Cass Elliot, hvězda The Mamas & the Papas, měla skvělý hlas díky měděné trubce

Vydáno 07.11.2015 | autor: David Stoklas

Folkovou hudbu si asi těžko spojujete s divokým životem. Cass Elliot byla zpěvačka, kterou nešlo přehlédnout. Nejen díky její urostlé postavě, jež byla často terčem posměchu, ale hlavně kvůli jejímu fantastickému hlasu, co byl opředen řadou legend. Nakonec ji zradilo srdce.

Cass Elliot, hvězda The Mamas & the Papas, měla skvělý hlas díky měděné trubce Cass Elliot, hvězda The Mamas & the Papas, měla skvělý hlas díky měděné trubce

SMRT SI ŘÍKÁ ROCK’N’ROLL: Cass Elliot (217.)

Její poměrně krátký život odstartoval v nelítostné době druhé světové války. Narodila se do rodiny židovských emigrantů, kteří utekli z Ruska za lepším životem do amerického města Baltimore. Elliot Cohen si na střední začala říkat Cass. Pravděpodobně díky známé komediální herečce Peggy Cass. Právě vtip byl jednou z jejích silných zbraní. Podle jejích přátel byla ztělesněným optimismem. I svou vizáží připomínala hodnou tetu, ke které si můžete odskočit na borůvkový koláč s jablečným moštem.

Jack Bruce zvládl rozpad Cream i heroin, porazilo ho až onemocnění jater

MÍSTO ŠKOLY ZPĚV

"Chci hrát, zpívat,“ řekla si mladá Cass během studia střední školy. Jak už to tak bývá, rodiče samozřejmě chtěli, aby studovala, našla si normální práci a zabředla do bezpečné, avšak šedivé a nudné konformity. Ještě před maturitou se Cass odstěhovala do New Yorku, kde plánovala prorazit na divadelních a muzikálových prknech. Zkoušela například casting o roli v I Can Get It for You Wholesale. Tu ale nakonec získala Barbra Streisand. To ale Cass nijak nerozhodilo, neboť v roce 1963 potkala Tima Rose a Johna Browna, s nimiž začal formovat svou pěveckou kariéru. S těmito dvěma pány založila folkové trio, co si začalo říkat The Triumvirate.Než se zformovali legendární The Mamas & the Papas, proskákala Cass Elliot několika dalšími uskupeními a proběhla spousta změn kapelních názvů. Folkové kvarteto ve složení Elliot, Doherty, Phillips a Phillips se dalo dohromady roku 1965. Za dobu své krátké existence stačili svět obdařit pěti studiovými nahrávkami, na kterých byly notoricky známé songy jako California Dreamin‘ nebo Monday, Monday. Jedním z hlavních důvodů jejich konce byla velká touha Cass okusit sólovou kariéru.

SMRT SI ŘÍKÁ ROCK'N'ROLL: Joe Kubek (215.)

LEGENDA O MĚDĚNÉ TRUBCE

Cass Elliot měla úžasný hlas o fantastickém rozsahu. O jejím zlatě v hrdle dokonce koluje historka, že díky tomu, že jí na hlavu spadla měděná trubka, se její pěvecký rozsah zvýšil o tři tóny. Zní to poněkud šíleně, ale sama Cass to v jednom z rozhovorů potvrdila. Jednou když procházela kolem stavby, spadl jí kus instalatérské trubky na hlavu. Upadla do bezvědomí a skončila v nemocnici. Jakmile se probrala, tak jí šíleně bolela hlava. A zazpívala o tři noty navíc.Po rozpadu The Mamas & the Papas se skutečně rozjela její sólová kariéra na plné obrátky. Což vlastně i nepřímo zapříčinilo její předčasnou smrt. Na svoje vlastní triko zvládla vydat stejný počet desek jako s The Mamas & the Papas.

Na vrcholu kariéry v roce 1974 hrála čtrnáct dní v kuse před vyprodaným londským Palladiem. Každé z vystoupení mělo obrovský úspěch. Stinnou stránkou však bylo, že byla Cass extrémně vyčerpaná. Kombinace hektického života a obezity jí způsobila 29. července 1974 smrt. Zemřela ve spánku na selhání srdce, když jí bylo pouhých 32 let. Po její tragické smrti kolovaly ještě zvěsti, že se zadusila šunkovým sendvičem. To se nakonec vyvrátilo, neboť v jejích útrobách se žádné zbytky jídla neobjevily.

V roce 1998 byla spolu se spoluhráči z The Mamas & the Papas do Rock’n’rollové síně slávy. Svou tvorbou inspirovala takové umělce, do kterých byste to vůbec neřekli. Například Anthony Kiedis z Red Hot Chilli Peppers si její skladby pouští, když je mu zrovna ouvej.

text: David Stoklas

zavřít