MICHAL PAVLÍČEK & BIG HEADS - Čombió

Vydáno 30.12.2006 | autor: redakce

ALESPOŇ JEDNOU Michala Pavlíčka nepochválit, pořádně mu vyčinit za totálně nepovedenou záležitost, vyzvat ho, a» už toho nechá, pověsí kytaru na hřebík, zamkne studio a věnuje ho ochotnickému homeless divadlu a jde konečně dělat něco užitečného. Není prostě šance. Ten drak je jako rozžhavený kotel, v němž se vaří všemožné matérie a výsledek. Socha. Nebo alespoň nádherný artefakt, někdy i precizně vykovaný předmět denní potřeby. Umění a lidovost. Kdo z našich současných hudebních tvůrců má v sobě tak přirozeně rozvržené tyto dvě dimenze tvorby? Právě jen on a právě jen on na co sáhne, to hoří, kvete, chladne, tvaruje se, prostě žije. Omamuje artistností, aby ji ale vykazoval graciézně tak, že jí každý porozumí a přijme za svou.
Čombió je možná tím nejlepším, jazzrockově písničkovým albem, které kdy udělal, kdo ví. Od furiantského vlnobití titulního kousku, přes dramatickou expresi v až jakési "janotovské" náladě Tam a zpět (hlavně díky textu a zpěvu Sahary Hedla), akusticko elektrické třeštění Šavlovačka, Šaflovačka a dál a dál, až po závěrečnou feérii Holanďani přijeli s chutnými protirytmy bubeníka Jiřího Zelenky a mandolínově zabarvenými motivky protagonisty - ani jedno sólo, ani jeden fór nejsou samoúčelnými akademickými důkazy o skladatelově a instrumentalistově mistrovství. Neuvěřitelné.
Nezpívané koláže se dramaturgicky sympaticky střídají se zpívanými chu»ovkami (kromě Hedla přispěl do pěveckého mlýna svou trochou i sám MP), album tím neustále zaměstnává posluchačovu pozornost. Zvukově srší a náramný sound každou chvíli dovoluje až plastický vhled do samotného srdce písní a kompozic. U žadné jiné desky poslední doby jsem neměl tak intenzivní pocit milé hravosti a zároveň majestátnosti. To je právě ten mix umění a přirozeněho člověčenství, kterým Pavlíček nejen tvoří, ale i žije. Hlava veliká, otevřená, plná nápadů. Kdy konečně uděláte něco zbytečného, kapitáne Achabe?

0,00

čtenáři

hlasuj
zavřít

Při poskytování služeb na těchto stránkách nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s používáním souborů cookie na těchto stránkách. Další informace naleznete zde. Rozumím