TOP 7 nejúchylnějších umělců a kapel - perverzní Die Antwoord, obscénní Marilyn Manson či zvrhlík GG Allin

Vydáno 13.08.2018 | autor: Dominik Pavliš

Kontroverze zákonitě přitahuje pozornost. Jinak tomu není ani u hudby. Existují kapely, které se snaží na sebe prvoplánově upozornit za každou cenu a šokovat okolí. Pak tu jsou i takové, jejichž děsivá image nebo šílená pódiová show tvoří přidanou hodnotu ke skvělé hudbě. Právě mezi nimi jsme vybírali naši sedmičku. Najdete v ní i Die Antwoord, kteří vystoupí již 20. srpna na pražském Výstavišti. A protože se už nějakou dobu mluví o chystaném konci působení této skupiny, je možné, že půjde o její poslední vystoupení na území České republiky. 

TOP 7 nejúchylnějších umělců a kapel - perverzní Die Antwoord, obscénní Marilyn Manson či zvrhlík GG Allin Die Antwoord


Die Antwoord

Jihoafrická rap-raveová skupina čítá dva členy - Watkina Tudora Jonese, který si říká Ninja, a zpěvačku Yolandi Visser aka Yo-Landi Vi$$er. Jejich hudba vychází z lokálního kulturního stylu nazvaného Zef. "Je to spojené s lidmi, kteří si tuní auta, jedou ve zlatě a tak. Zef je to, když jste chudí a zároveň se chováte luxusně. Jste chudí, ale sexy a máte styl," vysvětlila Yo-Landi. Die Antwoord si zakládají na tom, aby šokovali jak svou hudbou, tak image i show. Jak kdysi řekl Ninja: "Lidé moc nevnímají, musíte použít své dílo jako zdroj šoků, abyste je probudili." Jejich excentrické a dost často vulgární videoklipy údajně fascinují i filmového režiséra Davida Lynche. "Je tohle ta zatraceně nejhorší, totálně nejúchylnější věc všech dob, anebo ta nejúžasnější věc v celém vesmíru?" ptá se sám sebe Ninja. Za zmínku stojí jistě i jejich originální videoklipy. Dobrá zpráva pro české fanoušky je, že Die Antwoord vystoupí již 20. srpna na Výstavišti Holešovice v Praze.

Die Antwoord zahájili evropské turné. Bizarní a provokativní show čeká i na fanoušky v Praze

 

Black Sabbath

Tato anglická heavymetalová skupina položila základní kámen svého žánru. Do jejích textů se promítaly okultní a hororové motivy, v image hrála roli černá barva. Svým celkovým výrazem ovlivnili spousty kapel. Black Sabbath světu přinesli i Ozzyho Osbournea, který je považován za jednoho z nejkontroverznějších zpěváků vůbec. Jeho excesy by se daly sepsat přinejmenším do velmi obsáhlé trilogie knih. Legendární historku o ukousnuté netopýří hlavě netřeba představovat. Kdo četl Ozzyho biografii, nechápe, jak je možné, že tento "Princ temnoty" je stále naživu. V jednom rozhovoru kytarista Tony Iommi vzpomínal, jak si Ozzy do hotelového pokoje přinesl mrtvolu žraloka. Tomu následně uřízl hlavu a tělo prohodil oknem. "Na drogách se prostě nudíte a přemýšlíte, co jeden druhému udělat. Tak jako když Ozzy prohodil žraloka oknem a jeho krví zcákal celý pokoj," vysvětloval Iommi.

LIVE: Ozzy Osbourne byl v Letňanech plný energie, zazpíval i hity Black Sabbath. Johnny Depp pokuřoval doutníky

 

GG Allin

Na punkové undergroundové scéně legenda, pro běžného spořádaného smrtelníka totální bizarnost, nechutnost a zvrhlost, to je GG Allin. Muž, který překračoval snad veškeré morální hranice. Za svůj život stihl spolupracovat s několika skupinami, nejznámější je ovšem jeho sólový projekt, který fungoval především na živých vystoupeních. Nahrávky byly většinou v dost bídné kvalitě. Zpěvák závislý na heroinu byl na pódiu po většinu času úplně nahý, pral se s fanoušky přímo při koncertě a nejednou musela celou show ukončit policie a zběsilého Allina nelehkým způsobem zklidnit. Jeho texty obsahovaly témata z oblasti misogynie (nenávist k ženám), pedofilie a rasismu. Zpěvák sliboval, že spáchá sebevraždu přímo na jevišti, zemřel ale 28. června 1993 na předávkování heroinem. Koho by zajímal život tohoto nespoutaného punkera podrobněji, nechť je jeho studijním materiálem například dokument Hated: GG Allin & the Murder Junkies.

 

Marilyn Manson

Brian Hugh Warner aka Marilyn Manson bude svým kontroverzním vystupováním šokovat celý svět nejspíše do konce svého života. Už jen jeho pseudonym stojí za pozornost - je odvozen ze jmen filmové hvězdy Marilyn Monroe a masového vraha Charlese Mansona. Warnera objevil zpěvák Nine Inch Nails Trent Reznor. Ke svému osobitému vzhledu se zpěvák vyjádřil takto: "Někteří lidé mají takový strach z toho vypadat jinak než ostatní, že se přizpůsobí, že polknou, co jim je předepsáno. Já ne. Raději umřu za to, jaký jsem". Jednou své příznivce zaskočil zprávou, že se nakazil prasečí chřipkou. Rovněž podotkl, že si kdekdo bude myslet, že si užíval sexu s prasetem. "Nicméně doktor říká, že můj sexuální život nemá na nákazu žádný vliv," dodal. "Bohužel to vypadá, že přežiju," zklamal nakonec své odpůrce Manson.

 

Rammstein

Hudba této německé kapely není nikterak náročná. Její největší síla spočívá právě ve schopnosti šokovat a také v živých pódiových show. Výčet koncertních excesů by vydal snad i na knihu. Nejznámější je asi zabudování umělého penisu do Lindemannových kalhot, aby z něj během koncertu stříkal do obecenstva bílou tekutinu neznámého původu, pravidelné inscenované "zneužívání" Flakeho na pódiu anebo videoklip Pussy, v němž všichni členové, byť s digitálním použitím těl "profesionálů", otevřeně souloží. Dalo by se říci, že právě díky tomuto jsou Rammstein jedinou německou a neanglicky zpívající kapelou, která si dokázala podmanit celý svět.

LIVE: Pekelně plamenní Rammstein v Praze stříleli rachejtle vysoko nad Eden

 

GWAR

Kontroverzí se také vyznačují kapely, které jsou na pódiu zahalené do masek nebo vyzdobené make-upem. To, co se v případě finské party Lordi zvrhlo ve frašku, dotáhli shock-rockoví GWAR do konce. U nás to v maskách zkouší například skupina Dymytry, která svými kostýmy působí spíše legračně. GWAR kombinují metal s přehnanými hororovými kostýmy, které vyobrazují meziplanetární barbarské válečníky a především textovou a pódiovou kontroverzi. V jejich textech se mísí politická a sociální satira, která často sklouzává k velmi nekorektnímu humoru, sexuální obscénnosti a různým nechutnostem. Na skupinu se například snesla kritika a cenzura za pódiový vtípek - mučení a zohavení figuríny, která vždy představovala nějakou známou osobnost. Figurína měla podobu papeže Jana Pavla II., Usámy bin Ládina, Lady Gaga či Justina Biebera. Za více jak třicetiletou kariéru se v sestavě vystřídalo na 25 členů a ani smrt frontmana Davea Brockieho skupinu nezastavila. Na jeho post se dostali rovnou dva frontmani - zpěvák Blothar a zpěvačka, která si přezdívá Vulvatron.

 

Slipknot

Není pochyb o tom, že na nu-metalové mainstreamové scéně mají nejbizarnější vizáž Slipknot. Členové nosí promyšlené masky, které korespondují s aktuálně vydanou deskou a vizuálem kapely. Frontman Corey Taylor se k tomu kdysi vyjádřil - v rozhovoru prozradil, že se jedná o pokus odpoutat pozornost od jednotlivců a soustředit publikum na hudbu a texty. Původní plán prý byl takový, že by skupina byla oblečena pouze v kombinézách. Nakonec se ale rozhodli, že každý člen může mít svou specifickou masku a zároveň budou pojmenováni pouze čísly. Tato image se u Slipknot ustálila a s přibývajícími léty nabírá na propracovanosti. V době, kdy vypustili singl Vermilion, nosili posmrtné masky vyrobené z odlitků jejich vlastních tváří.

Témata: Black Sabbath, Die Antwoord, GG Allin, Marilyn Manson, Rammstein, Gwar, Slipknot, Ozzy Osbourne, kontroverze 

zavřít