Jak Mozart potkal Kubu..

Vydáno 22.03.2007 | autor: redakce

Ne, nejedná se o popis historického setkání Wolfganga Amadea s Jakubem Janem Rybou, nýbrž o recenzi Jana Mazury z unikátního koncertu, na kterém se do Mozartovy hudby pustili jazzmani, klasici a kubánští perkusisté.

Jak Mozart potkal Kubu.. Jak Mozart potkal Kubu..

MOZART MEETS CUBA
20.3. PALÁC AKROPOLIS, PRAHA

Odtajnění velkých omylů v dějinách hudby.


Pětice muzikantů, libující si v úpravách nejznámějších děl salcburského skladatele, zavítala do Prahy poprvé. Rakouské trio (piano, basa, bicí) a dva kubánští perkusisté však mají s předělávkami velikánů velké zkušenosti. Vydali již dvě alba, na nichž rytmy Ostrova svobody obohacují jednak melodie klasické hudby a druhak známé jazzové standardy.

Spíše než koncert připomínal večer v Akropoli vystoupení v dobrém cirkuse. S vážnou tváří zarputilých hudebních vědců prokládali aktéři skladby fiktivními historkami o Mozartově pobytu na Kubě, kam skladatel údajně vyrazil namísto do Prahy (ovšem událost se samozřejmě podařilo ututlat). Představa jak maestro pokuřuje tlustý doutník na pláži v Havaně (inspirace pro klarinetový koncert) a kterak se následně opíjí v nočním klubu (kde vznikly první myšlenky na Malou noční hudbu) je velmi zábavná a Češi cimrmanovský humor ocenili.Samotná hudba Mozart Meets Cuba však rozhodně nebyla jen nějakým doplňkem komediálního vyprávění. Zprvu sice působila trochu rozdrobeně (hodně krátké skladby), ale v průběhu večera naštěstí začalo převažovat hraní nad mluvením. Oba černí muzikanti dodávali hudbě správný puls a ke konci vystoupení už každý v sále tancoval.

Mezi nejlepší kousky patřila velkolepá úprava Dona Giovanniho (opery psané pro Prahu - což je historicky i vědecky podložený fakt), kde se ukázalo, že Mozartova hudba zní dobře v jakémkoli stylu. Originální, vtipná a propracovaná show sklidila velký úspěch. Bylo až překvapující, kolik mladých lidí poznávalo přes dvě stě let staré melodie a s radostí si je prozpěvovalo. Teď nezbývá než čekat, koho si tenhle projekt vezme na paškál příště.

Jan Mazura

www.mozartmeetscuba.com

www.artsmarketing.cz


0,00

čtenáři

hlasuj
zavřít

Při poskytování služeb na těchto stránkách nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s používáním souborů cookie na těchto stránkách. Další informace naleznete zde. Rozumím