Neobyčejný příběh obyčejných lidí

Vydáno 24.07.2008 | autor: Filmopolis.cz

Ali je vdovec a žije v Německu. Připadá si sám a tak se jednoho dne rozhodne, že do svého domu pozve tureckou prostitutku Yeter a bude jí za společnost platit. To se nelíbí jeho synovi Nejatovi, který je učitelem němčiny a otcovy vrtochy se mu zdají nedůstojné. Když je Yeter zavražděna, rozkol mezi otcem a synem se dokoná a Nejat odjíždí do Istanbulu hledat její dceru Ayten.

Neobyčejný příběh obyčejných lidí Neobyčejný příběh obyčejných lidí

Ta je ovšem na útěku do Německa, kde žije nelegálně u své "spolužačky" Lotte, jejíž puritánská matka z toho všechno není příliš nadšená. Když Ayten dopadne policie, je deportována do Turecka, kde je díky svým minulým restům zatčena a odsouzena do vězení. Lotte jí vyráží na pomoc a spolu s ní i její matka, pro kterou je návštěva Turecka prvním pokusem o pochopení životních rozhodnutí vlastní dcery.

 

Na první pohled je film "Na druhé straně" melodramatický a komplikovaný příběh, který je vyprávěn v jednoduchých, ale emotivních obrazech současného Německa a Turecka. Režisér Akin spolu se svým kameramanem pečlivě a s odstupem sledují, jak se turecká kultura mísí do té německé, jak opanovává hlavně zapadlá místa na předměstích velkých měst. Samozřejmě si také nemohou nevšímat jak nebezpečno je pro příslušníky těchto dvou etnik v uzavřených ghettech těch druhých, a to v tomto případě platí i o těch německých.

 

 

Oproti tomu Turecko do sebe nasává západní vlivy, ale stále je nesvobodné a jakoby zahleděné do sebe. Cesta do Turecka je tak cestou do téměř pohádkového světa ovládaného podivně nahodilým až osudovým řádem. Je cestou na druhou stranu, kterou známe jen z televizních záběrů a fotografií cestovních kanceláří.

 

Film je jakýmsi pokračováním Akinova předchozího filmu Proti zdi. I tady hraje velmi výraznou roli téma smrti a schopnosti člověka se s ní smířit. Na druhé straně získal Cenu za scénář na letošním festivalu v Cannes a bude Německo zastupovat v Oscarovém klání. Akinův film přináší do českých kin aktuální evropská témata, pohled na propojující se kultury Východu a Západu a hlavně vyzrálý filmový jazyk. Pozoruhodné je také obsazení kultovní německé herečky posledních třiceti let Hanny Schygully do role Lottiny matky.

 

Koupit DVD na Filmopolis.cz

 

NEJČTENĚJŠÍ

SOUTĚŽE

SOUTĚŽ: Filmový festival Karlovy Vary 2024 SOUTĚŽ: Monkey Business v lomu Velká Amerika
zavřít