TOOL - Lateralus

Vydáno 30.12.2006 | autor: redakce

NOVÉ ALBUM amerických TOOL bylo více než půl sezóny očekáváno s velkou zvědavostí. Loňský debut projektu Perfect Circle, jejž zosnoval frontman Tool M. J. Keenan, bývá totiž "melancholickými fajnšmekry" označován jako to nejlepší, co minulý rok obohatilo hudební sbírky. Lateralus, a na to budiž labužník tohoto ranku připraven, je trochu o něčem jiném.
Lateralus je mnohem uzavřenější dílo (i ve srovnání s jejich patrně nejzásadnějším albem Aenima). Kapela, jak sama bez vytáček přiznává, se notně opila floydovským The Wall a zcela nametena se vpotácela do jezer psychedelie. A přitom: osobitá tvář i netradiční vnímání rytmických a melodických celků - to vše je stále přítomno. Možná nejvíc z celé diskografie. Skladby jako The Patient, Schizm, Parabola a další nabízejí neskutečně užasnou (a příjemně náročnou) práci při uchopení a vstřebání písně jako celku. Ale chce to svůj čas. Nevhodné pro letmý poslech u mytí nádobí, neadekvátní kulisa k nedělnímu obědu. Ideální pro intimní chvilky pro jednu a více osob.
A propós, Tool mimo jiné tímto albem vykolejí všechny "empétrojkaře" a zásadové sběratele neautorských kopií. Celý cover tohoto alba je natolik originální a výjimečný (s něčím takovým snad doposud ještě nikdo nepřišel), že mít doma vypálený exemplář je něco jako pověsit na zeď funkční starožitné hodiny jen s ciferníkem a cvakajícími ozubenými kolečky. O obalu roku 2001 je s nejvyšší pravděpodobností rozhodnuto.
A možná nejen o něm.

TOOL - Lateralus TOOL - Lateralus

0,00

čtenáři

hlasuj
zavřít