Festival Kytara napříč žánry

Vydáno 27.10.2010 | autor: PR

Brněnská art rocková kapela Progres 2 na festivalu Kytara napříč žánry představí 40 let své tvorby. Startuje v Praze 12. 9. - 20. 11. 2010

Festival Kytara napříč žánry Festival Kytara napříč žánry

Před dvěma lety oslavili v rodném Brně čtyřicet let od vzniku kapely. Během kariéry vystřídali čtyři názvy, dali vzniknout sedmi albům, jejich složení se změnilo jedenáctkrát a dvakrát kapelu rozpustili, celkem na osm let. Progres 2. Jedna z legend brněnské hudební scény vystoupí na 13. ročníku festivalu Kytara napříč žánry v unikátním složení. 7. listopadu 2010 se na pódiu pražského Paláce Akropolis kromě zakládajících členů Pavla Váněho a Zdeňka Kluka sejdou i další hudebníci z různých období historie Progresu 2. Pavel Váně během večera zahraje také sólově.

 


"V rámci festivalu se snažíme představovat publiku ty nejlepší hráče na kytaru, ať již domácí nebo zahraniční. Pavel Váně patří k těm kytaristům, kteří zanechali nesmazatelnou stopu na zdejší hudební scéně. Je skvělé, že kromě sólové části společně s ním vystoupí další legenda - kapela, se kterou je takřka nerozlučně spjatý – Progres 2. A to navíc exkluzivně ve speciální sestavě, která spolu nikdy živě nehrála, ale působila v různých obdobích Progresu 2,“ láká publikum dramaturg festivalu Stanislav Barek. Zpěvák a kytarista Pavel Váně, bubeník Zdeněk Kluka, jenž kapelu jako jediný nikdy neopustil, baskytarista Pavel Pelc, klávesista Roman Dragoun a kytarista Miloš Morávek jsou protagonisty nejzásadnějších období skupiny, doby vydání alb Dialog s vesmírem (1980) a Třetí kniha džunglí (1982).

Ještě před očekávaným koncertem brněnské legendy nabídne festival Kytara napříč žánry i jednu legendu spojenou s Prahou. V úterý 26. října vystoupí v žižkovské koncertní síni Atrium matador české kytarové scény Jiří Jirmal. Vstupenky lze zakoupit v síti Ticketpro, v kanceláři spolupořádající agentury Taktika Muzika nebo v místě konání. Podrobnější informace naleznete na webových stránkách www.kytaranapriczanry.cz.

 

 


Kapela, která vznikla v roce 1968 pod názvem The Progress Organization, představuje zřejmě to nejlepší z českého art rocku. Muzikanti se inspirovali třeba u skupin Pink Floyd, Cream, Vanilla Fudge, ale i u legendárních Beatles. Uvolněná atmosféra začátků formace trvala příliš krátce, ale ještě než se v dusné atmosféře normalizace rozhodli její členové činnost kapely poprvé ukončit, nahráli první LP Barnodaj.

V roce 1977 se cesty muzikantů opět sešly. I po letech dokázali navázat na první desku – a k posluchačům putovala nahrávka Mauglí. V té době už, opět v novém složení, začalo vznikat přelomové koncepční audiovizuální dílo Dialog s vesmírem, se kterým skupina ještě před jeho studiovou realizací strávila dva roky na turné po tehdejším Československu. Po odchodu Pavla Váněho kapela navázala na předchozí desku albem a dalším audiovizuálním programem Třetí kniha džunglí. Následovaly rocková opera Mozek, album Změna! a koncem osmdesátých let pod názvem Progres-Pokrok parodie na budovatelské písně padesátých let s výstižným názvem Otrava krve. Poté přišla další pauza.

Na pódia kapelu vrátilo v roce 1992 turné Comeback. Kvůli četným aktivitám všech členů koncertuje Progres 2 sporadicky, což z jejich vystoupení dělá vzácnou událost, kterou není radno promeškat. Mají silnou základnu fanoušků, kteří si v posledních letech vyžádali řadu reedicí původních nahrávek. Naposledy vyšel záznam z velkolepých oslav čtyřiceti let od založení kapely, které se konaly v brněnském klubu Semilasso. Dvojalbum a DVD nese shrnující název Progres Story 1968-2008.

Zdroj: Smart Communication

NEJČTENĚJŠÍ

SOUTĚŽE

SOUTĚŽ: Bratři Ebenové v lomu Velká Amerika
zavřít