ustálil, se jmenovali Marilyn Manson and the Spooky Kids. V překladu tedy Marilyn Manson a strašidelné děti. Název pochází z kombinace křestního jména americké herečky a zpěvačky Marilyn Monroe a příjmení několikanásobného vraha Charlese Mansona.

Marilyn Manson se vrátí do Prahy! V Tipsport aréně představí novou desku

Právě na strašidelnosti si frontman zakládá. Není snad nikdo, komu by v paměti neuvízla jeho podobizna. Svým bílým make-upem, výraznou tmavou rtěnkou, barevnými stíny kolem očí nebo zombie čočkou v oku přitahuje pozornost nejen hudebních médií. Pozornosti se mu nedostává pouze pro jeho zjev - ani na pódiu či v soukromém životě není žádný svatoušek. Různé excesy a drogy k němu neodmyslitelně patří a živé koncerty patřily k těm nejbouřlivějším. Kdo viděl záznam kolínské show z roku 1997, ví, o čem je řeč.

 

GWAR

Na závěr opravdová lahůdka - legendární americká thrash-metalová skupina Gwar. To, co se v případě finské kapely Lordi zvrhlo ve frašku, shock-rockoví GWAR dotáhli do konce. U nás to v maskách zkouší například skupina Dymytry, která svými kostýmy působí spíše směšně. GWAR kombinují metal s přehnanými hororovými kostýmy, které vyobrazují meziplanetární barbarské válečníky a především textovou a pódiovou kontroverzi.V jejich textech se mísí politická a sociální satira, která často sklouzává k politicky velmi nekorektnímu humoru, sexuální obscénnosti a různým nechutnostem. Na skupinu se například snesla kritika a cenzura za pódiový vtípek - mučení a zohavení figuríny, která vždy představovala nějakou známou osobnost. Tyto figuríny měly podobu například papeže Jana Pavla II., Usámy bin Ládina, Lady Gagy či Justina Biebera. Za více jak třicetiletou kariéru se ve skupině vystřídalo na 25 členů a ani smrt frontmana Davea Brockieho ji nezastavila. Na jeho post se dostali rovnou dva frontmani - zpěvák Blothar a zpěvačka, která si přezdívá Vulvatron.

 

text: Dominik Pavliš

Témata: maskované kapely, Kiss, Gorillaz, Slipknot, Daft Punk, Marilyn Manson, Buckethead, GWAR

zavřít