Intro: Best Of ...

Vydáno 28.10.2010 | autor: Marek ProsNastal čas výběrovek, bestofek, kompilaček, kolekcí, super special deluxe edic, směsic hitů, coverů, remixů, rarit a obskurit. Předvánoční trh zamořují každý rok a berou místo hodnotnějším titulům. Letos možná ještě ve větší míře. Příčinu hledejme ve snaze vydavatelů aspoň trošku si během bídného roku přilepšit, protože náklady na standardní CD typu „greatest hits“ jsou ve srovnání s řadovými deskami zanedbatelné a jde o nosiče snadno distribuovatelné a slušně prodávané. Skutečné fanoušky obvykle nemají čím zaujmout, jedná-li se o xkrát omleté písničky a samplery neobsahující žádnou přidanou hodnotu.

Z aktuální nabídky se těžko doporučuje, protože jeden singl navíc nebo videoklipový bonus v roce 2010 málokoho z nás přiměje ke koupi. Přesto se i dnes v této kategorii rodí nahrávky, které mají smysl. Třeba když se povede nahrát starý repertoár jinak, ba dokonce lépe, uchopit vlastní nebo cizí muziku způsobem, který jí dá novou dimenzi. To se nedávno podařilo Stingovi na albu Symphonicity a stejnojmenném turné, a tak není divu, že následuje koncertní DVD. Diskutabilnější už je retrosoulový comeback Phila Collinse, jeho příznivci by po letech čekání spíš uvítali původní tvorbu. A z úplně jiného ranku i důvodu přichází například retrospektiva Soundgarden, jež má devadesátkovým hrdinům pomoct k návratu a snad i novým písním…

Z domácí scény stojí za pozornost „osudové skladby“ Dana Bárty – rockové i jiné šlágry v osobitém akustickém podání. Kreativně k fenoménu best of přistoupili Wohnouti, ti pro změnu přearanžovali své staré kousky tak, jak je sypou na koncertech, navíc za účasti zajímavých hostů… Přeju vám šťastnou ruku při výběru správného výběru.

Jarda Hudec, vydavatel
 

Intro: Best Of ... Intro: Best Of ...

zavřít