FREAK STORY

Vydáno 31.03.2008 | autor: redakce

Nový REPORT je plný březnových zážitků, na které jen tak nezapomeneme. V čele se Žebříkem, pochopitelně, se kterým jsme si opět užili spoustu práce a zábavy. Tentokrát byly jeho přípravy a samotné vyhlášení ještě spontánnější a pikantnější, neboť se nám nepředpokládaně rozrostly o „jednoho Freaka“. Akce, která byla vždycky doménou česko- slovenských hudebníků, záměrně bez ambic rozšiřovat ji o zahraniční akvizice, měla najednou další příchuť. Proč a jak se to vůbec seběhlo?

Žebřík není festival, nechce a nemusí se poohlížet po světových stars, aby nalákal diváky, je oslavou domácí hudby. Rád však nabídne něco extra, má-li tu možnost, a tak se v minulosti často na plzeňském pódiu potkali ti, kteří spolu běžně nehrají a došlo k zajímavým jamům. 22. února, kdy jsme v Londýně navštívili poloutajený koncert náhle vzkříšených Freak Power, jsme se k takovému kroku osmělili. Nikoliv jako promotéři, dohadující s manažery a agenty, ale celkem spontánně, jako fanoušci, kteří dosud neměli možnost slyšet jejich skvostnou muziku v Česku. S Romanem Holým, Matějem Ruppertem a Vráťou Šlapákem jsme pozvali zpěváka Ashleyho Slatera na víkend k nám. K našemu milému překvapení nezůstalo jen u přání: okouzlen hudbou Monkey Business, navnaděn chutí navštívit neznámou zemi a snad i referencemi o našem večírku, na to kývl.

Svou roli jistě sehrál i fakt, že comeback Freak Power je teprve v plenkách, což je zřejmé z rozhovoru v tomto čísle. Londýnská scéna je neúprosná a každým dnem semele novými a novými jmény ta, která ještě nedávno trůnila na titulních stránkách NME a čelech hitparád. A o Freak Power, od jejichž zániku uplynulo víc než deset let, to platí dvojnásob – i proto, že se jejich nejvýraznější člen Norman Cook už dávno zcela upnul na djskou kariéru v roli Fatboy Slima. Jiná situace je v kontinentální Evropě, včetně Česka, kde se kapela stále těší velké úctě a její hity dodnes hrávají v klubech a barech…

Nejpotěšitelnější je, že vystoupení na Žebříku dopadlo fantasticky. Monkey Business precizně nacvičili tři hity a Ashleymu stačilo dát si do trumpety, lépe řečeno, do kelímku dvě vodky, aby mu to zpívalo… A taky skutečnost, že se jedná o komunikativního a bystrého chlápka, který se místo klasických hvězdných klišé na téma české holky a pivo zajímá o naši kulturu a historii, například Matěje Rupperta dostal otázkou: „Je skutečně pravda, že Jan Hus pochází z Čech?“.

Koncem května se tak kromě vytoužených koncertů Freak Power můžeme těšit i na setkání se sympaťákem, který v souvislosti s novou zkušeností jménem Česká republika nešetří superlativy. Od muže, jenž procestoval celý svět a jednu dobu mu doslova ležel u nohou, to můžeme považovat za velkou čest.


Jarda Hudec, vydavatel

FREAK STORY FREAK STORY

zavřít