Habib Koité: africký Clapton v Praze

Vydáno 11.03.2009 | autor: PR

Novátorský malijský písničkář propojující západoafrickou griotskou tradici se západním rockem vystoupí 23. března v pražském Paláci Akropolis.

Habib Koité: africký Clapton v Praze Habib Koité: africký Clapton v Praze

Představuje hudebníka pro „generaci posluchačů stávající se svědkem zhroucení kulturních bariér“. Jako jeden z mála zmírnil předpověď senegalského zpěváka Youssou N´Doura, že zpopularizovat africkou hudbu nebude pro její odlišný výrazový slovník snadné. Na nekonečném, mnohaletém turné získal obdiv Evropy, už několikrát roztančil pražskou Akropoli a přinutil Američany změnit názor na původ blues.

O Koitém je známo, že s alby šetří, ať už pro svůj perfekcionalismus, kdy hodně času stráví u skládání a bádáním ve studiu nad detaily. Je stále rovněž na nekonečném turné a Koitého koncerty patří mezi vyhledávané atrakce. Stále má po boku věrnou kapelu Bamada a upřednostňuje akustický zvuk s vévodícím balafonem Keletiqui Diabateho.


Lehkonohost, hravost a přirozenost se tu pojí s Koitého vynikající kytarou - říkají mu africký Clapton - do níž se vplétají také struny harfy ngnoni a samozřejmě zvuk nepostradatelného bubínku talking drum. „Pracuji s malijskou tradicí, zároveň ale toužím po její moderní podobě. Chci otevřít okno mladé generaci, umožnit jí seznámit se s vlastními hudebními kořeny. Afriku až příliš drancuje západní pop music.

Pan-malijský hudební statut Koitého přístupu souvisí i s přeměnou tradičního vesnického griota v průvodce moderní dobou, zdroje radostí i strastí. „Nemusíme zatratit svou minulost, abychom se uplatnili v průmyslové éře, stavějící život v Africe do zcela nového světla,“ vysvětluje Koité. Do Prahy přijede 23. března představit nové album Afriki, jednu z nejlepších afrických nahrávek loňského roku. 

zdroj: jmw.cz
zavřít