"David. Album. Všetko." Rodina Mira Žbirky pokřtila zpěvákovy Posledné veci

Vydáno 2022-05-18 20:31:35

Kateřina Žbirková, její syn David, ale i Katarína Knechtová, básník Daniel Havier nebo producent Patrick Fitzroy. Ti a mnozí ostatní pokřtili v pražské Galerii Lucerna novinku zesnulého zpěváka Mira Žbirky, která nese název Posledné veci. Hrdou kmotrou alba se stala již zmiňovaná Knechtová, která, inspirovaná písní Biely kvet, zasypala desku bílými okvětními lístky růže. Následně legendárního slovenského hudebníka připomněla několika skladbami.

Kateřina Žbirková: Pro Mekyho byla hudba nejvíc. Nechal se propustit z nemocnice, aby dozpíval písničky na album

Jak David Žbirka uvedl v našem rozhovoru, zprvu se nepočítalo s tím, že by produkoval celé album. Nakonec byl však jasnou volbou. A byl si tím jistý i jeho otec. Když jemu a jeho spolupracovníkům zbývalo dodělat zhruba třetinu nahrávky, objevili rukopis Mira Žbirky, který nesl jasný vzkaz: "David. Album. Všetko."

Deska Posledné veci obsahuje celkem dvanáct písní, z nichž Nejsi sám, duet Mira Žbirky právě s jeho synem, zní již několik týdnů v rádiích. Ten i ostatní skladby z desky zazní již na podzim na chystaném tribute koncertu, kterého se zúčastní hned několik českých i slovenských hudebníků. Mezi nimi například LennyJiří Macháček, Marta Jandová, David Koller nebo Katarína Knechtová. Koncert v pražském O2 universu přitom proběhne přesně v den zpěvákových nedožitých sedmdesátých narozenin.

Foto: Lukáš Zima, text: Andrea Štipčáková
Témata: Miro Žbirka, David Žbirka, Kateřina Žbirková, Posledné veci, album, křest, Katarína Knechtová, Daniela Havier, Patrick Fitzroy

"David. Album. Všetko." Rodina Mira Žbirky pokřtila zpěvákovy Posledné veci

Zobrazit fotogalerii (49)

zavřít