ZWAN - Mary Star Of The Sea

Vydáno 30.12.2006 | autor: redakce

Warner Music 14 trax / 65:52 min JSOU TO zhruba dva roky, co Billy Corgan, zjevně otráven veškerým děním okolo Smashing Pumpkins, své dýně definitivně rozmačkal a nadělal tak mošt z jednoho z nejoriginálnějších hudebních uskupení minulé dekády.

ZWAN - Mary Star Of The Sea ZWAN - Mary Star Of The Sea

Brzy však začal nervózně pokukovat po na hřebíku pověšené kytaře, čehož logickým vyústěním je první album jeho nové kapely ZWAN, do níž otevřel dveře i „nejméně nápadnému“ ze Smashing – bubeníku Jimmy Chamberlinovi. Kromě něj v sestavě registrujeme ještě kytaristy Matta Sweeneyho a Davida Paja a basistku Paz Lenchantin.
To, co z desky čiší na první poslech, je sehranost a „vyhranost“ celého ansámblu. Což nepřekvapí, když víme, že Corgan spoluhráče navzájem nepředstavoval až ve studiu, nýbrž si oprávněnost svého výběru potvrzoval klubovými koncerty v minulém roce. To je jistě pozitivní zjištění, které vede k závěru, že Zwan je opravdu regulérní nová kapela, se kterou to její zakladatel myslí vážně. O něco méně pozitivním se (alespoň pro mě) jeví fakt, že Billyho přístup k rocku je ve Zwan mnohem konvenčnější než u zaniklých S.P., díky čemuž se bohužel rozplynul sympatický alternativní nimbus, halící vždy tvorbu tohoto svérázného hololebce. Dokonce i frontmanův charakteristický nakřáplý mekot tahá za uši méně než dříve, tím pádem však přichází minimálně o jeden rozměr a ztrácí tak body v kategorii Nejnaléhavější rockový vokál.
Abys mě však, vážený čtenáři, nepochopil špatně. V žádném případě nelze Corgana obviňovat Z WANdalismu na rockové hudbě a příklonu k nějakému plytkému poprocku! Na to jsou pánové přece jen slušně našlápnutá parta, které rozhodně nechybí skladatelská invence. Jen mi přijde, že se všichni zúčastnění bojí do svých instrumentů pořádně „opřít“, aby to proboha neznělo jako Smashing. Naštěstí však stále zůstává s Pumpkins jeden styčný bod. A to ten nejdůležitější, který dává na všechny výše uvedené výhrady s klidným svědomím zapomenout – totiž silná rocková Píseň, které nechybí Duše. A to pak přece nezáleží, zda je zrovna oblečená v kůži, flanelové košili nebo (jako v případě Zwan) zda své půvaby dává až nestoudně na odiv oděna pouze v průsvitném negližé.
Tak vstupme do jejího hájemství, jsme přece ZWANí.

Radek Vydra

0,00

čtenáři

hlasuj
zavřít