LIVE: První den Rock for People - Jihoafričtí provokatéři Die Antwoord se rozloučili pečlivě nacvičenou show

Vydáno 05.07.2017 | autor: redakce

První den festivalu Rock for People přinesl i první velké hvězdy letošního ročníku. Jeden z posledních koncertů před avizovaným ukončením kariéry odehráli Die Antwoord, Cage The Elephant se přijeli pochlubit svým repertoárem, kterým zaujali i porotu Grammy, a spousty fanoušků mají také You Me At Six. V reportáži z úvodního dne jsme se proto zaměřili právě na tyto tři kapely. Během středy a čtvrtka budou v Hradci Králové k vidění i Evanescence, Paramore a další lákadla. 

LIVE: První den Rock for People - Jihoafričtí provokatéři Die Antwoord se rozloučili pečlivě nacvičenou show LIVE: První den Rock for People - Jihoafričtí provokatéři Die Antwoord se rozloučili pečlivě nacvičenou show


YOU ME AT SIX

Již při prvním pohledu na prázdné stánky s občerstvením a naopak rychle se zaplňující prostory v okolí druhé největší stage na festivalu bylo jasné, že následující hodinka bude patřit pomyslným králům svého žánru. První tóny balady od oblíbených You Me At Six pak nenechaly v klidu ani ty, co se stále ještě vzpamatovávali z předchozího nultého festivalového dne.

FOTOREPORT: Hvězdou prvního dne Rock for People byli Die Antwoord, vystoupili i Cage The Elephant a další

Bohužel i přes pěkné počasí nebylo vše zalité sluncem. Kapela se potýkala s poměrně velkými technickými problémy, hlavně se zvukem. Ať už šlo o přemrštěnou basovou linku při prvních dvou skladbách nebo o celkové výpadky, se kterými bylo těžké vyrovnat se jak pro kapelu, tak pro obecenstvo, které po počátečním hlasitém přerušení zůstalo na táhnoucí se desítky vteřin bez jediného náznaku melodie.

Nutno dodat, že to, co téhle partě z Velké Británie chybělo v technické dokonalosti, doháněl frontman Josh Franceschi svým charismatem a komunikací s fanoušky, která byla jednoduše na jedničku.

Zhruba v půlce setu vybídl Josh obecenstvo k točení jakékoliv součásti jejich oblečení nad hlavou, což byla sice zajímavá změna, bohužel všechno má své klady a zápory. V tomto případě si troufám tvrdit, že lidé v prvních řadách tento moment vnímali jen jako válku tisícem různých předmětů.

FOTOREPORT: Festival Rock for People začal. První den ovládli Die Antwoord a Cage The Elephant

V asi hodinu dlouhém setu zazněly všechny zásadní skladby, jako například Loverboy nebo Night People ze stejnojmenného alba, které vyšlo letos v lednu.

CAGE THE ELEPHANT

Americká parta Cage The Elephant určitě patřila k hlavním tahákům letošního ročníku, což se projevilo nejen na návštěvnosti jejich vystoupení. S klidem by se totiž dalo říct, že při koncertě právě téhle skupiny se úplně poprvé zaplnila louka před hlavní stage, a to až takovým způsobem, že se dalo davem projít jen s obtížemi.

Cage The Elephant tento rok navíc získali cenu Grammy za nejlepší rockové album, i proto se určitě mnoho návštěvníku příšlo podívat ''ze zvědavosti''. Tóny známé Ain't No Rest For The Wicked však rozhýbaly každého takovým způsobem, že by jste mezi takovými tančícími návštěvníky a věrnými fanoušky hledali jen těžko nějaký rozdíl. Tato písnička je totiž přesně jedna z těch, co vám hrála týden v hlavě, a vy si přitom ani nejste jistí, odkud že jí vlastně znáte. Nutno dodat, že toho není způsobeno nedostatečnou originalitou skladby.

Set nabídl návštěvníkům prvního dne Rock for People nostalgickou hodinku a nádechem současnosti, což podle ohlasů zafungovalo na všechny přítomné věkové kategorie.

DIE ANTWOORD

Headlinerem úterního večera byli Die Antwoord, trojice z Jihoafrické republiky. Oznámení tohoto jména nevyvolalo u pravidelných návštěvníků festivalu žádné velké nadšení, jedná se totiž o cokoliv jiného, než o rockovou hudbu. Návštěvnost byla ale zajištěna předem, Yo-landi Visser, Ninja a DJ GOD totiž oznámili ukončení kariéry, datum stanovili na září letošního roku. Pro většinu českých fanoušků tak byl Rock for People možná poslední možností vidět je naživo.

TOP 5 největších bizárů na pódiu: Ozzy Osbourne ukousl hlavu netopýra, z Rammstein se stali mistři nechutností

A zklamání to určitě nebylo. Jihoafričané se s Českou republikou rozloučili hutným zvukem, a neméně silným přívalem energie. Nechyběly hity z poslední desky Mount Ninji and da Nice Time Kid: Daddy, I Don't Care nebo klipovka Banana Brain, ani největší hity kapely Baby's On Fire, Enter the Ninja a Cookie Thumper.

Teprve třetí vystoupení v České republice následovalo v těsném sledu za tím druhým. V srpnu 2016 úspěšně vyprodali samostatný koncert v pražských Žlutých lázních. A i když se loni jednalo o plnohodnotný koncert, nikoliv festivalový set, nedá se přehlédnout jistá podobnost s tím letošním. Nebo lépe řečeno kostýmy, repliky mezi skladbami i choreografie, všechno bylo téměř stejné.

vložte odkaz, text nemažte

Die Antwoord se nedá upřít vysoká míra profesionality. Jejich koncert začíná a končí na minutu přesně, vždy do své show vloží energii, umí roztančit dav, i ho zklidnit. Bohužel současně působí odměřeně. To vyšlo najevo při problémech se zvukem, kdy několikrát za sebou vypadly reproduktory nebo mikrofóny, a to i na půl skladby, byly tak slyšet jen pódiové odposlechy. Ale navzdory tomu, že publikum jasně vyjádřilo, že něco není v pořádku, kapela pokračovala ve své pečlivě nacvičené show, která tak vyzněla jako sterilní nacvičené divadlo.

Díky Gomad! & Monster na KB stage a DJs na vedlejších stagích se elektronická hudba nesla celým areálem dlouho do rána. Rock for People už dávno není jen rock, je především "for people" a je to dobře. Nabízí tak prostor pro setkání fanoušků různých žánrů se vzájemným respektem a především s radostí.

text: Adéla Horelicová, Hedvika Pajerová, foto: Radim Hromádko

Témata: Die Antwoord, Rock for People, Cage The Elephant, You Me At Six

4,00

čtenáři

hlasuj
zavřít