Zemřel Mory Kanté. Legendě africké hudby a autorovi hitu Yeke Yeke bylo 70 let

Vydáno 23.05.2020 | autor: redakce

Ve věku 70 let zemřel slavný guinejský zpěvák a hráč na koru Mory Kanté. Příčinou úmrtí byly podle prohlášení jeho syna blíže nespecifikované chronické zdravotní potíže. 

Zemřel Mory Kanté. Legendě africké hudby a autorovi hitu Yeke Yeke bylo 70 let Zemřel Mory Kanté. Legendě africké hudby a autorovi hitu Yeke Yeke bylo 70 let

Kanté, který naposledy vydechl v nemocnici v guinejském hlavním městě Conakry, se na začátku padesátých let narodil do místní známé rodiny griotů, tedy potulních muzikantů a vypravěčů. Na koru, nástroj, který se pro něj později stal stěžejním, se naučil hrát v sedmi letech při svém pobytu v Mali.

Smrt si říká rock'n'roll: Příběhy zesnulých hvězd

V sedmdesátých letech působil ve skupině Rail Band, opravdového průlomu se ale dočkal až o další dekádu později. Odešel totiž do Paříže a využil tehdejší popularity afropopu k dosažení globálního úspěchu. Jeho největším hitem je píseň Yeke Yeke. Šlo o vůbec první singl hudebníka z Afriky, kterého se prodalo přes milion kopií.

Kromě hudební kariéry se Kanté angažoval také politicky. V roce 2003 se stal africkým velvyslancem Organizace pro výživu a zemědělství při OSN. 

jm, foto: BBC

Témata: Mory Kanté, Yeke Yeke

zavřít