NIRVANA - Nirvana

Vydáno 30.12.2006 | autor: redakce

Geffen / Universal 15 trax / 54:46 min „PAAAIII-AAAIII-AAAIIINNN!“ křičel Cobain a nikdo neslyšel. Přitom uší bylo a je nažhaveno ve směru fenoménu NIRVANA dost a dost. Přesto trvalo plných osm a půl roku, než světlo světa spatřila reprezentativní kompilace souboru, který začátkem 90. let zcela změnil tvář rockové hudby.

NIRVANA - Nirvana NIRVANA - Nirvana

Na čestném místě samozřejmě perla kolekce – skladba You Know You’re Right, kterou kapela nahrála v lednu 1994 jako jednu ze zcela posledních v rámci zásadního tria Cobain, Novoselic, Grohl a která dosud spala v bůhvíjakém šuplíku. Zbytek víceméně standardní, s několika perličkami. Popovější období předcházející přelomový opus magnum je tu zastoupeno kousky About A Girl, Sliver a Been A Son, Nevermind připomíná čtyřlístek nejdůležitějších songů Smells Like Teen Spirit, Lithium, In Bloom a Come As You Are, a následné In Utero hned pětice písní (Heart-Shaped Box, Rape Me, Dumb, All Apologies a Pennyroyal Tea). S tím, že posledně jmenovaná se tu konečně představuje v produkci Scotta Litta (známého ze spolupráce s R.E.M.), protože s prvotním mixem na In Utero nebyl Kurt nijak zvlášť spokojen. Závěr disku zabírají připomínky alba MTV Unplugged, včetně Bowieho coververze The Man Who Sold The World.

Vyvážená kompilace, dokumentující vzestup a vrchol obyčejné kapely, která se shlukem případných konstelací stala neobyčejnou. Rád bych znal názory generace, která před deseti lety stála teprve před pubertálním horizontem, co že to vlastně říká na tuhle desku. Až na výjimky tu není žádný hit, instrumentace průměrně funkční, bolavý hlas – a přece je z toho všeho cítit síla a rocková syrovost ořezaná na samu dřeň. Kultovní patina přispěla jistě svým nemalým dílem, který blahosklonně překrývá nedostatky, které by citlivější kritické ucho bez problémů našlo. Ale Nirvana – to byl v prvé řadě pocit, mrazivě upřímný od prvního akordu po poslední výstřel.

Jan Petričko

0,00

čtenáři

hlasuj
zavřít