Wabi Daněk - trampský bard, jehož proslavila Rosa na kolejích

Vydáno 18.11.2017 | autor: Dominik Pavliš

Wabi Daněk byl především folkový písničkář, kytarista a trampský "guru". Neexistuje snad nikdo, kdo by alespoň jednou nezaslechl skladbu Rosa na kolejích. Autorem této neoficiální trampské hymny je právě Wabi. Za svou kariéru získal několik ocenění.

Wabi Daněk - trampský bard, jehož proslavila Rosa na kolejích Wabi Daněk - trampský bard, jehož proslavila Rosa na kolejích

Celým jménem Stanislav Jan Wabi Daněk se narodil 30. ledna 1947 ve Zlíně. Přezdívku Wabi získal podle Wabiho Ryvoly, jehož písně hrál v mládí svým kamarádům. Jeho otec hrál na swingovou kytaru a jeho matka byla původem z obce Błogocice, která se nachází u Těšína u polských hranic. Oba jeho rodiče patřili ke skautům a zpívali trampské písně. Již od útlého věku měl tedy předpoklady, že půjde ve šlépějích svých rodičů - a tak se také stalo. Dětství prožil v prostředí galské přírody obklopen skautskými a trampskými písněmi.

Zemřel písničkář Wabi Daněk, bylo mu 70 let

Ještě v tehdejším Gottwaldově se roku 1965 vyučil zámečníkem a až do roku 1983 to byla jedna z jedno hlavních činností, která ho živila. Krom toho si také vyzkoušel povolání svářeče, prodavače zkapalněného plynu a řidiče záchranné služby.

Nějaký čas bydlel také v Chodově u Karlových Varů, kde začal hrát v kapele Plížáci. Když se vrátil zpět do Gottwaldova, stal se členem kapely Rosa, pro kterou napsal nejznámější skladbu Rosa na kolejích. S oběma skupinami získal Interpretační portu, tedy cenu za nejlepší hudební výkon. To ale není nic proti tomu, že s Rosou na kolejích nevědomky stvořil poválečnou trampskou hymnu.

TŘIKRÁT VÍTĚZEM PORTY

Začátkem let osmdesátých začali trampští autoři vystupovat jako písničkáři a Wabi Daněk se stal jedním z nich. V této době začal na pódiu vystupoval sólo. Jako stále ještě amatérský písničkář dostal třikrát za sebou autorskou portu za skladby Rosa na kolejích, Nevadí a Ročník 47.

Rok 1983 byl pro Wabiho Daňka přelomový - začal se muzikou živit. V tomto roce natočil svou debutovou desku s názvem Rosa na kolejích, ze které vzešlo několik nezapomenutelných hitů. Mezi jeho příznivci vzbudila jisté vášně, neboť Wabi v některých případech přešel na elektrickou kytaru a bicí, což bylo pro folkového akustického písničkaře "nepřípustné". Tento krok by se dal přirovnat k Bobu Dylanovi, který udělal to samé a někteří fanoušci mu to nebyli schopni odpustit.

V roce 1985 přesídlil do Prahy a natočil druhé album s názvem Vítr. Jeho texty opouštěly ryze přírodní tematiku a pouštěly se do civilních námětů. V průběhu let přibývaly písničky, desky, koncerty a léta. Jeho poslední velký projekt se jmenoval Ďáblovo stádo. 

Zemřel 16. listopadu 2017 po dlouhé nemoci. Již v létě tohoto roku zrušil díky svým zdravotním problémům všechny plánované koncerty.

Témata: Wabi Daněk, folk, Rosa na kolejích

zavřít