UNDERWORLD VE VYSOČANECH

Vydáno 30.12.2006 | autor: redakce

Britské taneční duo UNDERWORLD vystoupí podruhé v České republice, tentokrát 13. července v Kolbenova parku v Praze-Vysočanech.

UNDERWORLD VE VYSOČANECH UNDERWORLD VE VYSOČANECH

D smack U & Abaton Production
pořádají koncert UNDERWORLD

Kdy: ve středu 13. července 2005 od 18:00
Kde: Kolbenova Park, Praha 9

Předprodej v síti Ticketpro.
Cena lístku v předprodeji 690,- Kč, cena lístku na místě 790,- Kč.

UNDERWORLD

S legendárními Underworld, synonymem klubové scény druhé poloviny devadesátých let, jsou neodmyslitelně spjata tři jména: Karl Hyde, Rick Smyth a Darren Emmerson. Ač posledně jmenovaný již z Underworld odešel, zanechal na této formaci hluboké stopy, z nichž zbývající dva členové vlastně nikdy nebyli schopni ostře vybočit.

Počátky Underworld sahají do roku 1981, kdy se Rick a Karl poprvé scházejí na house-party v Cardiffu. Z jejich setkání vznikla kapela Freuer, od které zbýval jen krůček k Underworld – kapela se v roce 1987 prostě přejmenovala. V témže roce vznikl první debutový singl Underworld, „Underneath the radar“. V té době Underworld vystupovali mimo jiné coby předkapela Prince či Eurythmics a žádný zásadní posun v jejich hudebním vývoji nenastával.

Zlomem byl až rok 1990, kdy do kapely přišel hlasově charismatický a specifický zpěvák Darren Emmerson, jehož charakteristický hlas – zamlžený, sténající, šeptající či stoprocentně rozjetý – se nedá nazvat nijak jinak než podmanivě melancholickým. Po 14ti hodinovém vystoupení na festivalu v Glastonbury v roce 1992, kde se nejen Darren Emerson představil v celé své síle, vydávají Underworld potemnělou vypalovačku Dark and Long, žánrově balancující kdesi na temnější straně minimalistických chemických houseových beatů s progresivním zvukem. O rok později se v kultovním filmu Trainspotting objevuje skladba Born Slippy a o slávu je postaráno. Skladba s pomalým bublajícím nájezdem a nezapomenutelnými repetitivními akordy se stává doslova hymnou všech parties. Následuje pecka Pearls girl a album Second Toughest In The Infants, po jehož vydání byl speciálně pro Underworld vymyšlen podžánr „progressive house“.

Během let 1997 – 1998 nastává pro Underworld éra hraní po všemožných klubech a parties. Poctěna byla i Praha – Darren Emerson má za sebou dvě živá vystoupení v Čechách ve Skyclubu Brumlovka. Po tvůrčí dovolené na jihu Spojených států vychází v roce 1999 album singl Push It k novému albu Beaucoup Fish (mimo jiné i s nasamplovanými hlasy místních rybářů).

Zlom pro kapelu nastává v roce 2000, kdy se Darren Emmerson vydává po deseti letech působení na sólovou dráhu. Zároveň vychází živé album Everything Everything, které obsahuje jejich největší hity, a je zároveň věnováno vzpomínce odcházejícího Darrena. O dva roky později pak vychází album A Hudred Days Off, které se zvukově drží typického Underworldského soundu, a proto působí jako návrat do klubů devadesátých let. V témže roce Underworld vystupují v rámci festivalu Creamfields v České republice.

V listopadu 2003 Underworld vydávají výběr hitů za 10 let existence ANTHOLOGY 1992-2002. K limitované sérii je přiloženo DVD s pěti videoklipy - Rez, Dark And Long, Born Slippy (Trainspotting Version), Jumbo aTwo Months Off.

Richard Smith a Karl Hyde jsou také zakládajícími členy multimediálního uskupení Tomato, které se zabývá vizuálními projekty, filmem a grafickým designem (veškeré booklety a vizuály spojené s Underworld pocházejí z dílny Tomato) a reklamními kampaněmi pro značky typu Red Mountain, Nike či Adidas.

13. července 2005 je budeme moci podruhé spatřit u nás.

Diskografie:
Anthology 1992 - 2002
A Hundred Days Off Everything
Everything, Everythnig
Beaucoup Fish
Second Toughest in the Infants
Dubnobasswithmyheadman

http://www.dirty.org/underworld/discography.htm
http://www.dirty.org/underworld/
http://www.tomato.co.uk/

zavřít