Čechomor interview: Letos se chceme pořádně nadechnout

Vydáno 01.04.2018 | autor: Hana Bukáčková

Čechomor, skupina, která oprášila lidové písničky, slaví 30 let existence. Plánuje se pořádně nadechnout, omladila sestavu a vydává po pěti letech nové album s příznačným názvem - Nadechnutí. Natočila ho netradičně s dechovkou. V létě vystoupí na festivalu Soundtrack Poděbrady, kde zahraje hudbu z filmu Rok ďábla, a čeká ji řada koncertů spojených s novou deskou, včetně podzimního vystoupení s orchestrem v Rudolfinu. To vše a mnohem více nám prozradili František Černý a Karel Holas. 

Čechomor interview: Letos se chceme pořádně nadechnout Čechomor interview: Letos se chceme pořádně nadechnout

Františku, viděli jsme se naposled na podzim, kdy jste si ke svým šedesátinám nadělil sólovou desku. Jak jste si užil její křest?
František: Dopadl náramně, všechno se povedlo, přišlo hodně lidí a zbytek si nepamatuju. Byl to krásný večírek. (úsměv)

František Černý (Čechomor) interview: V lidovkách jsem našel národní poklad

Máte v plánu sólové koncerty?
František: Ne, na to teď není čas, byl to spíš takový dárek k narozeninám. Jak už jsem předesílal v minulém rozhovoru, v kapele jsme se soustředili hlavně na to, abychom udělali novou desku.

Začleníte písničky ze sólové desky do koncertního playlistu Čechomoru?
František: Je to možné. Přestože máme spoustu písniček, které nestíháme zahrát, vypadá to, že bychom dvě tři mohli zařadit.

Letos slavíte třicetiny, jak je plánujete oslavit?
František: Letos se chceme hlavně pořádně nadechnout.

SLAVIT TŘICETINY BEREME JAKO ROZKOŠ

Název Nadechnutí má symbolizovat přicházející novou éru kapely?
František: Musíme udělat něco, aby byli naši fanoušci spokojení. Děláme to kvůli nim, ale i kvůli sobě. Slavit třicetiny bereme jako rozkoš, chceme si to užít, a ne k tomu přistoupit jako k povinnosti. 
Karel: Vlastně všechny desky máme udělané z radosti.

S Čechomorem ve studiu: Kapela pracuje na nové desce s Kumpánovými muzikanty

Čekali jste, že se vaše písničky budou těšit oblibě třicet let?
Karel: Nečekali jsme to. Byli jsme rádi za každý koncert, za to, že můžeme hrát po různých koutech republiky.

Když jste začínali, byla vám doba nakloněná?
Karel: Pracovali jsme natolik poctivě, že se nám naklonila. Stejně platí, že bez práce nejsou koláče.
František: Hráli jsme tisíce koncertů. Dokud to člověka baví, neustále se posouvá.

Myslíte si, že jste tehdy zaplnili mezeru na trhu?
František: Ne, jsme jen dva obyčejní kluci, kteří mají rádi písničky a udělali je takovým způsobem, že to oslovilo i další. Jsme rádi, že se chytly, a proto bychom to rádi oslavili novým albem Nadechnutí. Dělali jsme spoustu projektů, ale tento je výjimečný. Jsme spokojení s tím, že jsme natočili výbornou desku po pětileté odmlce, kdy jsme nevydali žádné album. 

Ve vaší sestavě nastaly v loňském roce personální obměny. Přišly nové tváře - kytarista Adam Malík a basista Lukáš Čunta a nejnověji i bubeník Matěj Lienert, který zaujal místo Lukáše Pavlíka, jenž odešel do Chinaski. Kde jste přišli na nováčky?
Karel: Koukali jsme kolem sebe a zkoušeli různé hudebníky. Chtěli jsme omladit náš tým. Vybrali jsme si je, zahráli jsme si s nimi, bavilo nás to. Na nové desce vymysleli spoustu nových partů a aranží.

NOVÍ MLADÍ ČLENOVÉ = NOVÁ ENERGIE V KAPELE

V čem vidíte jejich přínos?
František: Je to nová energie, kterou potřebujeme. Kluci jsou natěšení, pro ně je to čest, že si s námi mohou zahrát. A pro nás je čest, že děláme projekt s takovými talenty.

Co jste říkali na to, že Lukáš přešel k Chinaski? Podílel se ještě na nahrávání nové desky?
Karel: Novou desku nahrávali oba dva bubeníci, ale gró tam udělal Lukáš. Brali jsme to tak, že něco končí, něco začíná.
František: Naopak jsem hrozně rád, že jsme spolu mohli hrát, odehráli jsme spolu nezapomenutelné koncerty a já bych mu hrozně přál, aby se ještě více posunul a více rozvíjel svůj talent, který v sobě má.

DÁT SE DOHROMADY S MARTINOU PÁRTLOVOU BYL NÁPAD MÉ ŽENY, ŘÍKÁ KAREL HOLAS

Na nahrávání alba se poprvé podílela i Martina Pártlová, kterou jste přibrali jako stálého koncertního hosta. Jak vlastně došlo k vaší spolupráci?
Karel: Jelikož máme více písniček s ženským vokálem a nechceme si to s Frantou zpívat sami, přemýšleli jsme, s jakou zpěvačkou bychom rádi spolupracovali. S Lenkou Dusilovou se to v minulosti už povedlo, navíc je hodně vytížená se svými projekty. Ale dostali jsme tip od mé ženy na Martinu. Vyzkoušeli jsme si ji, odjeli společně jedno turné a zafungovalo to.

Desku jste nahráli s dechovkou. Chtěli jste spojit lidové s lidovějším?
František: Chtěli jsme se právě vyhnout dechovkám jako takovým.
Karel: Vyhnout se spojení, aby lidové bylo více lidovější.
František: Použití dechových nástrojů nebereme jako dechovku, ale jako oživení, kdy můžeme použít jeden prvek či celou sekci. Vzrušovalo nás, že bychom mohli uchopit dechy jinak než jako komplet.
Karel: Je fakt, že spojení je neobvyklé a nás vždy bavilo vyzkoušet si netradiční věci na vlastní kůži.

BOLŠEVICKOU DECHNU NENÁVIDÍME

Kdo přišel s nápadem dechovky?
František: Bavili jsme se o tom už delší dobu, ale první, kdo to vypustil z pusy, byl Karel. Zdá se mi to odvážné, protože sami bolševickou dechnu nenávidíme.

Pojedete s dechovkou na turné?
František: Ano a na každém koncertě desku pokřtíme.
Karel: Původně jsme měli jet třetí vlakové turné, ale nesehnali jsme dostatečné množství peněz, které tento projekt obnáší. Je jedno, jestli to uděláme letos nebo jindy, ale na příští rok to máme přislíbeno, takže uvidíme. Letos máme v plánu zahrát si v říjnu s orchestrem v Rudolfinu, kam si přizveme Adama Sztabu, což je polský dirigent, se kterým jsme spolupracovali v Polsku. Dále zahrajeme Rok ďábla na Soundtracku v Poděbradech. Takže letos v rámci výročí nejenom představíme desku, ale zopakujeme i věci, které nás v minulosti významně zasáhly.

Čechomor odehrál vánoční koncert ve Foru Karlín, došlo i na křest vinylu Proměny

Jak dlouho jste vybírali písničky na desku?
František: Některé jsou staré dvacet let, ale některé jsou úplně nové. Materiál jsme dlouho a pečlivě střádali. Takže v první chvíli je to spíše textová stránka než hudební a koncepční. Máme radost, že jsme za pět let dali dohromady tyto písničky a jsme s tím nadmíru spokojení. Výběr písní za nás udělala historie. Ve zpěvnících je to okleštěné od toho, co si každý navymýšlí. Máte tam jasnou perlu napsanou bez zbytečností, perlu, která prošla desetiletími a staletími. A vy si s ní můžete udělat, cokoliv chcete. Jen je důležitý k tomu přistupovat tak, aby to člověk nijak nepo*ral a neublížil tomu. To je pak lepší nechat to být. 

Turné Čechomoru:
12.4. Strakonice
13.4. Kralovice
15.4. Bratislava
16.4. Břeclav
17.4. Luhačovice
18.4. Sušice
19.4. Náchod
24.4. Praha (Žofín)
25.4. Plzeň
26.4. Frýdek-Místek
27.4. Šumperk
4.5. Čelákovice
6.5. Kroměříž
10.5. Varnsdorf
11.5. Skuteč
16.5. Sedlčany
24.5. Mladá Boleslav
25.5. Svitavy
14.6. Kolín
30.6. Beroun

Text: Hana Bukáčková, foto: Marek Holoubek (rozhovor)

Témata: Čechomor, František Černý, Karel Holas, Martina Partlová, Lenka Dusilová, Proměny, Nadechnutí

zavřít