Čecho-Australanka Lenka zazpívá dnes poprvé v Praze, jako support vystoupí NiceLand

Vydáno 03.05.2011 | autor: redakce

Než Australanka Lenka, která má po svém otci české kořeny, vstoupila na pódium, kde natáčela první singl ze svého alba The Show, slíbila: “Chci napsat víc písniček o tom, jaké to je být zamilovaná. Na druhém albu jich uslyšíte víc.”

Čecho-Australanka Lenka zazpívá dnes poprvé v Praze, jako support vystoupí NiceLand Čecho-Australanka Lenka zazpívá dnes poprvé v Praze, jako support vystoupí NiceLand

lenka-kripacTehdy, v roce 2008 tuhle malou Čecho-Australanku čekala spousta věcí, včetně přestěhování se do Spojených Států, vystoupení v několika talk show včetně show Conana O’Briena a také ten fantastický  moment, kdy se její deska dostala na třetí místo v hitparádě Heatseekers časopisu Billboard. Pak přišlo zasnoubení s výtvarníkem Jamesem Gulliverem Hancockem, se kterým vytvořila mnoho společných děl. A letos Lenka dostála svému slovu a přichází s albem Two, deskou plnou zamilovaných písniček.

Ale ne všechny písničky vznikaly během líných, prosluněných a romantických rán. Důvodem je úspěch prvního alba a následující světové turné v roce 2009. Lenka vystupovala v komorním prostředí klubů i na velkých festivalech jako jsou  Bumbershoot a Summer Sonic. Pódia mnoha měst nebyla pro Lenku žádná novinka – začínala v indie kapele Decoder Ring a v mládí strávila mnoho hodin před kamerou, ale cestování po 21 zemích během deseti měsíců jí otevřelo oči. “Bylo to tak intenzivní. Při turné se život zkoncentruje. Jeden den vám připadá jako měsíc. Ale já byla vždycky taková cikánka, takže mi tento život vyhovuje. A navíc jsem z toho všeho chtěla dostat trochu víc, ne jen že jsem na turné. Skoro jsem si hrála na to, že si jen tak cestuju a seznamuju se s novými lidmi. Skoro jako bych měla na zádech batoh a zažívala setkání s  různými jinými kulturami.”

Hodně zemí, které Lenka navštívila poprvé, na ni udělalo velký dojem – Dánsko, Japonsko, Thajsko, ale největší dojem na ni snad udělal Vietnam. "Moc málo muzikantů má šanci vystupovat ve Vietnamu, takže pro mě to byla velká čest a štěstí.” Její singl The Show se ve Vietnamu, ale take v Polsku, stal nejhranějším singlem vůbec, na iTunes se stal nejstahovanější volnou písničkou. Písně z jejího prvního alba zazněly v seriálech Chirurgové a 90210.

Během turné se Lenka věnovala skládání nových písniček, aby se vyrovnala s tolika novými zážitky a emocemi. “ Skládala jsem, abych to všechno nějak zpracovala. To je skvělé na tom, že se živíte skládáním a psaním písniček. Napsala jsem asi 35 písniček, když jsem připravovala svou druhou desku."

Musela také zpracovat to, že vyměnila Sydney za Los Angeles a to pak za Brooklyn, a vše bez svých blízkých. Tak vznikly skladby jako  Roll with the Punches a  Sad Song. O té druhé Lenka říká: “Utápěla jsem se v depresích, ale dostala jsem se z toho a tahle písnička mi v tom hodně pomáhala. Myslím, že my všichni se v tom často motáme a potácíme, ale když začnu psát písničky, je po depresích."

lenkaAle ne všechny ty trable byly na škodu. “Myslím, že jsem loni hodně vyrostla. Naučila jsem se hodně o sobě i o světě a je ze mě o kus víc ženská. Už nejsem tak bojácná, mám větší kuráž.”

Vnitřní síla ji nasměrovala do Londýna, kde s ní spolupracoval na Two David Kosten (Bat for Lashes). Nahrávání ve studiu skupiny The Kinks bylo jedinečným zážitkem. “Bylo to úžasné, protože tam byly jejich staré nástroje a já tak mohla použít jejich melotron ze sedmdesátých let."

Měla také odvahu nasměrovat nové album trochu jiným směrem než své první – nová deska je mnohem elektroničtější a tanečnější. Složila několik písniček s britským  skladatelem Egem Whitem a producentem a hudebníkem Guy Sigsworthem, který předtím spolupracoval s Björk  na jejích nejznámějších skladbách. Lenka připouští: “Nikdy jsem elektronickou hudbu moc nemusela, když jsem byla teenager. Björk byla ale první zpěvačka, díky které jsem si uvědomila, že mít computerový beat v písničce není nic nezákonného a písnička je i tak krásná a emocionální.”

Ale bez ohledu na námět - ať už je píseň o lásce, o kuráži nebo o čemkoliv jiném, dnešní a statečnější Lenka je právě teď připravena zmocnit se světa....

Jestli se jí podaří zmocnit se také vás, se můžete přesvědčit živě právě dnes v pražském Lucerna Music Baru. Jako support vystoupí NiceLand, tentokrát bez kapely, v akustickém setu.zdroj: TZ 

 

NEJČTENĚJŠÍ

SOUTĚŽE

SOUTĚŽ: Monkey Business v lomu Velká Amerika
zavřít